Podzimní výsadba trvalek
Zdroj: Pixabay.com

Trvalky v podzimní výsadbě pro krásnou zahradu po celý rok – videonávod

Okrasné i užitkové zahrady nemusí být pohledné jenom na jaře a v létě. I podzimní čas v zahradě dokáže přinést nádherné barvy a to nemám na mysli jenom barevné listnáče. Při správné volbě rostlin se totiž můžete dočkat i podzimních květů. Existuje řada trvalek, které nevyžadují velkou péči, v našich podmínkách v pohodě přezimují a ještě zahradu krásně zpestří. Doplnit je můžete okrasnými travinami, které nadělají parádu po celý rok a navíc vyžadují minimální údržbu.

Jaké druhy se tedy hodí pro podzimní výsadbu?

Hvězdnice neboli astry. Sem patří mnoho druhů s různými vlastnostmi. Spojuje je ale to, že bývají nenáročné, mají krásně barevné květy a dokáží si poradit i v půdě, která je na živiny spíše chudší. Některé druhy mohou dosáhnout až 160 cm výšky, ale přesto zůstávají v krásných, kompaktních trsech. Nepoléhají a zároveň není potřeba je pěstovat s oporou. Nejčastěji mají drobné fialové květy ze žlutavým středem. K dostání je ale tolik druhů, že mohou mít i květy růžové nebo bíle. Které druhy aster tedy sázet?

Hvězdnice chlumní (Aster amellus) – tento druh astry dorůstá do výšky až 60 cm a je odolný vůči suchu a vedrům. Navíc se skvěle hodí i k řezu – ve váze květiny zůstávají dlouho svěží a můžete si jejich krásu dopřávat i uvnitř.

Hvězdnice křovitá (Aster dumosus) – spíše nižší, maximálně 30 cm vysoká astra, která tvoří hodně odnoží. Proto se často stane, že zaroste celý záhon. Takže pokud potřebujete vyplnit hodně místa v záhonku a nechcete složitě vymýšlet výsadbu, zkuste právě tuhle.

Astra pyrenejská (Aster pyreanus) – ze všech aster nejlépe odolává suchu právě tahle. Potěší vám bohatstvím květů, které nasazuje na slunných stanovištích, ale také v polostínu. Svědčí ji hodně propustná půda.

Nespornou výhodou aster je fakt, že jejich květy přitahují včely a motýly i potom, co ostatní květy z našich zahrad zmizí. Užitečný hmyz tak dokáže nasbírat ještě nějakou potravu před náročnou zimou.

Okrasné traviny jako například opadavec jsou další z možností. Krásné jsou díky kombinaci drobounkých klasů a červenavých stonků. Jejich trsy tak jemně doplní výrazněji kvetou rostliny. Také jsou tyto traviny téměř bezúdržbové.

Dlužicha (Heuchera vilosa) je rostlina s plstnatými listy a její výhoda je to, že kvete velmi pozdě. Američané ji říkají “autumn bride” neboli podzimní nevěsta. Právě proto, že její hlavní krása vynikne až v podzimních měsících. Hodí se na i na stinná severní stanoviště, nebo někam ke zdi či pod strom. Dokáže si totiž hravě poradit i s nedostatkem slunečních paprsků.

Sasanka podzimní (Anemone) na tuhle květinu s krásnými bílými květy si musíte chvilku počkat, ale vyplatí se to. Pár let totiž trvá, než po výsadbě vytvoří hezky robustní trs. Ale jinak je nenáročná a zavděk vezme i polostínem. Podobně skromné je i rdesno. Tomu může stačit dokonce i jen hodina-dvě slunečního svitu, jinak i v zastínění bude zdobit zahradu krásně červeným květenstvím.

Trvalky v podzimní zahradě podle Youtube kanálu Flera TV

Jak sami vidíte, podzim v zahradách rozhodně nemusí být jenom pochmurný a bez barev. Výše uvedené druhy doplní barvy listů třeba krvavce nebo žluťuchy. Zároveň dodají zahradě různou strukturu a to i po odkvětu. Ozdobí ji také, až přijdou první mrazy a vytvoří se na nich jinovatka. Proto by byla škoda o ně připravit tím, že na podzim trvalky ostříháte. Střih tedy nechte až na jaro.

Zdroje: Adobe Stock, living.iprima.cz

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*