Obrázek fríského koně ohradě

Fríský kůň

Jedná se o vznešené plemeno koně, které patří mezi ty nejstarší v Evropě. Počátky jeho chovu mohou sahat až do doby před 3000 lety. Jde o původního severoevropského koně, který je blízky tomu armonickému. Historické prameny ukazují, že již staří Římané se setkávali s těmito koňmi a uznávali jejich výkonnostní kvality.

Domovinou fríských koní je Frísko (Friesland), provincie ležící na severu Nizozemska. Koně jsou už od 14. století vyhledávaným plemenem pro slavnostní příležitosti.

V oblibě m. Během válečného období málem došlo k úplnému zániku plemene. Naštěstí několik koní přežilo, ale ještě v 60. letech minulého století bylo registrováno jen cca 500 klisen.

Charakteristika plemene

Fríský kůň je snadno rozpoznatelný díky své krásné černé srsti, dlouhým vlnitým hřívám a ocasu, a výrazným, přátelským očím, které vyzařují klidnou sílu. Stojí na vysokých, silných nohách s hustými ohoněními kolem kopyt, což přidává na jeho majestátním vzhledu. Typická výška fríského koně se pohybuje mezi 155 a 170 cm v kohoutku. Fríské koně jsou také známé svým hladkým, plynulým pohybem, což je činí ideálními pro jezdecké disciplíny, jako je drezura.

Temperament a povaha

Fríský kůň je známý svým klidným, přátelským a ochotným temperamentem, což z něj činí skvělého společníka jak pro začínající, tak pro zkušené jezdce. Jsou to velmi inteligentní a učenliví koně, což usnadňuje jejich výcvik. Jejich ochota spolupracovat a snaha prosím jejich jezdce jsou vlastnosti, které jsou vysoce ceněny mezi chovateli a jezdci.

Využití a disciplíny

Fríský kůň je nesmírně všestranný, s úspěchy v mnoha jezdeckých disciplínách. Tradičně byli fríští koně využíváni pro těžkou práci na farmách a v koňských povozích, ale dnes excelují především v drezuře, kde jejich působivé pohyby a grácii mohou plně zazářit. Také se často objevují ve filmu a divadle, kde jejich nádherný vzhled a charizma uchvacují publikum. Kromě toho jsou fríští koně populární pro rekreační ježdění a jako společníci pro terapeutické ježdění díky své klidné povaze.

Chov a péče

Chov fríských koní je záležitostí s dlouholetou tradicí, přičemž kvalita a čistota plemene jsou pečlivě udržovány prostřednictvím přísných registračních a hodnotících programů. Péče o fríské koně vyžaduje značnou pozornost, zejména pokud jde o jejich dlouhé hřívy a ohon, které vyžadují pravidelné čištění.

Existují tři typy fríských koní:

Barokní – tento typ je již dnes chován nejméně, často je považován za staromódní
Střední – jedná se univerzální typ koní, z těchto chovů pocházejí jedinci vhodní do zápřahu i pod sedlo
Moderní – typově méně robustní, lehčí kůň, který bývá malinko vyšší v kohoutku. Často je využíván pro drezuru.

U nás se chovem fríských koní zabývá například Jízdárna Hejtmánkovice, kde je také možné domluvit si projížďku. Nabízejí zde i ubytování, takže můžete spojit vyjížďku s poznáváním krásné krajiny Broumovska.

Kde fríského koně koupit?

Pokud si chcete prohlédnout nabídku koní tohoto plemene, vyzkoušejte následující inzertní portály:

Bazos.cz

Equiradar.com

iFauna.cz – prodej koni

Facebooková skupina Prodej koní

Česká asociace Fríského koně

Dejte ale pozor na podvodné inzeráty. Některé z nabídek, které jsem letmo našel nebyly nepůsobily důvěryhodně. Orientační ceny fríských koní se pohybují od 50 000 do 250 000 Kč.

Časté dotazy ohledně fríských koní:

Mohou mít fríské koně nějaké bílé odznaky na těle?
V podstatě ne. Je tolerován pouze bílý odznak na hlavě v úrovni očí. Jeho průměr by neměl přesahovat 3,2 cm.
Značí se fríští koně výžehem?
V minulosti tomu tak bylo. Od roku 2001 se od tohoto značení upustilo a frísáci se pouze čipují.

Kolik let se dožívá fríský kůň?

Fríský kůň se typicky dožívá 16 až 20 let, což je běžné u velkých plemen koní. Nicméně, s adekvátní péčí a správnými životními podmínkami mohou někteří jedinci překročit i tuto průměrnou délku života.

Kolik měří fríský kůň?

Typická výška fríského koně se pohybuje mezi 155 a 170 cm v kohoutku. Fríské koně jsou také známé svým hladkým, plynulým pohybem, což je činí ideálními pro jezdecké disciplíny, jako je drezura.

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*