Ostružiník – tato nenápadná rostlina skrývá nejen chutné plody, ale i fascinující botanický svět. Poznejte tajemství jejího pěstování a úžasné výhody pro naše zdraví.
Ostružiník (latinsky Rubus), stejně jako maliník pochází maliník z čeledi růžovitých. Patří i do stejného druhu – ostružiník. Ale pozor – druh ostružiník je složité téma a botanika má dokonce vlastní disciplínu, která se zkoumání těchto rostlin věnuje. Obor se nazývá batologie. Tyhle dvě rostliny jsou si tedy velmi blízké a na řez maliníku se může podívat v tomto článku. Rostlina samotná je nejčastěji keř, který první rok vyžene několik výhonů. Ty ještě neplodí, ale druhým rokem z paždí listů vyrostou kratší výhony, které ponesou květy i kýžené ovoce. Plody ostružiníku, které dobře známe jako ostružiny jsou, z pohledu botaniky, souplodí malých peckoviček.
Ve volné přírodě je ostružiník často pionýrskou rostlinou, kdy zarůstá okraje lesa i lesních cest, ale také volná místa na pasekách vzniklá kácením stromů, nebo požárem. Vyhovuje mu dostatek slunce a roste tak bujně, že často zadusí i mladé semenáčky stromů. V českých zahrádkách jsou pak nejčastěji pěstované tyto odrůdy: Čačanská beztrná, Navaho, Helen, Thornfree, nebo Wilsonův.
Jak tedy ostružiník stříhat pro co nejlepší úrodu?
- Ostružiník nejvíce plodí na dvouletém dřevě. První část řezu se tedy provádí tak, že odplozené dvouleté výhony ustřihnete a to všechny. Berte je až u země.
- Stříhat je můžete hned po sklizni. Někdo staré výhony nechává jako pomyslnou ochranu rostliny proti mrazu. Nicméně ten efekt je minimální, nebo spíše žádný. Pokud opravdu chcete čekat až na zimu, nebo brzké jaro můžete. Houština ostružiníků, kterým opadají listy, stejně jako okolním rostlinám, bude rázem přehlednější. Vy tak budete mít lepší přehled o tom, kolik výhonů váš čeká odstřihnout.
- Jednoleté výhony je dobré zakrátit. Dorůstají v některých případech i 4-5 metrů délky. To pak způsobuje, že po celé délce rostlina nasadí květy a poté i plody, ale úroda bývá malá. Takové množství plodů totiž nedokáže ostružiník dostatečně vyživit. Tyto ostružiny jsou také náchylné k plesnivění, obzvlášť pokud v době zrání panuje deštivější počasí. Takové přeplození se řezem eliminuje. Zkraťte tedy pruty na cca 2-3 metry. Záležet bude jestli je chcete nechat volné, nebo je vyvázat k připravené konstrukci. Podle toho určíte jejich délku.
- Některé z výhonů mohou mít boční obrost. Tyto boční výhony zkracujte také. Klidně stačí ponechat 2-3 očka. Z těch vyroste pár květenství, které krásně zaplodí a budou mít i dostatek slunce.
Úrodu ostružin nejlépe spotřebujte rovnou. Jedná se o zdravou pochoutku, protože obsahují velké množství bioflavonoidů. Tyto látky působí jako důležité antioxidanty s pozitivním účinkem především na naše cévy. Ostružiny také obsahují vitamín C, hořčík, železo, draslík a nezanedbatelné množství vlákniny. Uvádí se že pomáhají snižovat vedlejší účinky ozařování při chemoterapii. Pokud jich budete mít tolik, že bude třeba je zpracovávat, nabízí se tyto možnosti: Zavařeniny a kompoty. Do kompotů je lepší dávat ty větší a tvrdší plody. Hodí se do koláčů i bublanin a kromě toho krásně dozdobí cheescake, nebo muffiny. Připravit z nich můžete také ovocný sorbet nebo domácí limonádu a díky ostřejší chuti výborně doplní sýrová prkénka i saláty.
Klíčové body:
- Ostružiník (Rubus) je členem čeledi růžovitých a je příbuzný s maliníkem.
- Botanická disciplína batologie se věnuje studiu ostružiníků.
- Ostružiník je keř, který plodí na dvouletých výhonech.
- Nejčastěji pěstované odrůdy v Česku zahrnují Čačanská beztrná, Navaho, Helen, Thornfree, a Wilsonův.
- Správný řez zajišťuje bohatší úrodu a zdravější rostliny.
Jak správně stříhat ostružiník pro maximální úrodu?
Pro nejlepší úrodu stříhejte ostružiník tak, že po sklizni odstraníte všechny dvouleté výhony až u země. Jednoleté výhony pak zkraťte na 2-3 metry a boční výhony na 2-3 očka, což zabezpečí dostatek světla a zabrání přeplodění.
Zdroje: Pixabay.com, Youtube kanál Plodná zahrada