Třídení biodpadu_fotka kompostéru

Jak třídit bioodpad?

Správně vytříděný bioodpad je surovinou, která se dále používá k výrobě kompostu. Třídit bioodpad je proto vhodné zejména z toho důvodu, abychom touto cennou surovinou zbytečně neplýtvali. Kromě toho by netříděný bioodpad také zbytečně zvětšoval objem směsného odpadu, kterého likvidace je finančně náročná. Jak tedy na správné třídění bioodpadu?

 Co do bioodpadu patří a co nepatří?

Kvalita třídění je při otázce bioodpadu zcela klíčová. Je potřebné neházet do něho věci, které tam nepatří, protože by znehodnotili jeho kvalitu. Jaké materiály tedy jsou bioodpadem?

Z kuchyně jsou to zejména zbytky, odřezky a slupky z ovoce a zeleniny. Nic dalšího, co pochází z kuchyně, do bioodpadu nepatří – neházejte tam žádné zbytky jídel, potravin, maso, kůži, kosti, mléčné výrobky či jakékoliv jiné zbytky, které obsahují materiály živočišného původu. Do bioodpadu je z kuchyně možné přidat už pouze jenom kávovou sedlinu a čajové sáčky.

Pokud bydlíte v rodinném domě se zahradou, spousta bioodpadu vám vzniká také v jeho okolí při různých činnostech na zahradě. Do bioodpadu tak můžete přidávat zahradní odpad, jakým jsou například zbytky posekaného trávníku, dále pak také spadané listí, odřezky z rostlin, spadané a otlučené ovoce, slámu či seno, piliny, hobliny, zeminu. Dejte si ale pozor na plevel – ten sice může do bioodpadu také, ale pouze ten, který nenese žádná semena a nemá kořeny. Dále do bioodpadu nepatří ani čímkoli znečištěné piliny a hobliny, zbytky rostlin, které byly napadeny chorobou nebo škůdci, rostliny ošetřené insekticidy. Popel do bioodpadu může, ale rozhodně tam nevysýpejte popelník – cigaretové nedopalky do bioodpadu nepatří.

Bioodpadem nejsou ani zvířecí trus či podestýlka s exkrementy. Vyhněte se také házení uhynulých zvířat do bioodpadu – k jejich likvidaci jsou určeny jiné způsoby.

Jaké máme k třídění bioodpadu možnosti?

Popelnice na bioodpad

Pokud bydlíte ve městě a nemáte žádnou vlastní zahradu, nejlepší volbou ke třídění bioodpadu bude popelnice.

Popelnici na bioodpad poznáte lehce – je hnědá. Najdete jich spoustu v každém městě. Tyto popelnice jsou vyváženy do kompostáren, kde se jejich obsah zpracuje jako surovina k výrobě kompostu. Je proto zcela klíčové, abyste do těchto popelnic házeli pouze to, co tam patří. Navíc se k těmto popelnicím vážou specifická pravidla – obsahovat mohou pouze rostlinný odpad, nesmí v nich být nic živočišného původu. Příkladem jsou například skořápky vajec – zatímco do domácího kompostu si je klidně můžete přidat, v biopopelnici být nesmí.

Kompost

Bydlíte-li v rodinném domě a máte zahradu, bioodpad se vám může velmi hodit. Můžete si s ním vyrobit vlastní kompost. Získáte tak kvalitní domácí hnojivo z odpadů, čímž nahradíte průmyslová hnojiva přírodním způsobem, a navíc s nulovými náklady na výrobu. Kompost můžete mít klidně na otevřeném prostranství na zahradě, nebo si na něho můžete pořídit speciální nádobu – kompostér.

Jak na založení kompostu ve volném prostoru? Nezakládejte ho v době mrazů. Ideálním obdobím k založení je podzim. Po celé plánované ploše kompostu odkopejte asi 15 cm hlíny a položte podkladovou drenáž (písek, jílovitou zeminu). Poté začněte uložením první, hrubší vrstvy kompostu – vhodné budou dřevní odštěpky či úlomky větví stromů. Díky této vrstvě bude kompost vzdušnější a přebytečná voda bude moci odtékat. Poté střídejte vrstvy zeleného (například tráva, zbytky zeleniny a ovoce) a hnědého odpadu (listí, větve, piliny). Abyste získali humus, přidejte do kompostu také zeminu.

Pokud se rozhodnete pořídit si kompostér, nebudete muset nic kopat a ani připravovat podklad. Princip vrstvení je ale třeba dodržovat a nesmíte zapomenout také na spodní, hrubší vrstvu kompostu.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*