Pěstování bylinných pivoněk
Zdroj: Adobe Stock

Pivoňka lékařská a čínská (Paeonia) a jak je pěstovat – videonávod

Rod Paeonia celkem zahrnuje asi 33, převážně bylinných druhů pivoněk. Ty jsou v současnosti hojně rozšířené, protože patří mezi oblíbené okrasné rostliny. Zastoupeny jsou byliny, polokeře a keře, které mají většinou střídavé nebo speřené listy. Oboupohlavné květy opiluje hmyz (entomogamnie). Plodem jsou dřevnatějící měchýřky, které obsahují až 1 cm velká semena. Hlavní areál přirozeného rozšíření pivoněk je v horských oblastech Kavkazu, Číny, Balkánu a Malé Asie. Rostou na světlých stráních, loukách nebo pastvinách. Často rostou na půdách s vápenitým podložím. Latinský název je odvozeninou z řeckého jména Paion. Tento mytický bylinkář byl podle řeckých legend úkladně zavražděn a jako výraz vděku za jeho uzdravení ho Hádés proměnil v květinu.

Pivoňky patří mezi krásné solitéry v našich zahrádkách. Oblíbené byly už u našich babiček a prababiček. Jejich velké květy začínají dělat radost koncem května a v červnu. Období jejich kvetení je ale relativně krátké, proto si ho můžeme prodloužit vysazením více druhů, které budou rozkvétat postupně. Jejich hlavní výhodou je dlouhověkost. Na jednom místě mohou růst i desítky let. Také klamou vzhledem – přestože vypadají křehce, jsou velmi odolné. V našich podmínkách snášejí mráz a dokonce i mírný nedostatek vláhy.

Pivoňky se u nás pěstují buď jako bylinná nebo křovitá forma. Bylinné dosahují výšky kolem 60 – 100 cm a kvetou jednoduchými, pestrými květy. Barevná paleta zahrnuje od bílé přes odstíny růžové až po fialovou, červenou nebo oranžovou. Na zimu lodyhy zaschnou a zjara vyrazí nové.

Pěstování bylinných pivoněk

  • Bylinné pivoňky jsou opravdu nenáročné. Vyraší brzy na jaře a stačí jim důkladná zálivka, pokud je jaro chudší na dešťové srážky. Nesnáší ale přemokřenou půdu.
  • Zjara také můžete pivoňky přihnojit. Hnojivo je ideální s obsahem fosforu, protože ten podpoří kvetení rostlin. Kvetoucí rostliny se budou pod tíhou květů ohýbat, takže se většinou pěstují s drátěnou oporou, nebo je můžeme vyvázat.
  • Pokud řežete pivoňky do vázy, vybírejte teprve uzavřená poupata. Ve váze se krásně rozevřou.
  • Po odkvětu odstraňte výhony, protože jinak by se vytvořil semeník a rostlina by se vyčerpávala.
  • Se střihem pivoněk počkejte až do září. Rostlina si totiž koncem léta stahuje zásobní látky do kořenů. Potom je můžete u země sestřihnout a ostříhaný materiál spálit nebo vyhodit do bioodpadu. Kompostování není vhodné, protože v ostříhaných stoncích a listech mohou přežívat zárodky různých chorob.
  • Bylinné pivoňky se dobře množí dělením trsů. Rozrostlou pivoňku je potřeba vyrýpnout, ideálně celou i s balem. Kořenový bal očistěte a podívejte se, kde jsou očka, ze kterých pivoňky raší. Trs rozsekněte rýčem tak, aby v každá část měla alespoň 3 -5 takových oček. To jsou vaše budoucí sazenice. Rány po dělení ošetřete přípravkem proti plísním, nebo je zaprašte dřevěným popelem.
Pěstování bylinných pivoněk podle youtube kanálu eChaluparka.cz

Pěstování dřevitých pivoněk

  • Nejčastěji pěstovanou dřevitou pivoňkou je pivoňka křovitá (Paeonia suffriticosa). Při výsadbě dřevitých pivoněk myslete na to, že nemají rády přesazování. Snažte se jim proto vybrat finální stanoviště už ve chvíli, kdy si je pořizujete. Výsadbovou jámu obohaťte kompostem, rostlině do začátku přidáte živiny.
  • Odkvetlé výhony ostříhejte, aby se na nich netvořily semeníky a rostlina se zbytečně nevyčerpávala.
  • Na podzim nemusíte pivoňky stříhat, jsou to typické keře. Listí z nich opad, jen možná přes zimu omrznou koncové výhonky. Toho se ale nebojte, keříky zas obrazí.
  • Na jaře může ostříhat zaschlé výhony a rostlinu přihnojit.
Pěstování dřevitých pivoněk podle youtube kanálu eChaluparka.cz

Hezké video z americké pivoňkové farmy

Zdroj videa: Youtube kanál Seattle Wholesale Growers Market

Nejrozšířenější druhy pivoněk

Obdiv pěstitelů k těmto rostlinám demonstruje jednak velké množství variet, které byly vyšlechtěny a také jejich názvy. Pivoňky dostávají krásná jména a často jsou pojmenovány na počest významných osobností. Níže jsou uvedené některé z nich:

Alertie – jemně růžová a ranně kvetoucí pivoňka

Alexandr Fleming – krásně růžová pivoňka vyšlechtěná na počest objevitele penicilinu, Dr. Alexandera Fleminga

Bunker Hill – červená, plnokvětá pivoňka s názvem odvozeným od významné bity z Americké války za nezávistlost

Cytherea – tento kultivar je prý velmi přitažlivý pro motýly

Jacorma – krásně růžové, plné květy

Jadwiga – velkokvětá varianta se sytě růžovými okvětními lístky

Many Happy Returns – sytě růžová až červená pivoňka je vitální, takže i uříznutá ve váze vydrží dlouho krásná

Margarett Truman – růžová s krásnými plnými květy, pojmenovaná po dceři amerického prezidenta Harryho Trumana

Miss America – plnokvětý, elegantní kultivar s čistě bílými okvětními lístky a žlutým středem

Sarah Berndhardt – starorůžová barva květů zajišťuje této variantě nadčasovou oblibu. Sarah Berndhardt byla slavnou francouzskou divadelní herečkou.

Historie pivoněk – přednáška z Národního zemědělského muzea

Zdroje: www.wikipedia.cz, Youtube kanál Seattle Wholesale Growers Market, Youtube kanál eChaluparka, Youtube kanál Národní zemědělské muzeum

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*