Výběr batohu na výlet
Zdroj: Pixabay.com

Jak se sbalit na výlet v přírodě?

Chystáte se na výlet do přírody? Co si ale vzít s sebou? Pokud se na takové výlety nevypravujete každý víkend, pravděpodobně vám samotné balení zabere i více času, kdy se věnujete i promyšlení obsahu svého batohu. Nemít toho moc, ale zase mít všechno, co je potřeba a může se hodit. Proto přinášíme několik ověřených tipů na balení do přírody.

Správně zvolený batoh jako základ

Batoh se vám houpe při chůzi ze strany na stranu, tlačí vás do zad, protože v něm máte více věcí, než na kolik je uzpůsobený a jídlo máte někde pod oblečením, protože batoh nemá ty správné postranní kapsy. Znáte to také? Nesprávně zvolený batoh umí pěkně znepříjemnit výlet do přírody. Vybírejte tedy vždy adekvátně k tomu, na jaký druh treků se chystáte. Plánujete-li cestu na několik dní do náročných terénů a nevyzpytatelných podmínek, krosna o objemu několika desítek litrů bude tou pravou volbou. Pokud se chystáte na jednodenní či dvoudenní výlet, stačí vám bohatě batoh 20-40 litrů ideálně s popruhy pro správné usazení batohu.

Tip: Usazení batohu při svých cestách rozhodně nepodceňujte. Věděli jste, že správně batoh nastavíte tak, že váha batohu je rozdělena mezi bedra a ramena? Ramena nesou přibližně třetinu váhy a zbytek hmotnosti batohu zůstane na bedrech. Batoh se pak po utažení příliš nehýbe a předejdete tak bolestem a modřinám z vašich dobrodružství.

Co si nezapomenout vzít s sebou?

Pobyt v přírodě stojí i za to, že se musíte více věnovat přípravám a myslet na spoustu věcí při balení. Předměty, které byste do své výbavy měly zahrnout jsou i takové předměty, které zdánlivě nebudete ani potřebovat, ale opak je pravdou.

  • Čelovka – může být pomocník a i zachránce při zdržení se na cestách do večerních hodin, tak na hledání něčeho potřebného před spaním, hodí se vždy. Přibalte si pro všechny případy i náhradní baterie.
  • Cestovní lékárnička – kompletní a účelné minimum pro podání první pomoci. Přidat můžete navíc náplasti, antibakteriální gel, repelent či léky proti bolesti jako rezervu. Štěstí přeje připraveným. 
  • Nepromokavá bunda nebo pláštěnka – je potřeba do nepříznivých podmínek. V případě slejváku vás udrží v suchu. Ideální je vždy mít více oblečení, které můžete vrstvit.
  • Nůž – pomocník do přírody takzvaně za všechny prachy, protože často se bez něj opravdu neobejdete.

Spaní pod širákem a co s sebou

Pokud při svých cestách plánujete i přespání venku, budete si s sebou muset přibalit o něco více věcí. Jde o základní vybavení, tedy čisté oblečení na spaní, ideálně z merino vlny, které krásně zahřeje a pohlcuje pot. Dále samozřejmě spacák, kdy obecně platí, že pro naše podmínky postačí komfort spacího pytle kolem mínus pěti stupňů Celsia. Pro pohodlnější spaní je vhodná pěnové karimatka, která na jednu či dvě noci stačí, a navíc je lehká ve srovnání se samonafukovacími karimatkami. Alternativou může být i hamaka. Nejen pro ranní kávu nebo čaj si určitě zabalte vybavení na vaření, tedy vařič, nádobí a nějaké lehké a skladné suroviny. To se pak výhledy na přírodu po ránu užívají naplno.

Zásady pobytu v přírodě

Při vašich outdoorových dobrodružstvích a spaní pod širákem ovšem nezapomínejte na základní zásady pobytu v přírodě. Dodržujete je všechny?

1. Neznečišťovat přírodu odpadky – obecně platí, že co si do přírody přinesete, tak si i odnesete, a to se samozřejmě vztahuje i na odpadky.

2. Nerušit ticho a klid lesa – pokud budete ohleduplný návštěvník přírody a budete se pohybovat tiše, bude příroda nejen pastva pro oči, ale i pro uši.

3. Netrhat chráněné rostliny a nesbírat neznámé plodiny – spoustu rostlinných druhů je u nás vzácných a chráněných, proto buďte pozorní a zbytečně přírodu nepoškozujte.

4. Nepoškozovat skály, stromy, ani turistické značení

Externí článek partnera

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Co si sbalit pod stan za oblečení? - Sportovní Elegance

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*