Jak pěstovat dračinec
Zdroj: Adobe Stock

Pokojovky: Jak pěstovat dracenu neboli dračinec

Dracena je oblíbená rostlina z rodu Dracenea. Vyznačuje se tím, že péče o ni je poměrně snadná a snese ledasco. I proto ji pěstitelé mají rádi. Existuje několik druhů, které se rozlišují především svými listy, hlavně jejich tloušťkou a barvou. Mohou být sytě zelené, ale i panašované, s různou barevností okrajů. Panašované varianty ale bývají na pěstování trochu náročnější.

Nejznámější dracéna – marginata

Nejznámější pokojovkou patřící k tomuto rodu je patrně Dracaena marginata. Podobá se palmě a vyznačuje se tenkým kmínkem a listovým rostoucím do chocholu. Samotné listy jsou úzké a na koncích se zužují do špiček. Mohou být sytě zelené nebo pruhované s načervenalým okrajem. Ve své domovině dorůstá až 3 metrů, ale v domácích podmínkách tohle nejspíš nehrozí. Roste totiž relativně pomalu a málokdy bývá vyšší než 150 cm.

Dracena_fotka_dračinec

Jak tedy dracénu pěstovat

Těmto rostlinám nejvíc vyhovují světlá, až slunná stanoviště. Ideálně ale bez přímého slunce a bez průvanu. Pokud ale má někdo hodně zelený domov, možná bude chtít využít bezvadnou vlastnost draceny – totiž to, že si poradí i ve stínu. Jestliže pěstujete plno dalších pokojovek, z nichž některé jsou zkrátka na světlo náročnější, na dracénu pravděpodobně zbude stinný kout. Nicméně s tím si dovede poradit. Pozor ale na listy – pokud máte nějaké s výjimečnou barevností, ve stínu by se mohla ztrácet.

Co tahle kytka pravdu nemusí je průvan. Snažte se ji tedy mít dál od okna, které pravidelně otvíráte, i kdyby to mělo být jen v zimě na krátké vyvětrání. Teplota může být obvyklá, pokojová. Přezimujte ji v místnosti, kde bude světlo a teplota alespoň okolo 16-17 °C. Bude vám vděčná za pravidelnou zálevku, protože zeminu v květináči by měla mít pořád vlhkou. Kropte ji tedy mírně, ale pravidelně. Kořenový bal by neměl vyschnout.

Dalším problémem, kromě průvanu a proschnutí může být suchý vzduch. To souvisí s tím, že dracény jsou doma v subsaharské Africe a tropické Asii. Obzvlášť v tom druhém případě si užívají relativně vysokou vzdušnou vlhkost a to jim potom může chybět. Na suchém vzduchu jim mohou hnědnout špičky listů. Použijte tedy zvlhčovač, nebo ji pravidelně roste. Pozlobit vás mohou i škůdci. Rostlina je na ně trochu náchylnější. Vyskytovat se na ni mohou vlnatky, třásněnky, svilušky, nebo štítěnky. Může se také stát, že si je přinesete už s koupenou kytkou – v takovém případě je nejlepší dočasná karanténa pro nové kousky, aby se škůdci nemohli šířit. Pokud už jich ale rostlina pár na sobě má, dá se to vyřešit otíráním listů, nebo v krajním případě postřikem. Třeba na vlnatky je vhodný Mospilan 20 SP.

Další druhy dracén

Dracaena draco

Dracaena draco je impozantním druhem dračince, pocházejícím z Kanárských ostrovů. Váže se k ní pověst o drakovi, kterého zranil slon souboji. Jeho krev připomíná smůla, která z rostliny vytéká – může mít až karmínovou barvu. Kromě stálezelných listů vám tahle dracéna také může vykvést a plodit. Květy jsou bílé a po opylení se mění v oranžové bobulovité plody.

Dracaena sanderiana

Česky se tento druh jmenuje Dračinec pruhovaný a ve světě je známý také jako Lucky bamboo. Je spíše menšího vzrůstu a roste keřovitě. Pochází z afrických tropů, ale dnes se k nám dováží nejčastěji z Číny a Tchaj-wanu. Díky menší velikosti se hodí i do koutů a stísněných prostorů. Můžete ji s úšpěchem množit řízkováním.

Dracaena surculosa

Dračinec skvrnitý, nebo také zlatý prach. Takto bývá označována forma dracény s oválnými listy, na kterých jsou světle zelené skvrnky. To ji dodává atraktivní vzhled, díky kterému se také často pěstuje.

Zdroje: Adobe Stock, Throll-Keller, Angelika. Pokojové rostliny: [650 druhů pokojových rostlin]: [-popis, péče, praktické tipy]. Vyd. 1. Praha: BETA-Dobrovský a Ševčík, 2011. s. 169–171. ISBN 978-80-7291-219-3)

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*