Pokud jsou vaše dny typické zvýšenou únavou a nedostatkem energie, možná byste se měli zamyslet také nad svou ranní rutinou. Lidské tělo potřebuje po ránu nastartovat tím správným směrem a získat dostatek živin, ze kterých může v pozdějších fázích dne čerpat energii. Pokud nedostatkem energie trpíte pravidelně, možná byste právě ráno měli něco změnit. V článku přinášíme pár tipů, jak na to.
Snídaně – základ dne?
Rčení snídaně, základ dne známe určitě všichni. Je to ale skutečně tak?
Odpověď záleží spíše na úhlu pohledu a cíli, kterého chcete dosáhnout. Je tedy snídaně opravdu základem dne a jeho nejhlavnějším jídlem? Ono to spíše, než na snídani samotné záleží na tom, jaké si ke snídani zvolíte potraviny.
Pokud budete snídat samé nezdravé potraviny, snídaně bude mít úplně opačný efekt a váš organismus ještě více zatíží. Pokud ale zvolíte hodnotné a nutričně bohaté potraviny, snídaně se základem dne rozhodně může stát. Výbornou variantou je například snídaně z ovesných vloček. Lze si je upravit jakkoli – zalít mlékem nebo jogurtem, dochutit a ozdobit ovocem, oříšky nebo semínky. Jejich největší výhoda spočívá v jejich nutriční hodnotě.
100 g ovesných vloček může obsahovat až 70 g sacharidů, hlavně škrobu. Sacharidy jsou pak hlavním zdrojem, ze kterého tělo čerpá energii. Právě proto jsou tím, co organismus po ránu potřebuje nejvíc. Kombinace ovoce a ovesných vloček je výborná také v tom, že z ovoce dostanete do těla fruktózu, zatímco z vloček hlavně škrob.
Obě látky jsou sacharidy, liší se ale v tom, jak rychle je tělo dokáže trávit. Zatímco fruktóza je výborným krátkodobým zdrojem pro získání okamžité energie potřebné po ránu, škrob je naopak zásobní látkou, která je v těle trávena pomalu, a tudíž dokáže zásobovat tělo energií rovnoměrně po delší dobu. Dalším velkým benefitem ovesných vloček je také látka zvaná betaglukan, která má příznivé účinky na lidský imunitní systém.
Sacharidy ale nejsou všechno, po ránu je důležitá také vyváženost stravy. Určitě byste proto měli odněkud načerpat také proteiny. Výborným řešením může být whey protein. Nebudete muset připravovat žádné další jídlo, postačí pouze přidat syrovátkový protein ve formě prášku do ovesných vloček a snídani si jím dochutit.
V jedné misce tak budete mít nutričně bohatou bombu ke snídani, která vaše tělo nastartuje tím nejlepším možným způsobem. Jídelníček je ale přesto pouze částí správného začátku dne, energii lze tělu dodat také dalšími způsoby.
TIP: Máte problém ráno vstávat? S tipy od nás to půjde snadno
Rozhýbejte tělo
Ranní rozcvička může být skvělým startem do nového dne. Oblečte si sportovní oblečení a vyrazte. Ať už rádi běháte, cvičíte jógu nebo holdujete silovému tréninku ve fitku, pohyb po probuzení vám doslova rozproudí krev. Mimo to má ranní cvičení mnoho dalších nezanedbatelných benefitů, mezi které patří například:
- zlepšení nálady a psychického rozpoložení během celého dne,
- zvýšení aktivity během dne,
- soustředěnost a zlepšení paměti díky většímu prokrvení mozku,
- udržení optimálního krevního tlaku i cukru v krvi,
- sebedisciplína a snadnější dodržování denní rutiny.
Terapie červeným světlem
Terapie červeným světlem je poměrně nová technika, ale její oblíbenost rychle narůstá. Jde o terapeutickou činnost, při které se lidské tělo vystaví působení červeného a infračerveného světla z panelů.
Červené a infračervené světlo mají různé vlnové délky, a tudíž také různé účinky na lidské tělo. K načerpání energie po ránu se hodí spíše to infračervené. Postačí se na pár minut vystavit jeho působení, například během snídaně.
A jak toto infračervené světlo dokáže zvýšit vaši energii? Jednoduše tím, že ovlivňuje mitochondrie přímo v buňkách, které jsou buněčnými elektrárnami. Jejich zvýšená funkce má za následek zvýšení tvorby molekuly adenosintrifosfátu – látky, která je přímo odpovědná za tvorbu energie v buňkách. Zvýšení tvorby energie v buňkách bude mít efekt jednak v podobě zvýšení vaší vitality, ale projeví se také ve zlepšení regenerace celého těla a svalů.
S terapií červeným světlem tak zle dosáhnout vynikajících výsledků – zvýšit výkon, urychlit regeneraci, a v neposlední řadě tato terapie zlepšuje také náladu a kvalitu všech kognitivních funkcí. Díky ní tak budete nejenom v lepší fyzické kondici, ale budete se také cítit psychicky lépe.
Externí článek partnera