tunel od pergoly v zahradě
Zdroj: Pixabay.com

Zahradní architektura aneb jak splynout s přírodou

Pokud extravagantní a výrazné zahrady nejsou nic pro vás, možná se při navrhování vaší zahrady najdete v přírodním stylu, kde se budete snažit co nejvíce splynout s okolní přírodou. Lze toho dosáhnout volbou vhodné vegetace a výběrem takového materiálu na veškeré zahradní stavby, který zapadne do přírody co nejvíce. V článku přinášíme pár tipů, díky kterým můžete vaší zahradu ladit v přírodním stylu.

Zahradní stavby

Pokud chcete vaší zahradu co nejvíce propojit s přírodou, musíte pro veškeré zahradní stavby vybrat nejvhodnější materiál k jejich stavbě. Co se týče samotných staveb, při jejich výběru jsou možnosti neomezené.

Pergoly

Častou volbou bývá loubí nebo pergola. Jde o konstrukci, která má boční strany otevřené, případně vyplněné průhledným mřížovím. Střecha nad pergolou bývá pouze částečná, aby dovnitř mohl pronikat sluneční svit.

Tuto konstrukci mají téměř všechny zahradní stavby stejnou, liší se ale ve způsobu řešení střechy a bočních stěn. Pokud má konstrukce plnou střechu, jedná se už o zahradní pavilon, nikoli pergolu. Pokud má navíc také plné boční stěny, je tato stavba altánem.

Zahradní domky

Dalším typem zahradní stavby je pak také zahradní domek. Jde o normální malý domek se stěnami a dveřmi, často využívaný na letní přespávání. Vybrat si můžete takovou stavbu, která vám nejvíce vyhovuje. S ohledem na přírodní styl jde spíše o to, jaký materiál a barvu provedení této stavby zvolíte.

Barvy a design zahradních staveb

Výjimkou dnes v zahradní architektuře nejsou ani stavby velmi výrazných barev. Ty jsou pak viditelné už z dálky a dokážou tak zahradu opticky zvětšit. Pokud se ale chcete co nejvíce v přírodě ztratit, právě těmto výrazným barvám se potřebujete vyhnout.

Vhodné budou naopak tmavé, zemité barevné odstíny, například tmavě zelená. Stavba v této barvě dokáže naprosto splynout s keřem nebo stromem tak, že jí ani nerozeznáte, dokud nepřijdete blíž. Výborné budou také nejrůznější hnědé odstíny.

Poté nasaďte popínavé rostliny a nechte je prorůst skrze zdí na vaší stavbě. Známé je jejich použití na průhledném mřížoví v pergolách. Ale nejsou to pouze pergoly, kam se popínavé rostliny hodí. Stejně tak je můžete nechat vyrůst také na zdech altánu, pavilonu či montovaného zahradního domku. Tyto stavby tak dostanou nezaměnitelnou a útulnou přírodní atmosféru.

Jaké materiály použít?

Nejvhodnějšími materiály na samotnou stavbu pak budou dřevo, případně ocel. Plastovým konstrukcím se zkuste spíše vyhnout.

Ale nejsou to pouze zahradní stavby, co dělá zahradu. Jak řešit cestičky, obezdívky či malé zídky? Materiálem, který dokáže nejlépe splynout s přírodou, je rozhodně pálená cihla. Přírodní cihly na zahradu se uplatní všude – problémem nebude oplocení, zídky ani cihlová dlažba.

Cihla je výborná v tom, že perfektně splyne s okolní přírodou, a zároveň je také dostatečně odolná proti vodě, mrazům, vysokým teplotám a celkově všem vlivům okolního prostředí. Díky tomu má velmi dlouhou životnost.

Zahradní stavby a zeleň – jaké rostliny zvolit?

Základem budou popínavé rostliny, například břečťan, zimolez či popínavé růže. Nechte jimi porůst zdi všech vašich zahradních objektů a také ploty či cestičky. Zahradě to dodá jedinečnou přírodní atmosféru.

Pokud pak dále budete chtít dosáhnout co největšího spojení s přírodou, můžete nechat na zahradě růst všechny rostliny, které by na ní rostly, i kdybyste se o váš pozemek nestarali a neudržovali ho. Zde je ale samozřejmě výběr rostlin omezený.

Pokud vám tento výběr nestačí, budete muset vybrat i jiné květiny či keře. Ať už vyberete jakkoli, vždy se snažte rostlinám a záhonům vybrat co nejlepší umístění tak, aby co nejvíce ladily s barvami v jejich okolí. Pokud to jinak není možné, vždy by měla barvou na sebe upozorňovat spíše květina, než zahradní stavba nebo plot.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*