Jak pěstovat motýlí keř_Naturhelp.cz
Zdroj: Pixabay.com

Jak pěstovat motýlí keř (Komuli Davidovu)- videonávod

Komule Davidova, latinsky Buddleja davidii je okrasný keř, který původně rostl na území jihovýchodní Číny. Tady byla rostlina objevena pro evropská zahradnictví a její semena se začala dovážet. První keř na našem území byl vysazen v roce 1911. Keř rychle zdomácněl v botanických i soukromých zahradách po celé Evropě. Šíří se i do volné přírody, kde zplaňuje.

Oblíbený je zejména kvůli svým výrazným květů, které mohou mít různé barvy: od bílé, růžové, až po modrou, fialovou nebo dokonce tmavě kaštanovou. Navíc krásně voní a kromě pozornosti lidí přitahují i hmyz. V oblibě ho mají motýli, včely i čmeláci. Odtud tedy jeho lidové jméno: motýlí keř. Někdy se mu také může říkat letní šeřík. Jeho květy totiž šeřík připomínají a navíc, jako jeden z mála keřů, kvete v létě. Ve své domovině roste v keřovitých porostech na svazích ve výšce 800 až 3000 metrů nad mořem. Keře komule dorůstají 2 – 5 metrů výšky. Letorosty jsou mírně čtyřhranné a pokryté našedlými chloupky. Rostlina má listy pilovitého tvaru, které jsou na koncích zašpičatělé.

Několik tipů na pěstování:

  • Rostlinu, kterou si koupíte v zahradnictví můžete vysadit klidně na podzim, v průběhu října nebo i začátkem listopadu. Jenom si před koupí zkontrolujte, jestli má dostatečně vyvinutý kořenový systém.
  • Mladý keřík na jaře obrazí. Zaschlé větve, které nevyraší můžete ostříhat.
  • Motýlí keř většinou vykvete druhým rokem. Pokud jste si přinesli dvouletou sazenici, bude vám rovnou dělat radost. Odkvetlé květy můžete postupně odstřihávat. Tím podpoříte tvorbu těch dalších.
  • Starší keře se nebojte na jaře ostříhat. Květy se totiž tvoří hlavně na mladých výhonech. Můžete tedy každou větev zastřihnout až na dvě-tři očka. Pozor ale – pokud byste měli v zahrádce komuli střídavolistou. Ta naopak kvete na dvouletém dřevě.
  • V našich podmínkách je komule plně mrazuvzdorná. Není tedy třeba keře nijak zakrývat před zimou, pokud nebydlíte ve vyloženě chladné oblasti.
  • Rostlině vyberte spíš slunné stanoviště. V mírném zastínění může růst také, ale nebude tolik kvést. Co se týče zálivky, nemusíte to přehánět. Snese spíše mírný přísušek, nežli přemokření.
  • Motýlí keř není náročný ani na živiny v půdě. Lépe se mu bude dařit v propustnější půdě s dostatkem humusu, ale nemusíte si tím lámat hlavu. Pokud budete chtít podpořit kvetení, dopřejte keři hnojivo typu Cererit.
Pěstováník komule podle Youtube kanálu eChaluparka

Až vám komule vykvete, můžete se těšit na pozorování značného množství hmyzu. Z našich motýlů se objeví nejčastěji babočky: paví oko, admirál, babočka kopřivová nebo osiková. Zároveň poskytuje keř potravu čmelákům a včelám.

Zdroje: Pixabay.com, Youtube kanál eChaluparka.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*