Medomet je zařízení, kterou používají včelaři k vytáčení medu. Vyvíjí odstředivou sílu, která včelkami nashromážděný med vytlačí z plástů do nádoby. Tak by se dala, velmi zjednodušeně, popsat jeho funkce.
Vynálezcem medometu je Franz Von Hruschka. Už z jeho příjmení lze usuzovat na české kořeny a opravdu, tento voják, hoteliér a včelař se narodil ve Vídni, ale velkou část dětství prožil střídavě v Českých Budějovicích a Štýrském Hradci.
U dědečka na Novojičínsku pak poprvé přišel do kontaktu se včelami a včelařem už zůstal po celý život. Pro svou profesní dráhu si, po vzoru otce, zvolil armádu. Oženil se s Antonií Albrechtovou, která do manželství přinesla palác Brandolin-Rota v Benátkách a statek nedaleko Benátek, ve městečku Dolo. Právě tady se Hruschka mohl intenzivně věnovat včelaření. Najal si dokonce včelmistra a v jednu dobu choval na 300 včelstev. Byl zvídavý a chov včel se snažil různými způsoby vylepšovat. Průlom přišel ve chvíli, kdy podle historky, která se k vynálezu medometu váže, pozoroval svoji neteř. Ta nesla plástve v košíku a houpala s ním při chůzi tak silně, že med začal vytékat ven.
To inspirovalo Hruschku k výrobě prvních prototypů medometu. Jeden takový představil na 14. sjezdu německých a rakouských včelařů v Brně. Už tam včelaři pochopili, o jak důležitý přístroj se jedná. Do té doby se totiž med nechával vykapat, nebo se lisoval. Nevýhodou ale bylo téměř jisté zničení plátů. Oproti tomu medomet stáčení nejen urychlil, ale pomohl i plásty zachovat a umožnil jejich opakované použití. Italští včelaři pak Hruschku za jeho přínos ocenili zlatou medailí. Bohužel, krach na vídeňské burze ukončil jeho podnikatelské aktivity a Hruschka zůstal zadlužen. Z kritické finanční situace se dostával po zbytek života, který ukončila až nemoc.
Medomety se ale vyrábějí dodnes. Původně používané dřevo, případně cínový plech dnes nahradila nerez. Princip fungování ale zůstal podobný. Můžeme se tedy setkat se několika druhy medometů:
Tangenciální – v tomto medometu jsou plásty rozloženy plochou ke stěně medometu. Při pohledu z hora tak vzniká obrazec, který určil název tohoto typu. V tomto přístroji dochází k vytočení nejprve jedná a potom u druhé strany. Plásty se tak musí v průběhu vytáčení otočit.
Radiální – uložení plástů je tady jiné, směřují paprskovitě od středu medometu. Dochází tak k vytáčení obou stran zároveň. Nicméně med teče pomaleji a tím pádem celý proces trvá déle. Může ho ještě zpomalit vyšší hustota medu, nebo vychladlé plásty.
Zvratné – tyto medomety při vytáčení umožňují otočit kazety s plásty tím, že změníme směr otáčení medometu.
Kvalitní a cenově dostupné medomety značky AVV -100 můžete objednat na jičínském eshopu www.vcelkasro.cz. V nabídce mají automatické medomety pro různá množství rámků. Navíc jsou provozovatelé velmi ochotní, takže s jejich servisem budete spokojeni.