Patagonia akcie
Zdroj: MonsterChildren.com

6 historických kroků firmy Patagonia směrem k udržitelnosti a ekologickému podnikání

Celoživotní ekolog, filantrop a majitel jedné z nejvíce ekologicky smýšlejících oděvních značek na planetě nedávno oznámil, že předá všechny své akcie v Patagonii fondu, který veškeré prostředky použije na boj proti změně klimatu. Yvon Chouinard (který má v současné době čisté jmění 1,2 miliardy USD) předává své akcie společnosti Holdfast Collective. Tato nezisková organizace zajistí, že roční zisk společnosti, který činí přibližně 150 milionů dolarů společnosti půjde na ochranu přírody a podporu aktivit po celém světě, které bojují proti změně klimatu.

Chouinard tedy zasluhuje obdiv za krok, kterým se zapisuje do historie jak ekologie, tak řízení firem. Není to ale poprvé. Zde je pět dalších příkladů z jeho uplynulých pěti desetiletí u kormidla Patagonie, kdy dodržel se skutečně zasloužil o větší udržitelnost oděvního průmyslu:

Spoluzaložení neziskové organizace 1 % pro planetu

V roce 2002 Chouinard a jeho kolega Craig Mathews založili 1 % pro Planetu a zahájili globální hnutí. Myšlenka byla jednoduchá: protože společnosti profitují ze zdrojů, které berou ze Země, měly by tyto zdroje chránit. Nastavený model umožňuje individuální členství nebo firemní členství, skrze které pak členové přispívají 1 % ze svých hrubých ročních tržeb neziskovým organizacím zaměřeným na ochranu životního prostředí. Od svého založení věnovala společnost ekologickým partnerům více než 350 milionů dolarů.

Patagonia: Unbroken Ground

Založení Great Pacific Child Development Center

Od roku 1984 má Patagonia vlastní školky a centra péče o děti přímo vedle hlavních sídel ve Ventuře a Renu. Chouinard a jeho žena Malinda chtěli zaměstnancům umožnit, aby zůstali v kontaktu s jejich dětmi , nemuseli složitě dojíždět a zároveň mohli vykonávat svoji práci. Děti zatím tráví hodiny venku, učí se jazyky a odpoledne je firma hodí autobusem zase zpátky. Není překvapením, že míra udržení pracujících matek v Patagonii je 100%. To firmě šetří čas a peníze. Poskytují také firemní placenou zdravotní péči a nemocenskou pro všechny zaměstnance, včetně placené mateřské a otcovské dovolené. To v USA zdaleka není standardem.

Zakladatel společnosti Patagonia, Yvon Chouinard

Celoživotní záruka na výrobky Patagonia

Kolik značek oblečení z těch, co znáte, má odvahu poskytnout na svoje produkty celoživotní záruku? Chouinard, který sám sebe popisuje jako “neochotného podnikatele”, nikdy nechtěl vydělávat miliardy. Snažit se vyrábět kvalitní zboží, které by odolávalo přírodním živlům a pomáhalo tak lidem užit si jejich outdoorové aktivity na maximum. Pokud jste si někdy od Patagonie koupili byť jedině tričko, víte, že by rozhodně nechtěli, abyste si ho oblékli jen párkrát. Většina jejich výrobků je naopak dodávána s celoživotní zárukou na opravy, což znamená, že vám oblečení a vybavení (často i zdarma) vyspraví a vy ho tak můžete používat dál.

Patagonia: Treeline | The Secret Life of Trees

Dokumentární filmy o lidech a přírodě

Prostřednictvím své firmy Chouinard zafinancoval a mnohdy dokonce vyprodukoval skvělé dokumentárních filmy o přírodě. Zabývají se otázkou klimatu nebo tématy jako ochrana volně žijících lososů, odlesňování, či záchrana vodních toků. Prostřednictvím dlouhého seznamu dokumentárních filmů tak Patagonia pomáhá zvyšovat povědomí o palčivých problémech soužití člověka s přírodou.

Používání organické bavlny

V polovině 90. proběhl v Patagonii audit, který poodkryl negativní dopady na životní prostředí, které měla do té doby firmou používaná bavlna. Přestože se jednalo o přírodní materiál a značka z ní vyráběla většinu produktů, její ekologická stopa byla pro Chouinarda neúnosná. V té době tedy manažerům výroby oznámil, že buď dokáží najít jiný zdroj látek, nebo se s bavlněnými výrobky firma rozloučí. Výsledkem je současné používání bavlny, která je vyráběná bez pesticidů, s menší spotřebou vody na zavlažování a bez geneticky modifikovaných semen. Přestože výrazně vzrostly výrobní náklady na bavlněné oblečení, firma nakonec přechod zvládla.

Zdroj: přeloženo z webu Monster Children, (A Reluctant Billionaire’s Rich History of Activism, Monique Penning, 16.9.2022)

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*