Videonávod jak pěstovat gladioly
Zdroj: Pixabay.com

Jak pěstovat gladioly neboli mečíky – videonávod

.Jedny z nejoblíbenějších okrasných květin na českých zahrádkách jsou mečíky. Patří do čeledi kosatcovitých a jejich domovina je v Africe a Středomoří. Do Evropy se dostaly až na počátku 19. století. Mají úzké listy a krásné květy, které můžeme obdivovat v mnoha barvách. Pěstují se růžové, tmavě fialové, oranžové, žluté, ale i bílé. Jednotlivé odrůdy nabízejí také různou dobu kvetení a velikost květů. V nabídce jsou ranné, pozdní i polopozdní varianty.

Řezané gladioly ozdobí každý stůl a jejich výhodou je i to, že poupata, která při řezání květiny nekvetou, postupně dokvétají. To probíhá až 10 dní při teplotě kolem 20°C. Květy které mezitím odkvetou můžete z rostlin otrhat a udržet tak kytici stále krásnou. Pěstování není náročné, ale pokud chcete, podívejte se na videonávod, který na svém Youtube kanále připravila eChaluparka.cz.

Několik tipů:

  • Před výsadbou můžete cibule namořit. K tomu použijte roztok lignohumátu.
  • Gladioly potřebují světlo, do stinnější partií zahrad se nehodí. Vyhovuje jim hlubší, ale dostatečně propustná zemina. Ta by neměla být trvale přemokřená. Pomůže jim také když na stanovišti proudí vzduch, ale neměl by tam být přímo průvan.
  • Cibule sázejte do hloubky cca 10 cm, ty menší můžete vysadit do menší hloubky. Začít můžete v polovině dubna a pokračovat až do května. Rostliny pak budou kvést postupně, poslední klidně až v říjnu.
  • Pokud je chcete hnojit, mějte na paměti, že nesnáší čerstvý hnůj. Použijte Cererit, nebo hnojivo na hlíznaté rostliny.

Zdroj: Pixabay, Youtube kanál Echaluparka

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*