Hydroponie: Pěstovat bez půdy můžete i doma. Poradíme jak

Hydroponie je moderní způsob pěstování, který vychází z tradičních zemědělských postupů známých již našim předkům. Při hydroponii jsou rostliny pěstovány v živinovém roztoku místo půdy. Jde o zemědělskou metodu, která poskytuje vysoké výnosy, rychlý růst a je šetrná k životnímu prostředí. Naučíme vás vše, co potřebujete vědět, abyste mohli postavit vlastní hydroponický systém na zahradu nebo do skleníku.

Zahradníci od nepaměti vědí, že půda bohatá na živiny je základem úspěšného pěstování. Ne však při hydroponii! Při hydroponickém pěstování jsou kořeny rostlin ponořeny do vody. V ní jsou rozpuštěné veškeré živiny potřebné pro zdravý a rychlý růst rostlin. Rostliny čerpají živiny z roztoku rychleji než z půdy, a mnoho profesionálních pěstitelů tak díky hydroponii dosahuje větší a kvalitnější úrody.

Hlavní výhody hydroponie oproti pěstování v půdě jsou:

  • Možnost pěstování kdekoliv bez využití půdy.
  • Rostliny pěstované v hydroponickém živném roztoku rostou rychleji než ty zasazené v půdě.
  • Hydroponické pěstování šetří místo v zahradě.
  • Úspora vody a hnojiv. Rostliny využijí veškerou vodu a živiny.
  • Pěstování bez plevele.
  • Méně škůdců a nemocí rostlin. Mnoho patogenů a plísní se šíří právě z půdy.

Jak na hydroponii na zahradě?

Svět hydroponie je pestrý a pěstitelé mají na výběr z řady hydroponických systémů, z nichž každý dodává rostlinám vodu a živiny trochu jiným způsobem. Hydroponický živný roztok můžete rostlinám dodávat pomocí knotů, kapkovačů, nebo je můžete pěstovat v hluboké vodě (DWC) či technikou živného filmu (NFT). Právě NFT hydroponické systémy se při pěstování venku na zahradě nebo ve sklenících osvědčují nejlépe.

Co je NFT hydroponie

NFT je metoda hydroponického pěstování, při které jsou rostliny zasazeny ve žlabech z plastu Těmi proudí okysličený živný roztok, ve kterém jsou ponořeny kořeny. Tento způsob hydroponie zaručuje maximální přístup kyslíku a živin ke kořenům, což rostlinám poskytuje skvělé podmínky pro rychlý růst. V NFT systémech vypěstujte bylinky, saláty, rajčata, papriky nebo jahody.

Obrovskou výhodou NFT hydroponie je flexibilita zavlažovacích systémů. Žlaby s rostlinami umístíte snadno na plot, zeď nebo na libovolnou konstrukci dle vlastního uvážení. Tak využijete prostor v zahradě na maximum.

Pokud tedy hledáte nový hydroponický systém do skleníku nebo na zahradu, máte v případě NFT systémů několik možností:

  • Investovat do některého z předem sestavených hydroponických systémů. NFT hydroponické systémy od předních výrobců na trhu, jako je GrowStream® od Terra Aquatica, jsou spolehlivé a připravené k použití za několik málo minut. Skvělá možnost pro nedočkavce a pro ty, kteří nemají kutilského ducha!
  • Sestavit modulární hydroponický systém. Pokud chcete hydroponický systém, který dokonale splňuje vaše požadavky na rozvržení zahrady, je nejjednodušší cestou sestavit si vlastní z jednotlivých dílů. Práci vám usnadní Urban Hydro a další modulární hydroponické systémy. Veškeré díly do sebe vždy zapadají a jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů určených pro hydroponii.
  • Vyrobit DIY hydroponický systém. V neposlední řadě si můžete vyrobit vlastní a zcela originální hydroponický systém například z PVC trubek, které vám zbyly po rekonstrukci domu. Systém zavlažování není u NFT řešení technicky náročný.

Jak sestavit NFT hydroponický systém

1. Nejprve si připravte PVC potrubí pro uložení hydroponických košíčků. Použijte PVC trubky na vodu, do kterých vyvrtáte otvory pomocí kruhového vrták, nebo žlaby modulárního hydroponického systému.

Pozor, aby průměr trubky či žlabu odpovídal výšce hydroponického košíčku. Košíčky musí být zasazené tak, aby se nedotýkaly dna, kudy teče živinový roztok. Nechte mezi otvory dostatek místa, aby si rostliny nepřekážely. Zpravidla se na jeden metr potrubí vejde pohodlně 5–7 rostlin. Pokud je to možné, použijte trubky z bílého plastu, které odrážejí sluneční paprsky a uchrání živný roztok před přehřátím.

2. Zaslepte konce kanálů. Plastová víčka přilepte voděvzdorným lepidlem vhodným i pro pitnou vodu. Přestože nebudete živný roztok pít, v lepidle obsažené látky by se mohly dostat do sklizené úrody. Ze stejného důvodu si ověřte, že použité PVC trubky jsou ze zdravotně nezávadného plastu.

3. Vyvrtejte otvory na přívod a odtok vody. Otvor pro přívod vody umístěte na horní straně žlabu. Otvor pro odtok vody naopak vyvrtejte na spodní části kanálu pro živný roztok. Ujistěte se, že hadice určené pro přívod a odtok vody pasují do vyvrtaných otvorů a dobře těsní.

4. Připravené žlaby upevněte na zvolené místo. Představivosti se meze nekladou. Připevněte potrubí na plot či zeď, nebo si postavte konstrukci podobnou žebříku či stolu. Ať už zvolíte kteroukoliv z těchto možnosti, držte se těchto několika pravidel:

  • Vybudujte pevnou konstrukci, která unese váhů žlabů, rostlin i živného roztoku.
  • Potrubí s živným roztokem pověste v mírném náklonu, aby voda mohla odtékat do nádrže.
  • Nechte rostlinám dostatek místa pro vertikální růst (V případě, že jsou NFT kanály umístěné nad sebou).

5. Připojte potrubí k nádrži na vodu. Jako rezervoár na živný roztok poslouží jakákoliv objemná nádrž. V ideálním případě z materiálu, který nepropouští světlo, abyste zabránili růstu řas. Podle rozměrů vaší hydroponické zahrádky bude v systému cirkulovat několik desítek až stovek litrů vody.

6. Připojte čerpadlo na živný roztok. Do nádrže umístěte ponorné čerpadlo, které vyčerpá vodu do výšky vstupního bodu vašeho systému. Pokud tedy umístíte NFT kanály do výšky dvou metrů, musí mít čerpadlo dostatečný výkon, aby dokázalo tuto výšku přečerpat. Doporučený průtok NFT systémem se obvykle odhaduje na 1 až 2 litry za minutu pro každý pěstební žlab, tedy zhruba 60 až 120 litrů za hodinu.

7. Váš hydroponický systém je sestavený a připraven k použití! Nyní si předpěstujte sazenice. Jakmile jim narostou kořeny, které dosáhnou až k živnému roztoku, můžete je přesadit do hydroponických košíčků naplněných keramzitem, rockwoolem nebo jiným substrátem vhodným pro hydroponické pěstování. Nakonec naplňte nádrž živným roztokem namíchaným z vody a speciálních hnojiv pro hydropnii a sledujte, jak vaše zahrada bují zelení.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*