Návod na uzení ryb

Jak udit ryby? Tipy na vybavení a postup – videonávod

S rostoucí popularitou domácího uzení se dostává zasloužené pozornosti i rybám. Není to zatím tak populární, jako např. v severských zemích, ale domácí uzenou rybku si uděláme rádi už i u nás.

Odborníci na výživu doporučují konzumovat ryby alespoň dvakrát týdně, avšak toto doporučení dodržuje jen málo lidí. Ryby jsou přitom vynikajícím a lehce stravitelným zdrojem bílkovin a obsahují zdravé tuky i omega-3 mastné kyseliny, které prospívají srdci a mozkové činnosti.

Ryby také obsahují vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou vitamíny A a D, a vitamíny skupiny B. Mořské ryby navíc poskytují cenný zdroj jódu. Jsou určitě i zdravější způsoby úpravy, ale proč si občas nedopřát kousek uzené ryby, že? Zahradní udírny jsou ideální volbou pro domácí přípravu těchto lahůdek. Kromě masa a sýrů můžete v nich udit i ryby.

Jaké ryby udit a jak je připravit?

Při přípravě ryb na uzení lze využít téměř všechny druhy – oblíbené jsou například makrela, pstruh, síh, treska nebo losos, které v zahradní udírně získají výjimečnou chuť. Před samotným uzením je třeba ryby pečlivě omýt, vykuchat a odstranit šupiny. Pokud plánujete ryby skladovat delší dobu, je nutné vyjmout také žábry a oči, aby nedocházelo k jejich rychlému kažení.

Nasolení ryb – nakládání na sucho

Před vložením ryby do udírny je nezbytné ji správně osolit, podobně jako maso. Suché solení znamená potření ryb kuchyňskou nebo kamennou solí zvenku i zevnitř a následné uložení na 12 hodin do lednice. Alternativou je mokré solení, kdy se ryby ponechají 6 až 12 hodin ve slaném roztoku. Solný nálev se běžně připravuje v poměru vody a soli 10:1 nebo 12:1 (pro ryby do 1 kg). Do udírny by měly jít ryby úplně vysušené, jinak hrozí, že se místo uzení uvaří.

Uzení ryb – videonávod

Uzení ryb podle Mistra Málka

Nakládní ryb do láku

Příprava udicího láku je jednoduchá a nabízí prostor pro přizpůsobení chutí. Poměr soli a vody závisí na požadované slanosti – dobrým výchozím bodem je 80 g soli na 1 litr vody, s dobou naložení ryb kolem 12 hodin. Láku použijete pravděpodobně víc, takže tomu je adekvátně potřeba přidávat sůl. Teplota láku by neměla přesáhnout 12 °C. Kromě soli lze přidat koření jako pepř, bobkový list, jalovec, kopr nebo šalvěj, a například při uzení kapra i česnek. Citron dodá svěžest, ale doporučuje se volit chemicky neošetřený. Pro výraznější aroma můžete lák krátce povařit a následně doředit studenou vodou. Ryby by se však měly vkládat do vychladlého láku.

Postup uzení

Zahradní udírny jsou skvělou volbou pro uzení ryb, a to jak studeným, tak horkým kouřem. Při studeném uzení, které trvá déle, probíhá proces při teplotě kolem 25 °C. Nejdříve se udírna vysuší, pak se ryby zavěsí a suší přibližně 50 minut. Samotné uzení pak trvá asi 12 hodin s volným prouděním kouře. Horké uzení je výrazně rychlejší – po důkladném zahřátí udírny se ryby suší asi 40 minut při 50 °C a poté udí po dobu 4 hodin. Na závěr je možné ryby péct 20 minut při teplotě až 90 °C. Po vychladnutí je ryba připravena ke konzumaci, nejlépe venku!

Uzené ryby podle Bradmana Toma

Uzení ryb podle Bradmana Toma

Zdroje: Youtube kanál BradmanTom, Youtube kanál Mistr Málek

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*