Zahrada je zdrojem potěšení, zdravého pohybu i relaxace. Ne nadarmo jedno orientální přísloví říká, že manželství vám přinese štěstí na rok, ale pokud ho chcete po celý život, je třeba si založit zahrádku. Jenže když jste se zatím zahradničením nezabývali, už samotné založení okrasné zahrady může být problémem. Rádi vám poradíme, jak na to.
Co je to okrasná zahrada
Jak už název napovídá, okrasná zahrada slouží hlavně pro potěšení očí a duše. V minulosti tak byla často striktně oddělována od užitkové části zahrady, kde se hlavně pěstuje ovoce, bylinky a zelenina.
Jenže jak se pozemky zahrad kolem domů postupně stále zmenšují, na mnoha zahrádkách už se rozdíl mezi oběma typy zahrad stírá, případně se na nich pěstují takové rostliny, které jsou jak půvabné na pohled, tak užitečné svými plody či listy. Okrasný charakter zahrady je pak často vytvářen drobnými i většími zahradními dekoracemi z kameniny, keramiky, dřeva, či pravého kamene.
Přesto je stále ještě hodně lidí, kteří se jen chtějí těšit z krásy květin a klidu zeleně a užitkovost je nezajímá, případně mají čistě okrasnou alespoň předzahrádku či jinou část svého pozemku, třeba kolem terasy nebo pergoly. Je přirozené mít krásný výhled do okolí, když si dáváme šálek kávy, nebo pořádáme večeři pro přátele.
Výhody a nevýhody okrasné zahrady
Pokud okrasnou zahradu dobře naplánujete a založíte, budete se z ní moci radovat bez únavné každodenní péče, kterou naopak potřebuje zahrada užitková. Úroda salátu, okurek, mrkve, cibule, česneku, jahod a mnoha dalších druhů ovoce a zeleniny znamená spoustu práce – pěstování sadby, přesazování, hnojení, odstraňování plevelu, boj se škůdci a nakonec sklizeň.
Nevýhodou je, že pro zeleninu a ovoce si dál budete muset chodit na farmářské trhy nebo do obchodu. A úplně bez údržby se ani okrasná zahrada neobejde, i když moderní technologie, jako je třeba robotická sekačka nebo automatický závlahový systém vám mohou péči značně usnadnit. I menší pozemek můžete proměnit na okrasnou zahradu s několika zónami, které vám umožní si užívat zahradu různými způsoby.
Co může vzhled okrasné zahrady ovlivnit
Než se pustíte do vysazování rostlin, měli byste si vše důkladně promyslet. Úprava zahrady kolem domu, zahrada před domem, zahrada za domem – to vše má svá pravidla. Okrasná zahrada ve svahu bude obsahovat jiné rostliny a prvky než malé okrasné zahrady. A také zahrada milovníka tvarování živých plotů bude jiná než bezúdržbové zahrady pro lenochy. Pro budoucí vzhled zahrady je zásadní několik faktorů.
Velikost a orientace zahrady
Pro výběr rostlin a celkové uspořádání je zásadní nejen velikost zahrady, ale také, zda je orientována na jih či na sever. Miniaturní obdélník u bytu vám moc možností nedá, ale i na něm se dá vytvořit dokonalé místo pro relaxaci. Pro své plánování byste měli mít zmapováno, jak dlouho na které části zahrady svítí slunce, které části jsou ve stínu stromů či budov, a to i sousedních.
Sklon a tvar pozemku
Zahrada ve svahu je pro plánování náročnější, ale terasové uspořádání vypadá vždy dobře a vhodně vybrané rostliny vám umožní dobrý výhled. Musíte ale promyslet, jak jednotlivé stupně zahrady propojíte, zda schodištěm nebo svažitou pěšinko. U rovného pozemku musíte dobře přemýšlet o rozmístění vyšších a nižších rostlin, o perspektivě a také o zajištění dostatečného soukromí.
