Zdroj: Adobe Stock

Co je permakultura?

Permakultura je přístup k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí. Označení vzniklo spojením dvou anglických slov: permanent – permanentní, stálý a agriculture – zemědělství.
Už z toho lze vyvodit, že pokud hospodaříme podle permakulturních principů, snažíme se postupovat tak, aby bylo naše počínání trvale udržitelné, nebo dokonce přírodní zdroje obnovovalo. V zásadě lze permakulturní princip aplikovat při tvorbě nejen zahrad, ale každého prostředí, ve kterém člověk žije. Nicméně se často permakultura zmiňuje právě v souvislosti se zahradničením.

Za zakladatele jsou považováni David Holmgren a Bill Mollison. Pracovali v sedmdesátých letech v Austrálii a v roce vydali 1978 první knihu o permakultuře – Permaculture One. Jejich myšlenky vycházejí z dlouholetého pozorování přírody a vlastních zkušeností v zemědělství. Obecně se dá říct, že se snaží práci na zahradě a v zemědělství zjednodušovat a přírodě do jejich cyklů a procesů nijak radikálně nezasahovat. Věří, že si vždy dokáže nejlíp poradit sama. Zároveň se všech jejich darů a možností snaží využít v náš prospěch, aniž by přírodu nadměrně zatěžovali.

Na českém internetu existuje několik kvalitních zdrojů o permakultuře, pokud se s těmito principy budete chtít seznámit hlouběji. Za jeden z nejodbornějších a nejrozsáhlejších webů na toto téma považuji Ekozahrady od pana Jaroslava Svobody.

Zdroj: Adobe Stock

3 komentáře

  1. Pingback: Jak správně stříhat kanadské borůvky – videonávod - Naturhelp.cz

  2. Pingback: Jak pěstovat keříkové a tyčkové fazole ze semen (videonávod) - Naturhelp.cz

  3. Pingback: Kadeřavost broskvoní – jak si s ní poradit? - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*