Papírová taška není tak ekologická, jak se zdá.
Zdroj: Unsplash.com

Jak mít ekologický obchod? Stačí začít u nákupních tašek!

Pokud máte obchod a aspoň trochu se zajímáte o to, jak se chovat zodpovědněji k životnímu prostředí, určitě jste zaregistrovali, že se od jednorázových plastových tašek pomalu ustupuje. V ostatních státech Evropské unie už není možné zakoupit jednorázové plasty a je otázka času, kdy se tento zákaz dostane do České republiky. S velkou pravděpodobností budete chtít, aby se váš obchod také mohl pyšnit tím, že je ekologický a nadcházející omezení se vás dotklo co nejméně. Čím však začít? Tím nejpoužívanějším. Nákupními taškami!

Chcete na to tašku? A jakou byste si přál?

Tato otázka Vám za pár let nebude připadat tak nezvyklá, protože je v dnešní době už jen hrstka obchodů, které nabízejí pouze jeden druh nákupní tašky. Daleko více narazíte na několik různých typů, které se liší, jak svou nosností, tak životností. Pojďme se podívat z jakých materiálů jsou tašky nejčastěji vyrobené:

Tašky z textilie

  • PES/PET – vyrobená z polyesterových vláken určená k opakovanému použití.
  • Bavlna – taška vyrobená z pevné bavlny, taktéž k opakovanému nošení.
  • Organická bavlna – tento typ materiálu je ještě udržitelnější než obyčejná bavlna. Je až z 80 % zavlažována dešťovou vodou a pěstována bez škodlivých chemikálií. Výrobky z tohoto materiálu se dají používat opakovaně.

Jednorázové tašky

  • LDPE plast – klasická taška, též lidově zvaná „igelitka“. Mikrotenové vyrobená z lehkého polyethylenu. Zákazníci si v ní obvykle odnáší lehčí zboží, např. pečivo.
  • HDPE plast – Pevnější varianta LDPE. Mikrotenové tašky jsou vyrobené z vysokohustotního polyethylenu Většinou si na ni můžete nechat natisknout své logo či obrázek a zabalit do ní těžší zboží.
  • Papír – Papírové taškyrecyklovaného papíru. Nejvíce používané jsou papírové tašky s uchem.

Opravdu jsou právě tašky takový problém?

O problematice plastových výrobků bylo sepsáno již mnoho knih a článků. Mezi největší „nepřátele“, se však dlouhodobě řadí vidličky, kelímky, brčka či již zmiňované nákupní tašky. Dejte si také pozor na složení tzv. EKO tašky. Některé druhy jsou tak jen nazvané a ekologicky přívětivý materiál vůbec neobsahují. Podle webu samosebou.cz si průměrná česká rodina z obchodu odnese v průměru až 11 kilogramů potravin. Při přepočtu na nosnosti tašek je to 143 LDPE tašek, 72 HDPE tašek, nebo 57 tašek z papíru.

Ministerstvo životního prostředí ČR si tedy v roce 2018 nechalo zpracovat studii o této problematice prof. Ing. Vladimírem Kočím, Ph. D., MBA, bývalým děkanem VŠCHT Praha. Cílem bylo zjistit jaká taška zatěžuje životní prostředí nejméně. Pravděpodobně už znáte odpověď, ovšem právě závěr této studie mnoho lidí překvapil.

Papírová taška je jasná jednička. Nebo ne?

Zde je právě moment překvapení. Papírová taška v závěru nevyšla jako nejekologičtější varianta, ve které si mohou vaši zákazníci odnést nakoupené zboží. Podle provedené studie nejnižší enviromentální dopady vykazuje polyesterová textilní taška pro opakované použití. Papírová taška se jí podle výsledků vyrovná až v případě opakované 7násobné recyklaci papírového vlákna. Do té doby jsou dopady jsou tašky z papíru srovnatelné s těmi z HDPE.

Bavlněná taška má také překvapivě vyšší enviromentální dopady než taška polyesterová. To způsobeno hlavně tím, že pro pěstování velkého množství bavlníků je potřeba poměrně rozsáhlé území. Rostliny se navíc musí kropit několika litry vody. To samé platí pro organickou bavlnu.

Papírová taška není tak ekologická, jak se zdá.

Jakou tedy používat?

Dozvěděli jste se, že všechny plastové tašky nejsou tak neekologické, jak se na první pohled zdá. Pokud chceme být přívětivější k přírodě a motivovat k tomu i naše zákazníky, měli bychom co nejdříve přestat používat jednorázové igelitové tašky HDPE a LDPE. Právě ty totiž zatěžují životní prostředí nejvíce. 

Pro své zboží bychom měli volit spíše PES tašku z polyesterových vláken či tu z papíru (snáze se rozloží). Na obě jmenované můžete nechat natisknout text, který zákazníkům ukáže, že nemusí hned po použití směřovat do koše. Pokud začnete právě u tašek, váš obchod se stane o mnoho ekologičtější!

Autor textu: Vít Provazník

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*