Pěstování stévie_Naturhelp.cz
Zdroj: Pixabay.com

Jak pěstovat stévii sladkou (Stevia rebaudiana) – videonávod

Stévie je světlomilná rostlina původem z tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky. Patří do čeledi hvězdnicovitých. Ve vhodných podmínkách dorůstá výšky 50-100 cm. Má drobné, zelené lístky a bílé květy, které se sdružují do okolíků. Mezi prvními lidmi, které stévii využívali byli příslušníci domorodých kmenů Guaraní v Paraguayi a Brazílii. Oblibu si získala díky svému využití, jak v přírodní léčbě, tak v kuchyni.

Stévie má totiž vysokou sladivost, takže se využívá jako přírodní náhražka cukru. Oproti sacharóze má totiž několik nesporných výhod. Například nepřispívá k tvorbě zubního kazu, neobsahuje téměř žádné kalorie a hodí se i pro diabetiky. Uvádí se dokonce, že používání stévie dokáže hladinu cukru dokáže dokonce mírně snížit. Pokud se z ni vyrobí sladidlo, může mít až 300x větší sladivost než cukr.

Takové sladidlo je vhodné i na vaření a hlavně pečení, protože odolává vysokým teplotám. Ocení ji tak i diabetici, pro než není vhodný klasický cukr. Pokud však chcete cukrovce předcházet, zkuste tyto potraviny zařadit do svého jídelníčku.

Pěstování stévie:

  • Pokud pěstujete ze semen, vysejte je podle návodu na vrchu substrátu. Stačí je lehce přimáčknout, nemusíte je zasypávat další vrstvou substrátu. Pozor, pro klíčení je potřeba teplota minimálně 24 °C. Při nižších teplotách semínka nemusejí vůbec vzejít.
  • Jistější možností je nákup již vzrostlé rostliny a následné řízkování. Z rostliny odeberte zhruba 10 cm dlouhé řízky. Odstřihněte je čistými nůžkami. Spodní listy z řízků ostříhejte, aby v substrátu nezačaly zahnívat. Řízek můžete zasunout do kořenícího stimulátoru a přebytečný prášek oklepat zpět do krabičky.
  • Řízky zastrkejte do květináčů naplněných zahradnickým substrátem. Připravte si pro ně předem prstem nebo tužkou důlek, aby se při sázení stimulátor nesetřel. Substrát opatrně zalijte tak, aby se řízek nevyplavil.
  • Rostliny stévie můžete od jara do podzimu pěstovat venku, nebo ve skleníku. Naši zimu ale nepřežijí, proto je potřeba rostliny na podzim přesunout dovnitř.
  • Stévie má ráda světlo a teplo, takže ji vyberte stanoviště, kde bude mít dostatek slunce po celý den. Jen myslete na to, že v horkých dnech vyžaduje vydatnou zálivku.
Pěstování stévie podle Youtube kanálu eChaluparka.cz

Sklizené listy stévie můžete používat čerstvé, nebo si je nasušit do zásoby. Nesušte je na přímém slunci, ale raději někde, kde je stín a trochu průvan. Můžete je ve slabé vrstvě rozprostřít na síto, nebo na noviny. Sušené listy uložte do uzavíratelné dózy. Dají se použít do všech receptů na pečení, ale pozor – nepomůžou kvasnicím, pokud potřebujete aby vám vykynul kvásek. V tomhle směru cukr nenahradí.

Dalším dobrým způsobem, jak listy stévie zpracovat je příprava nálevu. Čerstvé listy, které máte právě k dispozici ostříhejte, dejte do misky, nebo sklenice a zalijte je horkou vodou. Takto je nechte vylouhovat do druhého dne a poté nálev slijte. Čím použijete méně vody, tím bude sladší, ale jeho chuť bude také více bylinková. Připravený nálev můžete použít tam, kde se vám nehodí konzistence nakrájených čerstvých, nebo sušených listů. Poslouží tak výborně jako sirup do slazených nápojů. Stévií můžete bez obav přisladit pití i dětem, protože jak už jsme si řekli, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a také neobsahuje zbytečné kalorie.

Zdroje: Youtube kanál eChaluparka, Benu.cz, Diasvet.cz, Pixabay.com

Keep Scrolling

One Comment

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*