Lípa malolistá, neboli srdčitá patří do čeledi slezovitých. Jedná se o vysoký listnáč, který může dorůst až 30 metrů. Tvoří pravidelnou, statnou korunu, takže je to i velmi krásný strom na pohled. Snadno ji rozpoznáte podle listů ve tvaru srdce, na kterých rostou jemné chloupky.
Areál jejího původního rozšíření zahrnuje Evropu a pokračuje až na Kavkaz. V České republice se vyskytuje společně s dalším druhem, lípou velkolistou. Jako strom je dlouhověká, může se dožít až 1000 let.
Lípa jako národní strom
Pro Čechy má zvláštní význam, protož se jedná o náš národní strom. Objevuje se na bankovkách, standartě prezidenta republiky, nebo na vojenských uniformách. Často se vysazuje při zvláštních příležitostech, jako je třeba oslava výročí vzniku republiky. Vysazovala se také na počest narození prvního dítěte.
Pěstování
Daří se ji hlavně v nižších a středních polohách, v horských lokalitách se nevyskytuje. Vysaďte ji na slunném stanovišti, nebo v mírném polostínu. Půda může být vlhká, nikoliv ale zamokřená. Mladé lípě ze začátku dopřejte oporu v podobě kolíku, který zatlučete do vysazovací jámy a přivážete ji k němu. Lípy se dají množit pomocí nasbíraných semen, která se uloží a vysejí na jaře. Zkusit můžete i řízkování.
Využití
Lípa se pěstuje jako okrasný strom v alejích, na návsích, u kapliček, ale má i další význam. Její dřevo je důležité například v řezbářství. Vyrábí se z něj i vyřezávaný nábytek, rámy obrazů a hudební nástroje. Je měkké, nepraská, nekroutí se a snadno se opracovává.
Dříve s z lípy získávalo i lýko, které našlo uplatnění při výrobě provazů, pytlů, nebo rohoží. Příjemně vonící lipové věty slouží jako cenná potrava pro včely a také mají značný význam v léčitelství. Suší se a může se z nich připravovat třeba lipový čaj.
Foto: Adobe Stock, Luboš Nehyba