Parus major_naturhelp
Zdroj: Adobe Stock

Sýkora koňadra (Parus major)

Koňadra je nejhojnější z čeledi sýkorovitých. Patří mezi pěvce a jedná se o největší sýkorku. Je velká zhruba jako vrabec, dorůstá 13 – 15 cm. Má černou hlavu s bílými tvářemi. Černá barva pokračuje i na náprsenku a zužuje se v proužek, který se táhne přes břicho. Hřbet má nazelenalý a křídla jsou modrá s bílou páskou.

Koňadra vyhledává listnaté a smíšené lesy, parky i zahrady. Je velmi přizpůsobivá. Hnízdí v dutinách stromů a s oblibou i v lidmi vyrobených budkách. Díky své velikosti si koňadry před ostatními sýkorami často obhájí vybrané teritorium. Hnízdo staví samička z vrstvy mechu, do které vytvaruje jamku. Ta bývá vystlaná mechem a listím. Snáší 6-8 vajíček s sedí na nich pouze ona. Sameček ji během tohoto období krmí. Zhruba po 14 se líhnou mláďata, která pak už krmí oba rodiče.

sýkora koňadra v zimě hledá potravu na větvi_naturhelp_luboš nehyba

V České republice je většinou stálým druhem a proto je i častým zimním návštěvníkem krmítek. S oblibou si pochutnává na semenech slunečnice a dalších olejnatých plodech. V létě se pak živí hmyzem, pavouky, nebo i drobnými plži. Díky své přizpůsobivosti se dříve v Anglii sýkory naučily rozklovávat tehdy ještě hliníková víčka lahví s mlékem a vyzobávat smetanu.

Hlasové projevy sýkory koňady si můžete pustit na následujícím videu:

Foto: Adobe Stock, Luboš Nehyba, Youtube kanál Birds

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*