List philodendronu
Zdroj: Pixabay.com

Stínomilné pokojové rostliny

Každá rostlina vyžaduje specifické podmínky pro pěstování, ve kterých se ji daří, prospívá a spokojeně roste. Některé pokojovky vyžadují přímé slunce, další polostín. Poslední skupinou jsou rostliny, které si libují ve stínu.

Takové rostliny zkrášlí i místa, kam byste se báli živou květinu dát. S domněnkou, že brzo uhyne. I takový prostor se dá ale zútulnit a oživit kouskem přírody. Mezi taková tmavší domácí zákoutí patří například stinné niky, prostory pod schody, tmavé chodby nebo kouty a místnosti, kde jsou sice okna, ale tak malá že jimi moc slunce neprojde.

Mnohé ze stínomilných květin bývají nenáročné na pěstování. Často jim postačí jen mírná zálivka a nepravidelné hnojení. I s minimem péče zkrátka prospívají a rostou. Mezi jejich další skvělé vlastnosti patří vázání prachu na listy. Takže vám doma ještě trochu uklidí. 🙂 Některé takové rostliny v přírodě rostou ukryté v bylinném patře lesů nebo pralesů a díky tomu si také vás doma vystačí s minimem světla.

Pokojovka Dracena

Které pokojovky jsou tedy vhodné do stinných míst?

1. Kapradiny. Ty se s nedostatkem sluneční paprsků hravě poradí. Typickým zástupcem, který nemá rád přímé světlo a naopak si libuje ve stínu je sleziník (Asplenium nidus). Ten současně se stínem snese i větší vlhkost, takže je ideální pro zkrášlení koupelny.

2. Břečťany. V přírodě je často můžeme vidět, jak se pnou po kmenech vysokých stromů, nebo skalách. V jejich přirozeném prostředí tedy moc světla nemají a ani u vás doma jim to vadit nebude. Přímé slunce jim naopak nedělá dobře a jsou citlivé na sucho.

3. Zamioculcas. Ten je univerzálem, co se množství slunečního světla týče. Zvládá stinná stanoviště, tmavé kouty, ale i polostín, nebo rozptýlené světlo. Vyberte mu tedy místo podle toho, co potřebují vaše ostatní květiny, on už to nějak zvládne. Jenom je třeba mu podle stanoviště upravit i zálivku, vadí mu přemokření. Pokud se mu u vás bude dařit, doroste až 1,5 metru a potěší vás lesklými zelenými listy s krásně voskovým povrchem.

4. Difenbachie nemá ráda přímé světlo, takže mírné zastínění pro ni bude ideální. Buďte ale obezřetní, jestliže máte zvířata, nebo malé děti. Difenbachie jetotiž jedovatá.

5. Dracena, někdy také dračinec. Když se o ni budete pěkně starat, tak vás přeroste. Stín snáší dobře, ale vyžaduje hojnější zálivku. Pochází z Madagaskaru, je zvyklá na vlhčí prostředí tropů a subtropů. Ve své domovině může dorůst slušných rozměrů, vyskytuje se tam jako 3 metry vysoký strom.

6. Fíkus. Těch existuje více druhů a rostou od Austrálie, přes Asii až po Afriku a jižní Evropu. Některé druhy mají radši světlo, ale jsou i takové, kterým jeho nedostatek nevadí. Sem patří například Ficus Lyrata nebo Ficus Elastica.

7. Tchýnin jazyk neboli tenura. Klasika našich domácností se opět vrací do módy. Špičaté listy mají většinou světlé žíhání, ale dají se sehnat i dekorativnější kultivary se žlutým okrajem. Existuje také trpasličí varianta, vhodná do malého květináče. Tenury jsou nenáročné a zalít je stačí jednou týdně.

8. Parožnatka. Tahle pomalu rostoucí kytka se výborně hodí do závěsných nádob. Podobně jako ostatní kapradiny, i ona potřebuje vysokou vlhkost, takže zvládá umístění v koupelně. Na zimu se ji vyplatí přemístit na světlejší stanoviště, ale pozor na přímé slunce. To ji nesvědčí.

9. Filodendron. Nesnáší přímé slunce, takže je radši v polostínu, nebo někde, kde je světlo už rozptýlené. Jinak nemá vysoké nároky na pěstování. V přírodě roste v pralesích, kde se vzdušnými kořeny přichytává ke stromům. Zjistěte ale, který máte, v přírodě tento rod zahrnuje až 500 druhů rostlin.

10. Monstera. Obrovsky populární rostlina pochází původně z Jižní a Střední Ameriky. Snadno doroste větších rozměrů, takže je velice efektní. Velké listy a hlavně proděravění jejich okrajů se mění podle stáří rostliny. Krásně snáší polostín, přímé slunce ji naopak nedělá dobře.

11. Pepřinec. Získá si vás zejména masitými kulatými listy. Pěstuje se v mnoha barevných variantách od červené až po stříbrnou a je ideální ho umístit na stinná místa. Snese ale i parapety severních oken. Nenaroste nijak velký, takže se hodí i dovnitř místnosti, třeba jako kytka na komodu nebo jídelní stůl.

Ať už vyberete do tmavších míst některou z těchto rostlin, nebo si jich pořídíte rovnou více, chybu neuděláte. Ale pozor: pokud si vyberete nějakou se okrasným žíháním listů, kterému se říká panašování, mějte na paměti, že se ve stínu vytrácí. Takovou kresbu listů totiž naopak zdůrazňuje dostatek slunečního světla.

Zdroj: Pixabay.com, Thespruce.com

2 komentáře

  1. Pingback: Pokojovky: Jak pěstovat zamiokulkas zamiolistý? - Naturhelp.cz

  2. Pingback: Co znamenají textilní certifikáty – OEKO-TEX, GOTS, Bluesign - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*