Quercus petraea
Zdroj: Adobe Stock

Dub zimní (Quercus petraea)

Česky se tomuto dubu někdy říká drnák. Až tedy v křížovce narazíte na dotaz, “kterému stromu se říká drnák”, bude to právě dub zimní. Je to mohutný strom, který ale roste velmi pomalu. Může dorůst výšky až 20 – 30 metrů. Plodem dubu jsou žaludy, rostoucí úplně přisedle, nebo na krátkých stopkách. Naopak stopky dubu letního jsou dlouhé a je to jeden ze způsobů, jak od sebe oba stromy rozpoznat. Oproti dubu letnímu dorůstá menších rozměrů a také nebývá tak dlouhověký.

Pěstování

Dub zimní roste na světlých stanovištích, potrpí si na dostatek slunečních paprsků. Navzdory svému názvu nemá rád mrazy, ty by naopak zejména mladší rostlinky mohly výrazně poškodit. Díky toleranci k suchu si poradí i nedostatkem vláhy, proto se v přírodě objevuje i na skalnatých podkladech. Dobře roste i ve městech, odolá i mírně znečištěnému ovzduší. Naopak nesnáší záplavy, lužní stanoviště a zamokřené půdy. 

Dřevo

Stejně jako u dubu letního se i u zimního vysoce cení jeho tvrdé dřevo. To slouží při výrobě podlah, lodí i nábytku.

Léčivé účinky

Kůra dubů se tradičně používala v lidovém léčitelství jako prostředek k zastavení krvácení. Má vysoký obsah tříslovin, působí i na záněty a odvarem se mohou léčit popáleniny, proleženiny, ekzémy a další kožní problémy. 

Keep Scrolling

2 komentáře

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*