Přírodní zahrada pro děti: Jak ji vytvořit?

Přírodní zahrada pro děti zároveň rozvíjí u dětí všechny jejich smysly a poskytuje dětem fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu. Jak ji vytvořit?

Zahradu vnímáme často jako místo k relaxaci, jakmile však na ni vstoupí děti, tak se stane spíše hřištěm pro míčové hry, bojištěm pro stavění pevností či džunglí plnou překážek. Abyste děti v jejich hrách uspokojili tak nemusíte svoji zahradu pouze zahltit trampolínami, plastovými hračkami či plastovými domečky. 

Zásady budování přírodní zahrady pro děti

Pro vybudování opravdu přírodní zahrady pro děti je vhodné se snažit dodržovat následujících pár zásad.

  1. Snažte se zachovat co nejvíce prvků přírodních

Často není nutné kupovat pro děti konkrétní prefabrikované předměty, u nichž je jasně patrné, že byly vytvořeny uměle. Využijte svou představivost a vytvořte jednoduché hrací prvky z přírodních materiálů.  Příkladem jsou pařezy, které mohou být skvělou překážkovou dráhou nebo i místem k sezení. Skvělé jsou také ploché kameny, ze kterých se dá také vytvořit překážková dráha. Ploché kameny můžete lehce ozdobit přírodními barvami, aby lépe plnily svůj účel.

  1. Využívejte zbytky ze zahrady

Když na zahradě sekáte dřevo nebo prořezáváte stromy, tak se zbytků okamžitě nezbavujte tí, že je spálíte, dáte na kompost nebo vyhodíte do hnědé popelnice. Dejte vašim dětem příležitost něco ze zbytkového materiálu, který je bezpečný, něco vytvořit. Případně se sami zamyslete, zda by zbytkový materiál nešel využít do nějakého hracího prvku. 

  1. Zapojte do budování své děti

Pokud jsou děti opravdu malé, tak pravděpodobně nebudou pro budování moc užitečné, ale stejně se snažte je maximální měrou zapojit. Naslouchejte svým dětem, co by rády na zahradě měly. Snažte se vypozorovat, jaké hračky či hrací prvky jsou u vás doma oblíbené a podle toho naplánujte hrací prvky do přírodní zahrady pro děti. Pokud se budou děti podílet na budování zahrady, tak se tím zvyšuje šance, že ji budou využívat.

Nápady pro přírodní zahradu pro děti

Teď několik užitečných tipů na hrací a přírodní prvky, které z vaší přírodní zahrady pro děti udělají oblíbené místo pro celou vaši rodinu.

  1. Vytvořte loučku na hraní

Děti potřebují prostor, takže naši snahou není všude postavit nějaké překážky, ale také dětem dopřát místo, kde si mohou zkoušet různé kotrmelce, hrát si s míčem či se jen tak rozvalit. Takové místo však nemusí vypadat jako přesně střížený anglický trávník na fotbalovém stadionu. Klidně z toho udělejte loučku, kde bude mix travin a bylin. Takové místo bude mnohem voňavější a pro děti zajímavější. Jen je nutné tento prostor pravidelně sekat, aby se v něm děti neztrácely. Pokud to prostor dovolí, tak klidně v blízkosti loučky umístěte dřevěnou houpačku. Houpačky děti milují.

  1. Vytvořte cestičky z různých materiálů

Zahrada pro děti by měla být rozmanitá a motivovat děti k poznávání různých přírodních prvků. K tomu mohou pomoci cestičky z různých materiálů. Jednou to mohou být piliny, podruhé ploché kameny, potřetí štěrk a nakonec třeba písek. Nezapomeňte však i na pevný povrch, protože děti rády jezdí na čemkoli, co má kolečka. Cestičky udělejte ideálně zakřivené, aby různé dětské hry dostaly šmrnc.

  1. Vytvořte dětem vlastní kout na pěstování

Naučte děti, že zahrada nemusí být pouze prostorem pro hry, ale také užitečným zdrojem. Děti rádi budou sledovat, jak se z jejich semínek stávají rostliny. Je vhodné do jejich koutu umístit rostliny, které nevyžadují tolik péče. Jedná se například o salát či ředkvičky. Z bylinek můžete vyzkoušet mátu nebo meduňku.  Rozhodně by se však mělo jednat o jedlé, nikoliv okrasné rostliny, aby děti měly možnost vyzkoušet nové chutě a dozvědět se, odkud jejich jídlo může pocházet.

  1. Umístěte krmítko pro ptáčky

Další velice zábavným, ale zároveň výchovným prvek je krmítko pro ptáčky. Děti pomoc krmítka lépe pochopí, že příroda tu není pouze pro lidi, ale že ji sdílíme s ostatními živočichy. Pokud jste dostatečně kreativní, tak můžete s dětmi krmítko vlastnoručně vyrobit. To však není pro každého. Takže klidně využijte nějakého slevového kupónu a nějaké hezké přírodní krmítko pořiďte.

  1. Postavte dětem základnu

Děti milují pevnosti a jiné úkryty, které mohou zároveň v létě sloužit jako ochrana před přímým sluncem. Základna nemusí být nijak složitá. Stačí si sehnat několik bambusových prutů, které svážete na jejich vrcholu provázkem a vznikne vám skvělý základ pro teepee. U nich můžete zasadit fazole, které se budou po prutech vinout a vytvoří tak skvělý přírodní úkryt. Nebo jako zastínění můžete použít rozstříhaná stará trička, místo kterých si můžete pořídit trička z přírodního materiálu.

Proč je přírodní zahrada pro děti prospěšná?

Hraní venku na zahradě poskytuje dětem fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu. Také u dětí podporuje pozitivní vztah k přírodě a může rozvíjet kreativitu. Přírodní zahrada pro děti zároveň rozvíjí všechny jejich smysly.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*