Domácí klobásy z udírny, mňam mňam, to je dobrotka
Zdroj: Adobe Stock

Jak připravit a vyudit domácí klobásy – videonávod

Výroba a uzení domácích klobás často dokáže pořádně rozvířit debatu mezi milovníky uzených masných dobrot. Existují totiž zastánci různých druhů uzení někdo by přísahal na studený kouř, někdo na vlažný, někdo udí kouřem horkým. V tomhle tedy rozhodně shoda nepanuje, ale nemá cenu stát kolem udírny a hádat se. Důležité nakonec je, aby klobásy chutnaly hlavně vám.

Jak tedy klobásy připravit:

  • První den je potřeba maso očistit, nakrájet a nasolit. Co se týče množství a poměru, je to na vás. Ve videu je ale použito 3 kg bůčku, 1 kg plece a 1 kg hovězího krku, ze kterého je připravená spojka. Bůček vykostěte, zbavte kůže a pečlivě odstraňte chrupavky a úlomky kostí po bourání.
  • Očištěné kusy masa pak nakrájejte na kostky, aby se vám dobře dávalo do mlýnku. Díky pokrájení se zároveň maso lépe nasolí. K masu přidejte 20 g soli na 1 kg masa. Na 5 kg je tedy potřeba 100 g soli. V návodu je použitá Praganda, ale pokud chcete, můžete použít i klasickou sůl. Nasolené maso v mísách překryjte potravinářskou folií a nechte odpočinout v lednici do druhého dne.
  • Kupovaná střeva vyperte pod proudem vlažné vody, aby se z nich dostala sůl. Propírání střev je potřeba dělat i průběžně před plněním a vodu měnit.
  • Na samotné mletí masa se hodí šajba 7 mm, můžete ale použít i hrubší. Spojka z hovězího je mletá jemněji, tedy 3 mm šajbou a je mletá dvakrát. Druhou možností je použití kútru, pokud k němu máte přístup.
  • Směs na koření: mletý pepř 20g, sladká paprika 30 g, pálivá paprika 10 g, drcený kmín 20 g, čerstvý česnek 80 g, granulovaná cibule 40g.
  • Koření promíchejte s masem a postupně přidávejte studenou vodu, které bude potřeba 0,5 – 0,6 l.
  • Při práci s dílem by okolní teplot neměla stoupnout nad 10 °C. To platí i pro masovou směs samotnou. Při vyšší teplotě, ke které ještě přidávají vaše ruce, by se začal z masa uvolňovat tuk. Pokazilo by vám to výslednou strukturu klobás, protože ve finálním výrobku by měly být tukové kousky krásně vidět.
  • Připravenou směs můžete začít narážet. To se dělá lépe ve dvou. Naražené klobásy propíchejte jehlou, uvolní se z nich vzduch a můžete odměřit velikost jednotlivých klobás a zauzlovat.
  • Klobásky vyvěste do druhého dne při pokojové teplotě aby oschly. Pak už přijde na řadu samotné uzení.
Zdroj videa: Youtube kanál BradmanTom
  • Klobásy připravte na pověšení do udírny a bude čas ji roztopit, nechte ji vyhřát alespoň hodinu. Teplota použitá v návodu je 65 °C. Poté je čas na uzení studeným kouřem za použití dřevěné štěpky. Po hodině uzení můžete výsledek omrknout. Dejte také pozor, aby se v udírně klobásy nedotýkaly. Celkem vás čeká 6 hodin uzení, takže průběžně kontrolujte a nebojte se ochutnat.

Zdroje: Adobe Stock, Youtube kanál BradmanTom

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*