Jak si usnadnit práci s řetězovou pilou
Předtím, než se pustíte do řezání dřeva na topení nebo do prořezávání stromů, je dobré se na to připravit. Jakákoliv manipulace s řetězovou pilou vyžaduje jistou dávku opatrnosti.
- Zkontrolujte obsah paliva a oleje. Vyhnete se tak přerušení práce třeba v polovině. Jaké palivo použít přímo pro váš model pily, najdete v manuálu, kterým se řiďte.
- Každý správný kutil potřebuje k práci s pilou pořádné vybavení. Základem jsou dlouhé kalhoty, pevná pracovní obuv, rukavice a pro fajnšmekry i pracovní sluchátka a ochranné brýle, případně štít.
- Vyhněte se jakýmkoliv látkám, které mohou ovlivnit vaši pozornost. Alkohol by tak měl být při manipulaci s řetězovou pilou tabu.
- Ujistěte se, že v okruhu 3 až 5 metrů kolem vás není žádný jiný člověk. Myslete nejen na svou bezpečnost, ale i na bezpečnost ostatních.
Když dojde na věc aneb manipulace s řetězovou pilou
Správný úchop a postoj je základ. Při práci s pilou mějte nohy rozkročené od sebe a obě rukojeti držte pevně v rukou. Mějte na paměti, že řezáním dřeva strávíte často i celé odpoledne, je tedy důležité se nepřemáhat. Pokud tedy potřebujete řezat v nižších polohách, spíš než celé tělo pokrčte pouze kolena.
Startujte pilu bezpečně
Nejen začátečníkům, ale i zkušeným pracantům doporučujeme řetězovou pilu startovat na pevném podkladu, ideálně na zemi, nikoliv volně ve vzduchu, a tak, aby kolem lišty bylo čisto. Pokud se do řetězu omylem dostane něco, co tam nepatří, může to při řezání dřeva způsobit pěknou neplechu. Startování pily ve vzduchu je navíc nejen náročnější, ale také může poškodit startovací mechanismus.
Na závěr už stačí motor jen rozjet na plné otáčky a můžete se pustit do práce! Při nízkých otáčkách se totiž může řetězová pila vypnout nebo se začít tzv. dusit. V takovém případě vám s nastavením otáček může pomoci odborník ve specializovaném servisu.
Pár užitečných tipů
Aby vám řetězová pila dělala službu, kterou od ní očekáváte, je potřeba se o ni pravidelně starat. Stejně jako třeba o benzínovou sekačku nebo plotostřihy.
Řetěz jako gró řetězové pily
Jak už název “řetězová pila” napovídá, řetěz je jednou z jejich nejdůležitějších částí. A jak poznáte, že se s řetězem něco děje, například se ztupí? Jednoduše. Ze dřeva odlétávají větší piliny než obvykle a řezání dřeva nejde zrovna hladce.
Jak už jsme psali výše, kolem vašeho aktuálního pracovního místa by se nemělo nacházet nic, co tam nepatří. Někdy se však stane, že omylem říznete do betonu nebo hlíny. V takovém případě může být opotřebení řetězu natolik velké, že vám pomůže jen broušení ve specializovaném servisu.
Nezapomínejte na vodicí lištu
Druhá část, která je velmi namáhaná a tím pádem náchylná k opotřebení, je vodicí lišta. Aby k tomuto nedocházelo, otočte ji jednou za čas podle podélné osy. Lišta se také může zanést a ucpat. Při otáčení tedy rovnou vyčištěte drážku, kterou při používání teče olej.
K čištění lišty vám většinou postačí malý předmět, kterým nečistoty dostanete ven. V případě většího zanesení drážku profoukněte například kompresorem.
Tak, teď už znáte základní tipy pro práci s pilou. Řezání zdar!
Externí článek partnera