Obrázek fríského koně ohradě

Fríský kůň

Jedná se o vznešené plemeno koně, které patří mezi ty nejstarší v Evropě. Počátky jeho chovu mohou sahat až do doby před 3000 lety. Jde o původního severoevropského koně, který je blízky tomu armonickému. Historické prameny ukazují, že již staří Římané se setkávali s těmito koňmi a uznávali jejich výkonnostní kvality.

Domovinou fríských koní je Frísko (Friesland), provincie ležící na severu Nizozemska. Koně jsou už od 14. století vyhledávaným plemenem pro slavnostní příležitosti.

V oblibě m. Během válečného období málem došlo k úplnému zániku plemene. Naštěstí několik koní přežilo, ale ještě v 60. letech minulého století bylo registrováno jen cca 500 klisen.

Charakteristika plemene

Fríský kůň je snadno rozpoznatelný díky své krásné černé srsti, dlouhým vlnitým hřívám a ocasu, a výrazným, přátelským očím, které vyzařují klidnou sílu. Stojí na vysokých, silných nohách s hustými ohoněními kolem kopyt, což přidává na jeho majestátním vzhledu. Typická výška fríského koně se pohybuje mezi 155 a 170 cm v kohoutku. Fríské koně jsou také známé svým hladkým, plynulým pohybem, což je činí ideálními pro jezdecké disciplíny, jako je drezura.

Temperament a povaha

Fríský kůň je známý svým klidným, přátelským a ochotným temperamentem, což z něj činí skvělého společníka jak pro začínající, tak pro zkušené jezdce. Jsou to velmi inteligentní a učenliví koně, což usnadňuje jejich výcvik. Jejich ochota spolupracovat a snaha prosím jejich jezdce jsou vlastnosti, které jsou vysoce ceněny mezi chovateli a jezdci.

Využití a disciplíny

Fríský kůň je nesmírně všestranný, s úspěchy v mnoha jezdeckých disciplínách. Tradičně byli fríští koně využíváni pro těžkou práci na farmách a v koňských povozích, ale dnes excelují především v drezuře, kde jejich působivé pohyby a grácii mohou plně zazářit. Také se často objevují ve filmu a divadle, kde jejich nádherný vzhled a charizma uchvacují publikum. Kromě toho jsou fríští koně populární pro rekreační ježdění a jako společníci pro terapeutické ježdění díky své klidné povaze.

Chov a péče

Chov fríských koní je záležitostí s dlouholetou tradicí, přičemž kvalita a čistota plemene jsou pečlivě udržovány prostřednictvím přísných registračních a hodnotících programů. Péče o fríské koně vyžaduje značnou pozornost, zejména pokud jde o jejich dlouhé hřívy a ohon, které vyžadují pravidelné čištění.

Existují tři typy fríských koní:

Barokní – tento typ je již dnes chován nejméně, často je považován za staromódní
Střední – jedná se univerzální typ koní, z těchto chovů pocházejí jedinci vhodní do zápřahu i pod sedlo
Moderní – typově méně robustní, lehčí kůň, který bývá malinko vyšší v kohoutku. Často je využíván pro drezuru.

U nás se chovem fríských koní zabývá například Jízdárna Hejtmánkovice, kde je také možné domluvit si projížďku. Nabízejí zde i ubytování, takže můžete spojit vyjížďku s poznáváním krásné krajiny Broumovska.

Kde fríského koně koupit?

Pokud si chcete prohlédnout nabídku koní tohoto plemene, vyzkoušejte následující inzertní portály:

Bazos.cz

Equiradar.com

iFauna.cz – prodej koni

Facebooková skupina Prodej koní

Česká asociace Fríského koně

Dejte ale pozor na podvodné inzeráty. Některé z nabídek, které jsem letmo našel nebyly nepůsobily důvěryhodně. Orientační ceny fríských koní se pohybují od 50 000 do 250 000 Kč.

Časté dotazy ohledně fríských koní:

Mohou mít fríské koně nějaké bílé odznaky na těle?
V podstatě ne. Je tolerován pouze bílý odznak na hlavě v úrovni očí. Jeho průměr by neměl přesahovat 3,2 cm.
Značí se fríští koně výžehem?
V minulosti tomu tak bylo. Od roku 2001 se od tohoto značení upustilo a frísáci se pouze čipují.

Kolik let se dožívá fríský kůň?

Fríský kůň se typicky dožívá 16 až 20 let, což je běžné u velkých plemen koní. Nicméně, s adekvátní péčí a správnými životními podmínkami mohou někteří jedinci překročit i tuto průměrnou délku života.

Kolik měří fríský kůň?

Typická výška fríského koně se pohybuje mezi 155 a 170 cm v kohoutku. Fríské koně jsou také známé svým hladkým, plynulým pohybem, což je činí ideálními pro jezdecké disciplíny, jako je drezura.

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*