Zdroj: Adobe Stock

Pokojové rostliny

Samozřejmě, ne jen venku na zahradě, ale i uvnitř se to může zelenat. Někdo má domácí mazlíčky, někdo má doma prázdno a někdo má pokojovky. Ať už v rodinném domku, nebo v městském bytě, vždycky si můžete doma vykouzlit zelenou oázu, nebo aspoň malý koutek plný přírody.
Rostliny ale vybírejte obezřetně, obzvlášť pokud máte doma malé děti, nebo právě domácí mazlíčky. Některé z běžně pěstovaných pokojovek jsou totiž jedovaté. Najdete se ale i plno těch, které můžete pěstovat bez jakýchkoliv obav. Po chvilce hledání si rozhodně dovede sami vybrat, které jsou pro váš domov ty pravé.

Pěstování pokojových rostlin přináší spoustu skvělých věcí:

– Jsou to výborné čističky vzduchu. Také pomohou s “lapáním” prachu. Díky rostlinám v bytě se budete cítit svěže.
Budete mít ohromnou radost z toho, že hezky rostou. Tohle potvrdí každý, kdo někdy něco pěstoval, obzvlášť ze semínka.
Uklidníte se pohledem do zeleně. Je to zkrátka příjemné, když si můžete dát očím na chvilku odpočinout od televize, nebo monitoru a jen sledovat zelené barvy a textury listů.
– Rostliny jsou skvělá dekorace. Dodají život každému interiéru a v kombinaci se vkusným květináčem pomohou dotvořit váš domov.
– Naučíte se toho spoustu o přírodě. Vy i vaše děti. Možná se díky pokojovkám pustíte do kompostování, naučíte se řízkovat, nebo dokonce roubovat? To se může klidně stát. Taky je možné, že díky kytkám získáte nové přátele. Existují totiž například skupiny na Facebooku a další komunity, kde si nadšení pěstitelé vyměňují buď zkušenosti, nebo rovnou sazenice rostlin. Interakce s podobnými nadšenci je tak zaručena.

To už je hezký výčet výhod, co říkáte? Vybírat samozřejmě můžete ze spousty druhů rostlin. Existují pokojové rostliny, které krásně pokvetou i ty, které jsou okrasné listem. Mezi ty první patří třeba gloxínie, jonátka, neboli africká fialka, či třeba gardénie. Ty, které se pěstují hlavně díky okrasným listům jsou třeba monstera, potos, sloní noha nebo aloe vera.

Zároveň je třeba se rozhodnout mezi těmi spíše světlomilnými, kde můžete vybrat třeba oleandr, ibišek, nebo kaktusy. Z těch, které si poradí v temnějších koutech zvolte například asparágus, různé druhy kapradin, nebo hortenzii. Ale samozřejmě můžete mít doma oba typy, jen na to myslete, až pro jednotlivé květiny budete vybírat stanoviště.

Podívejte se, jak vypadá láska k pokojovkám dotažená do extrému. Chtěli byste takový byt?

Zdroj: Adobe Stock, Youtube