Zdroj: Pixabay.com

Pokojovky: Monstera skvostná (Monstera deliciosa)

Tato rostlina, známá z bytů i chodeb, je v našich podmínkách pokojovou rostlinou s okrasnými listy. Původně se jedná se o tropickou rostlinu z čeledi áronovitých. Pochází z oblasti Střední Ameriky a Mexika.

Daří se jí na nepřímém světle až polostínu. Monsteře se jako pokojové rostlině daří v nepřímém světle až polostínu. Pokud prospívá, dosáhne v domácích podmínkách výšky 1 – 2,5 metrů, někdy i víc, pokud by měla dostatečně velkou nádobu. Monstery svým vzhledem připomínají pravěké rostliny. V listech mají charakteristická “okénka” vytvářená hlubokými, pravidelnými vykrojeními. Čím je rostlina starší, tím jsou vykrojení znatelnější.

Jak monsteru pěstovat

Péče o tuto rostlinu je poměrně snadná, ale aby se ji dobře dařilo, potřebuje poměrně dost místa. Listy se postupem času zvětšují, takže zaberou velký prostor. Pokud ji postavíte na vyvýšení místo, třeba na stoličku, ohnou se až k zemi. Rostlina vytváří vzdušné kořeny, které se nemají uřezávat. Lepší je, když je zastrčíte do hlíny v květináči.

Protože, pochází z oblastí tropů a subtropů, má ráda vlhký vzduch a teploty okolo 21°C. Od října do února snáší teploty nižší, stačí ji klidně mezi 16 a 21°C. V noci by ji pak teploty v místnosti neměly klesat pod 15 °C. Zálivka by měla být pravidelná, substrát nemusí vyschnout, ale nesvědčí ji ani trvalé přemokření. Díky tomu, že má ráda vzdušnou vlhkost, svědčí ji i časté rosení, nebo otírání listů vlhkým hadříkem. Na živiny není náročná, přihnojit ji můžete od září do března, stačí jednou za 14 dní.

Mezi nejčastější problémy, na které můžeme při pěstování narazit je blednutí, nebo naopak černání listů. Pokud monstera bledne a ztrácí svoji živě zelenou barvu, znamená to, že je na příliš přímém slunci. Postačí tedy změnit stanoviště. Černající listy pak značí přílišnou vlhkost a pomůže, když omezíte zálivku.

Přesazování je vhodné na jaře. Roste celkem rychle, takže jednou za 2-3 roky bude nutné ji dopřát větší květináč, hlavně tedy ze začátku. Monstera se rozmnožuje v období od jara do léta vrcholovými řízky (nejlépe
se zachováním základů vzdušných kořenů).
Také ji lze množit zakořeňováním do mechu. Pěstitelé ji dopřávají opěrnou tyčku, ke které lze zvětšující se rostlinu snadno vyvazovat. Můžete koupit opěrnou tyčku v zahradnických potřebách, ale také vyrobit vlastní. Tu je vhodné obalit mechem, kokosovým vláknem, nebo jiným nasákavým materiálem. Tak monsteře vytvoříte podmínky, které vyhledává v domovských pralesích – přece jenom je to liána, takže se ráda pne vzhůru.

Monstera má chutné plody

Jako jediná z čeledi áronovitých má jedlé plody. Možná jste je ještě neochutnali, protože se u nás příliš často nekonzumují. Plod monstery je dlouhý asi 30 cm a asi 4 cm silný. Zralý plod se pozná podle odpadajících šupin a podle toho, že začne vonět. Pozor na nezralé plody, ty obsahují, stejně jako ostatní části rostliny, šťavelan vápenatý, který je jedovatý. Plod dozrává až 12 měsíců pod odkvětu a chuť připomíná kombinaci banánu a ananasu. Pokud už vykvete, bude to spíše starší, velká rostlina. Trochu pomoct jim můžete hnojivy s vyšším obsahem fosforu.

Kromě monstery skvostné (Monstera deliciosa) existují i další druhy, jako například Monstera adansonii nebo li Monkey mask, Monstera obliqua, Monstera Dubia, Monstera pinnatipartita nebo Monstera standleyana. Naopak k tomuto druhu nepatří Rhaphidophora tetrasperma, přestože se jí běžně říká Monstera Minima.

Zdroje: Pixabay.com, THROLL-KELLER, Angelika. Pokojové rostliny: [650 druhů pokojových rostlin]: [popis, péče, praktické tipy]. Vyd. 1. Praha: BETA-Dobrovský a Ševčík, 2011. s. 189. ISBN 978-80-7291-219-3

Keep Scrolling

3 komentáře

  1. Pingback: Stínomilné pokojové rostliny - Naturhelp.cz

  2. Pingback: Pokojovky: Jak pěstovat zamiokulkas zamiolistý? - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*