Aesculus hippocastanum
Zdroj: Adobe Stock

Jírovec maďal, kaštan koňský (Aesculus hippocastanum)

Jírovec maďal je opadavý listnáč z čeledi mýdelníkovitých, který může dorůst až 30 metrů. Zdobí ho kulovitá koruna. Kmeny vzrostlých jedinců mají i 2 metry v průměru a pokrývá je v mládí tmavošedá, později černavá, šupinatá borka. Listy jsou až 20 cm dlouhé, dlanitě složené z 5 – 7 lístků. Původně pochází z jihovýchodní Evropy.

Květy kaštanů jsou vzpřímená lata, která kvetou od května do června. Plodí velké, zelené tobolky s ostny. Ty obsahují 1 – 3 tmavě hnědá semena – kaštany. Kaštan je mimo jiné symbolem hlavního města Ukrajiny – Kyjeva.

Pěstování

Často se s ní můžeme setkat v parcích, alejích, nebo v městských ulicích. Kaštan si vysaďte klidně i na zahradě, ale počítejte s jeho rozměry. O to větší ale pak bude stín, ve kterém budou vaši potomci moct odpočívat. Půda mu vyhovuje humózní a není nijak zimohřivý – v některých oblastech v přírodě roste i v 1500 metrech nad mořem. Snese i trochu toho zastínění

Kaštan s vyrážejícím klíčkem_Naturhelp.cz_foto Luboš Nehyba
Naklíčený plod jírovce

Využití

Dřevo jírovce se používá v nábytkářství a stavebnictví. Jedná se také o důležitou medonosnou rostlinu. Kaštanové plody využijí hlavně děti, protože na podzim z nich můžou vyrábět zvířátka. Dospělí zase možná ocení jeho léčivé účinky. Používá se na výrobu mastí. Látky obsažené v rostlině zlepšují stav vlásečnic a tím pádem se používají k léčbě křečových žil, hemoroidů, žilní nedostatečnosti a také urychlují hojení otoků, modřin a podlitin. Pozor, používá se zevně. Ideálně v podobě obkladů, mastí, nebo masáží s gelem či mastí obsahující jeho výtažek. Při vnitřním  použití by se naopak mohl stát toxickým a způsobovat křeče žaludku. 

Foto: Adobe Stock, Luboš Nehyba


Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Tinktura z kaštanu - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*