Růže je naprostou klasikou mezi okrasnými květinami. Patří do čeledi růžovitých a v této čeledi se nachází více než 100 různých druhů. Dnes tolik dostupné okrasné kultivary růží mají svůj původ již dávno v minulosti. Původně se v klášterních zahradách pěstovala růže keltská (Rosa gallica). Už od středověku je zdokumentované její použití pro léčebné účely. Křížením růže keltské a růže šípkové (Rosa canina) vznikla růže bílá. Té se také říká Bílá růže z Yorků, protože se stala symbolem anglického šlechtického rodu Yorků. Dalším křížením pak vznikaly třeba růže stolistá nebo damašská.
Dnes si můžeme vybrat ze spousty druhů okrasných růží, ale může se že vás některá zaujme natolik, že byste si ji chtěli namnožit. Řízkování je jednou z použitelných metod a ve videonávodu od eChaluparka.cz se můžete podívat, jak na něj.
Postup při řízkování:
- Koncem léta můžete ostříhat stonky, které dokvétají. Růže tak získá dostatek síly pro kvetení v dalším roce. Navíc tím získáte právě materiál potřebný k řízkování.
- Stonky tedy zbavte květů, případně šípku. Na každém stonku nechte cca 5 oček a pouze několik lístků u jeho vrcholu. Ostatní listy odstraňte.
- Spodní konec zastřihněte šikmo, řízek tak bude moct přijímat vodu větší plochou.
- Řízky můžete vysazovat buď to vyšších květináčů, případně ustřižených PET lahví, nebo rovnou do záhonu. Pro lepší zakořenění namočte konce řízků do stimulátoru růstu a oklepejte zbytek zpátky do nádobky.
- Vysazujte řízky do předem vyhloubených jamek – tak se simulátor nesetře hned při zasazení.
- Zeminu kolem řízku přimáčkněte a půdu zalijte.
- Řízky nebudou tolik vysychat, pokud je přikryjete sklenicí, nebo ustřiženým vrškem PET lahve. Ale pozor, nezapouštějte je do hlíny úplně. Sklenici je vhodné podložit kamínkem, aby pod ni mohl k rostlině proudit vzduch.
- Pro řízkování vyberte místo, kam nejde tolik přímého slunce. Lepší je stanoviště v polostínu.
- Na zimu můžete říkzky přikrýt chvojím, které společně se sklenicí ochrání mladé rostlinky před mrazem.
Takto vzniklé rostliny budou geneticky shodné s rostlinou mateřskou. Proto se řízkování hodí tam, kde se nechcete s původní rostlinou rozloučit, nebo se o ni chcete podělit s někým dalším. Pokud budete chtít růži přesadit na nové stanoviště, vyberte ji místo s lehkou, propustnou půdou. Jílovité půdy, které jsou hutné a na slunci tvrdnou skoro na kámen jim nesvědčí. Jestli na zahradě vhodnou půdu nemáte, přimíchejte při výsadbě k zemině kompost. Tak bude mít rostlina dostatek živin. Kompostem ji také můžete průběžně přihnojovat. Ideální doba je na jaře, kdy rostlina raší a podruhé když odkvetou první květy a nasazují další. Růže nejlépe kvetou, pokud mají dostatek slunce. Ve stínu sice porostou také, ale květů bude o poznání méně.
Zdroje: Youtube kanál eChaluparka.cz, Pixabay.com