Castanea sativa
Zdroj: Adobe Stock

Kaštanovník setý, jedlý kaštan (Castanea sativa)

Kaštanovník setý je opadavý listnáč, který může dosahovat úctyhodných rozměrů. Patří do čeledi bukovitých. Má podlouhlé listy s pilovitým okrajem. Ty na podzim krásně žloutnou. Dříve se u nás často vysazoval v parcích a zámeckých zahradách. K tomu ho předurčuje hlavně jeho velikost. Může být až 25 metrů vysoký a průměr kmene dosáhne i 2 metry. Do malé zahrádky by se nevešel. Ale naštěstí už jsou dnes vyšlechtěné i menší odrůdy.

Pěstování

V poslední době jsou u nás k mání odrůdy, které dorůstají menších rozměrů a vejdou se tak i do zahrady k domku nebo do sadu. Mezi ně patří například Mariqoule, Lyon, nebo Markus. Mají krásně velké plody, zatímco u nešlechtěných odrůd je velikost plodů střídavá

Jedná o rostlinu původem z jižní Evropy, takže je lepší ji pěstovat v teplejších polohách. Ale nebojte, do 500 – 600 metrů nad mořem do kaštany zvládnou. Pomůžete jim výběrem chráněného stanoviště, kde budou mít dostatek slunce. Půda je lepší spíše hluboká s dostatkem živin. Mladým stromkům, zhruba do 4 let věku, poskytněte na zimu ochranu před mrazem. Kmínek obalte jutou aby nepromrzl. Ochráníte ho tak i před jarními parsky slunce, které stromky vysoušejí. Kolem kmene nad kořeny navršte spadané listí, nebo mulč a překryjte třeba chvojím. Vítr tak ochrannou vrsrvu nerozfouká a kořeny stromku budou lépe chráněné před mrazem.

Kaštanovníky kvetou během května a června. Pro lepší úrodu je výhodné mít kaštanovníky alespoň dva. Jejich plodem je pichlavá nažka, která obsahuje tmavě hnědé lesklé plody – kaštany. Když jsou zralé, naška ve svých švech pukne. Plody sbíráme, když spadnou, nebo je můžeme setřásat.

Pečené kaštany

Pečené kaštany jsou pochoutkou známou z vánočních trhů. Upéct si je můžete i doma, nožem nařízněte špičku a dejte je nachvilku do rozehřáté trouby, nebo pánve. Oblíbené jsou zejména ve Francii, pokud budete chtít vyzkoušet,  určitě najdete pár jejich receptů. Jedlé kaštany pěstují i na severu Itálie, například v Bolzanu se na podzim pravidelně pořádají festivaly kaštanů a vina.

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*