Kvalita půdy
Pro výběr vhodných rostlin je důležité i to, zda máte na svém pozemku jílovitou, či písčitou zeminu a jaká je její kyselost. Pokud si nejste jisti, zeptejte se nějakého zkušenějšího zahrádkáře a podle potřeby ji doplňte o rašelinu, hnůj, kompost, jiné hnojivo, písek… Pokud nechcete postupovat stylem pokus – omyl, můžete si nechat udělat i rozbor půdy. Zjistíte tak pH půdy, ale i přítomnost základních minerálů, těžkých kovů či ropných látek. Při výběru rostlin i nákupu hnojiv pak jdete na jistotu.
Přístup k vodě
Ne každý má to štěstí, že mu přímo přes zahradu teče potůček, ale vodní prvek je vítaným obohacením každé okrasné zahrady. Nemusí jít jen o klasické jezírko s vodními rostlinami, ale příjemný zvuk může zahradě dodat i fontánka.
Ptáky zase lákají pítka a na velké zahradě si místo bazénu můžete pořídit klidně i o koupací rybníček. Důležité ale je také, jak moc vlhká je půda na vaší zahradě, zda budete potřebovat zavlažovat, zda chcete investovat do automatické závlahy apod. Je to důležité i proto, že všechny terénní úpravy je třeba udělat hned na začátku zakládání zahrady.
Umístění okrasné zahrady
Jinak bude vypadat předzahrádka, jinak zahrada za domem. V případě menší předzahrádky budete pravděpodobně chtít volit menší rostliny a keře, aby vám nezakrývaly výhled z okna. Naopak na zahradě za domem se můžete chtít kochat vzrostlými stromy.
Kdo budou uživatelé zahrady
Měli byste myslet i na to, kde všechno bude zahradu obvykle užívat. Berte v úvahu nejen věk, ale také pohyblivost osob, které na ní budou nejčastěji. S malými dětmi a domácími mazlíčky myslete hlavně na jejich bezpečnost, a to jak z hlediska jednotlivých prvků zahrady, tak i kvůli výběru rostlin a dekorací.
Rozpočet
Pro celkový vzhled okrasné zahrady bude samozřejmě zásadní také množství financí, které jste do ní schopni investovat. Všechny vzrostlé keře a stromy, kobercový trávník a další prvky stojí peníze, ale zase budete mít krásnou zahradu hned. S méně financemi to jde také, ale budete muset na plánovaný vzhled zahrady pár měsíců, nebo spíše let počkat. Zásadní je také výběr dekorací a terénní úpravy.
Dekorace na zahradu
Výběr zahradních dekorací by měl vždy brát v potaz celkový vzhled zahrady i domu. Jejich úkolem je rostliny a stavební prvky doplňovat, nikoli přebíjet. Vděčným prvkem jsou okrasné kameny do zahrady, ať už jsou použity jako dlažba, na zídky, či jako solitérní prvky v záhonech či vodním prvku. Krásné a přirozeně vypadající jsou také zahradní skalky, které není tak těžké založit.
Plánování a realizace okrasné zahrady
Promyslete si předem, jak uspořádat zahradu, tedy celkové rozvržení zahrady a kde budou umístěny následující prvky:
- terasy, posezení,
- altánky, pergoly, ploty, mříže, oblouky,
- cestičky, schody,
- skalky, zídky, vodní prvky,
- dominantní dřeviny,
- květinová výsadba
- ostatní výsadba,
- kameny, dekorace.
Než začnete s úpravami, pozemek si s plánkem projděte a případně ho upravte podle toho, odkud je kam vidět, co chcete třeba zakrýt, například nevzhlednou zeď garáže, a co naopak zdůraznit. Pokud na pozemku již nějaká výsadba byla, rozmyslete si také, co ze stávajících stromů i dalších rostlin chcete zachovat na původním místě, co přesadit a kam, případně čeho se zbavit úplně.
Výběr rostlin a dalších prvků
S ohledem na svůj rozpočet a charakter pozemku si sepište vše, co budete potřebovat. Pokud vám stanovený finanční limit nebude stačit, můžete zvolit jiné nebo menší rostliny (stromy a keře), jiné stavební materiály (například beton místo přírodního kamene, měkčí dřevo místo tvrdšího, udusaný štěrk místo dlažby apod.). Promyslete i barevnost dalších prvků, jako je pergola, ploty, květináče, zvýšené záhony atd.
