Larix decidua
Zdroj: Adobe Stock

Modřín opadavý, modřín evropský (Larix decidua)

Modřín opadavý je známý jehličnan z čeledi borovicovitých. Jak už jeho název napovídá, vyznačuje se tím, že na zimu shazuje jehlice. Předtím se ještě na podzim zbarví do žluta, takže oživuje jinak temně zelené porosty jehličnatých lesů. V potřebných podmínkách dorůstá až 50 metrů a může se dožít až  500 let. Původní domovinou modřínů jsou Karpaty a Alpy a odtud se šířily dál.
Strom chrání silná a výrazně rozpraskaná kůra, která je na řezu, nebo lomu červeno-hnědá. Jehlice modřínů vyrůstají ve svazečcích a zejména na jaře mají svěží, světle zelenou barvu. Drobné, podlouhlé šišky po tom, co se vysemení zůstávají na větvích klidně i pár let, neopadávají ihned dolů.

Pěstování

Modříny dobře snáší zimní mrazy i letní horka. Co jim však vadí je nedostatek světla. Nemají rádi ani polostín, proto při sázení myslete na to, aby si strom mohl dopřát dostatek slunečních paprsků. Rovněž mu nedělá dobře kyselá půda, která je naopak vhodná pro pěstování jiných jehličnanů. Pokud si ho tedy chcete vysadit do zahrady, bude nejlepší ho nechat růst jako solitérní strom, který budou dominantou celého prostoru.

Využití 

Modřínové dřevo patří mezi jehličnany mezi ty ty tvrdší. Vyrábí se z něj nábytek a používá se ve stavebnictví. Z modřínové pryskyřice se získával i tvz. benátský terpentýn. V lidovém léčitelství se používá jako antiseptikum, proti vším a při přípravě směsí k inhalaci. Ta pomáhá s problémy horních cest dýchacích. Žvýkání modřínové pryskyřice se také přisuzují léčivé účinky proti chřipce. Z koncových výhonků modřínu se dá na jaře připravit vynikající čaj.

Několik zajímavostí o modřínu:

Zdroj videa: Youtube kanál Deflector Bushcraft

Zdroje: Adobe Stock, Youtube kanál Delfector Bushcraft

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Co je bonsai a jaké jsou druhy? - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*