Letní grilovací sezóna je sice za námi, nikdo ale neříká, že si nemůžeme ogrilovat maso, sýr nebo zeleninu i v zimě. Vždyť i na Štědrovečerní tabuli se v mnoha domácnostech objeví místo smaženého kapra losos. Tak proč si ho neogrilovat? Aby vám chutnal ještě víc, připravte si k němu skvělou bylinkovou omáčku.
Proč zrovna omáčka z bylinek?
Bylinky mají své místo v každé kuchyni. Některé se využívají k přímé konzumaci, jiné jako dochucovadla. Pokrmům dodají zvláštní chuť i vůni, můžete si z nich uvařit čaj i je použít k přípravě omáčky, která dozdobí talíř a zároveň skvěle doplní maso, sýr nebo zeleninu připravenou třeba na některém z grilů Weber.
Jaké bylinky jsou do omáček jako stvořené?
Při úpravě masa využijete bylinky jako bazalku, rozmarýn, tymián, oregano, kari, šalvěj, medvědí česnek a další. Když se bavíme o omáčkách, přijde na řadu bazalka, medvědí česnek, estragon, semínka hořčice, pažitka, kopr a klidně i levandule. Víte, že bylinky se hodí jak do marinád, tak můžete snítku položit i navrch třeba na maso nebo zeleninu při samotném grilování?
Tip číslo jedna: Chimmichurri
Omáčka, která má svůj původ v Argentině, se skvěle hodí ke grilovanému masu a steakům, využít ji můžete i jako marinádu. Její chuť by měla být výrazná, zároveň ale nesmí přebíjet chuť masa. Co na ni budete potřebovat a jak ji připravit?
V míse nejprve spojte 350 ml olivového oleje s 50 ml vinného octa. V druhé misce utřete 30 g česneku, 50 g nasekané čerstvé petrželky, 20 g oregana a 1 čajovou lžičku chilli nebo kousek feferonky. Vzniklou směj smíchejte se směsí octa a oleje, omáčku osolte a opepřete.
Tip číslo dva: Teriyaki
Jednoduchý recept na omáčku se zázvorem pro všechny milovníky japonské kuchyně. 150 ml rýžového vína přiveďte k varu. Stáhněte plotýnku na polovinu a nechte víno asi 10 minut probublávat.
Mezitím si připravte karamel z 300 g cukru, do kterého pak přidáte 250 ml sójové omáčky, 2 polévkové lžíce rýžového octa, 1 lžičku sezamového oleje, 20 g nastrouhaného čerstvého zázvoru, 1 stroužek nastrouhaného česneku a špetku černého pepře. Vše smíchejte s rýžovým vínem a vařte ještě zhruba 5 minut do zhoustnutí.
Víte, že teriyaki omáčka by měla mít konzistenci sirupu?
Tip číslo tři: Pažitková omáčka
Omáčka, která se hodí k masu i zelenině je rychlá a jednoduchá na přípravu, chutí vás překvapí. Budete na ni potřebovat malý kelímek bílého jogurtu, trochu majonézy, 1 nadrobno nasekanou malou cibuli, 3 stroužky česneku, 5 čajových lžiček worchesterové omáčky a sůl a pepř na dochucení. Vše promíchejte a přisypte nasekanou pažitku.
Tip číslo čtyři: Omáčka z dijonské hořčice, medu a levandule
Nasládlá omáčka, kterou si nejde nezamilovat. Smíchejte stejné množství dijonské hořčice a medu a přisypte kvítky levandule. Vše promíchejte a máte hotovo.
Tip číslo pět: Ke grilovanému masu podáváme i pečivo, co si ho namazat bylinkovým máslem?
Nechte si změknout jedno máslo, přimíchejte do něj najemno nasekanou jarní cibulku, petržel a kopr, trochu citrónové šťávy a dochuťte pepřem a solí.
Tip číslo šest: A co takhle dip ze zakysané smetany s bylinkami?
Takový dip, do kterého si grilované hovězí maso můžete namáčet, taky není k zahození. Co je k jeho přípravě třeba?
Malý kelímek zakysané smetany vyklopíme do misky a vmícháme čerstvé nasekané bylinky, které máme po ruce. Co třeba tymián, bazalka, oregano nebo něco jiného, třeba medvědí česnek? Přidejte prolisovaný česnek dle chuti, čajovou lžičku hořčice a ochuťte solí a pepřem.
Dobrou chuť!
Externí článek partnera