Při výběru rostlin je důležité:
- kombinovat rostliny kvetoucí v různých obdobích,
- mísit letničky a trvalky,
- kombinovat různé odstíny zelené s hnědou, červenou a dalšími barvami dřevin, trav a bylin,
- pracovat s různou výškou a tvarem stromů a keřů, využívat popínavky, živé ploty a další rostliny (nízké, střední a vysoké patro rostlin),
- dominantní vyšší stromy a keře by měly být vysazovány samostatně, nebo v zadní části záhonů či skupin rostlin,
- myslete i na vůně květin a keřů; těžké výrazné vůně by se neměly v mísit v jednom místě, aby vás z nich nerozbolela hlava.
V současnosti je na trhu obrovské množství květin, bylin, keřů a stromů. Dostanete klasické i zakrslé varianty, běžně rostoucí, pnoucí se i převislé tvary a mnoho dalšího. Ale nevytvářejte si kolem rostlinný cirkus. Stejný druh nebo i skupinu rostlin můžete zasadit na různá místa okrasné zahrady a opakováním zvýraznit výsledný efekt.
Jaké konkrétní druhy rostlin vybrat
Před pár desítkami let dominovaly českým zahradám hlavně túje kolem plotů. Dnešní výběr dřevin je mnohem širší a můžete si vybrat ty původní české i dovezené z celého světa. Okrasné jehličnany do zahrady zahrnují jak různé druhy borovic, tak jedle, modříny a v menší míře i smrky. Ty ztratily popularitu kvůli kalamitě kůrovce. Okrasné stromy na zahradu zahrnují široké spektrum od lip, bříz přes habry, javory, platany až po sakury a další druhy. Z keřů jsou stále populární rododendrony, magnolie, jasmíny, klasické i popínavé růže.
Pro postup prací je zásadní:
- Nejdříve provést všechny terénní úpravy, tedy i vybudovat terasy, schody, pěšinky, včetně jejich olemování kameny, obrubníky, dřevem apod., umístit závlahu, vodní prvek, případně základ pro skalku.
- Pokud nemáte posezení hned u domu, rozveďte si i elektřinu, abyste si mohli na místě svítit, případně grilovat. Osvětlení ale můžete vyřešit i solárními lampami.
- Myslete také na zídky, ať už gabionové nebo suché, které mohou oddělit jednotlivé zóny v zahradě, ale zároveň sloužit také jako posezení, případně je můžete i osázet sukulenty, nebo ozdobit dekoračními květináči či truhlíky na květiny.
- Terénní úpravy můžete udělat svépomocí, nebo si na to objednat krajinářskou firmu.
- Pak doplňte další prvky, například pergoly, zástěny altánky…
- Rozvrhněte si výsadbu, včetně toho, že si na jednotlivá stanoviště předem připravíte vhodný substrát pro daný druh rostlin.
- Myslete také na budoucí údržbu, takže používejte fólii proti prorůstání plevele, mulčovací kůru, oblázky, kamínky apod.
- Než danou rostlinu zasadíte, natočte si ji ještě v přepravním kontejneru tak, jak ji chcete mít umístěnu. Platí to nejen o keřích a stromech, ale také o vyšších květinách či trsech travin. Květiny zase slaďte barevně i velikostně.
- Abyste měli krásnou zahradu, ale finančně si na tom nezlikvidovali, kombinujte výsadbu vzrostlých stromů, keřů a trvalek, sazenice květin a výsadbu ze semen.
Údržba okrasné zahrady
Pokud chcete údržbě zahrady věnovat minimum času a námahy, investujte do závlahy a v případě, že máte trávník, sekejte ho robotem. Jinou alternativou je takzvaná mozaiková seč, kde se kombinuje klasický zastřižený trávník střídavě vyšší trávou s lučními květinami. Plocha, kterou musíte sekat, je tak podstatně menší a polní kvítí láká do zahrady hmyz, který následují ptáci a další živočichové. Stromy a keře si můžete nechat odborně prořezat, nebo se tomu věnovat sami před zahájením vegetační sezóny. Pokud nechcete každý rok měnit letničky za nové, dejte přednost trvalkám.
Externí článek partnera