Brusnice choholičnatá aneb jak stříhat borůvky
Zdroj: Adobe Stock

Jak správně stříhat kanadské borůvky – videonávod

Zahradní kanadská borůvka, latinsky (Vaccinium corymbosum) je oblíbený keř, který nám dává chutné plody, aniž bychom pro ně museli do lesa. Proto se hojně rozšířil v našich zahrádkách. Patří do čeledi vřesovitých a dostal se k nám ze Severní Ameriky. Borůvka je opadavý listnatý keř, který v ideálních podmínkách dorůstá až 2,5 metrů výšky. V našem prostředí bude ale spíše menší. Květy mají různé barvy od bílé přes narůžovělou, až po výrazně růžovou.


V poslední době se množí názory, které pěstování zahradních borůvek trochu kritizují. Nebo tedy přesněji kritizují použití rašeliny v zahradnictví. Kritika vychází faktu, že rašelina je v podstatě neobnovitelným přírodním zdrojem a její zásoby rapidně ubývají. Dále se díky vysoušení rašelinišť zmenšuje i plocha, na které se rašelina může tvořit. Obnova vytěžené zásoby rašeliny může trvat i několik staletí, protože “přirůstá” velmi pomalu. V průměru 1 mm až 1cm za rok. Proto se od jejího v použití zejména v soukromém zahradničení a permakultuře začíná upouštět. Rostliny pěstované v rašelině se nahrazují těmi, které kyselou půdu nevyžadují. V případě borůvek by to byl například muchovník.

Pokud už ale borůvku máte vysazenou nemusíte se trápit výčitkami svědomí, to v žádném případně. Jestliže vám prospívá, není důvod se ji zbavovat. Pojďme se tedy podívat, jak na její řez.

Jak stříhat kanadské borůvky

  • Řez je ideální provádět v době dormance rostlin, neboli vegetačního klidu. Máte tedy čas do jara, po narašení pupenů už to není ideální.
  • Při práci používejte čisté a ostré nůžky. To ale platí pro každé prostřihávání.
  • Stříhají se až starší rostliny. Do čtyřech let věku nemusíte do rostliny nijak zvlášť zasahovat. Od čtvrtého roku některé výhony více zdřevnatí a zešednou. To jsou ty, které už mají nejplodnější roky za sebou a můžeme je vystříhat. Nejvíce naopak plodí ty dvou až tříleté s krásnou svěže zelenou barvou.
  • Odstraňujte celé větve až u země. Zakracování by nepomohlo, protože borůvka plodí na konci větví. Zkrácené pahýly by stejně tedy moc nezaplodily.
  • Větvě, které příliš zahušťují keř můžou pryč. Je důležité, aby slunce mohlo i dovnitř keře, takže nepotřebujeme příliš hustý obrost, který by stínil.
  • Vystříhejte také větve, které rostou příliš nízko u země. Borůvky z těchto větviček poté leží na zemi a mohou začít nahnívat, nebo jsou špinavé od hlíny. Větve se totiž pod tíhou plodů ohnou až k zemi. Takové můžou pryč.
  • Čím víc budete rostlinu stříhat, tím aktivněji poroste. Po čtyřech až pěti letech bez řezu už rostlina skoro nedorůstá. Dopřejte ji tedy péči a budete překvapeni, kolik nových výhonů se objeví.
  • Řez hodně zanedbaného a hustého keře borůvky klidně rozložte do dvou let. Nezpůsobí to rostlině takový šok, jako kdyby přišla o téměř celou listovou plochu najednou.
Návod na střih kanadských borůvek

Řez borůvek také dokáže pomoct od houbového onemocnění kanadských borůvek, které se může vyskytnout. Projevuje se zasycháním koncových větévek. Existuje sice způsob, jak s ním bojovat, ale je to problematické. Zatím se nejčastěji využívají fungicidní preparáty pro podzimní a jarní postřik. Důležité je také odstraňovat napadené větvičky a nenechávat je pod keřem. Raději je palte. Při odstřihávání větviček je nutné nůžky mezi prací na jednotlivých keřích vydesinfikovat.

Zdroje: Adobe Stock, Youtube kanál Jan Holub s.r.o.

One Comment

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*