Zdroj: Adobe Stock

Zimní vyjížďky na koních – tipy co nezapomenout

Příroda z koňského hřbetu vypadá nádherně i když se počasí začne zhoršovat. Na některých místech už dokonce napadl první sníh, takže o to hezčí budou výhledy. Nicméně vzhledem k teplotám už oceníte teplé oblečení. Myslete tedy na termoprádlo a případně také zimní rukavice na koně. Funkční spodní prádlo vybírejte takové, aby dobře odvádělo pot od tělo a zároveň bránilo prochladnutí. Většinou můžete vybírat z kombinací materiálů jako je bavlna, elastan nebo vlna.

Tak jako jindy samozřejmě nezapomínejte na helmu. Je nejdůležitějším bezpečnostním doplňkem, tak to nepodceňte. Díky zkracujícím se dnům určitě přijde vhod i oblečení s reflexními prvky. Dbejte na to, ať jste vidět i když jste původně nezamýšleli vyrážet někam, kde by mohla jezdit auta. Nikdy totiž nevíte, kdy se vaše plány změní, vyjížďka se protáhne, nebo si ji naopak budete chtít zkrátit přes pozemní komunikaci.

Před chladem skvěle ochrání jednoduchá mikina, svetr a na vrch můžete přidat vestu. Mikiny volte spíš lehčí, softshellové aby vás hřály, ale zároveň jste se nepotili. To se nehodí při náhodných zastávkách, kdy byste mohli naopak pěkně prochladnout. Jezdecké vesty se dají pořídit plněné peřím, většinou umělým, nebo pravým husím. Budou tedy dokonale hřát. Střih takových svršků by se při sezení v sedle neměl vyhrnovat a odkrývat vám záda.

Samozřejmě nesmí chybět rajtky, tedy speciální jezdecké kalhoty, které jsou hodně upnuté. Navíc nemají vnitřní švy – ty by mohly při jízdě tlačit. Mívají buď celokožený sed – tedy díl kalhot, který máte přímo na zadku. Ten kožený dobře přilne k sedlu, moderní verze jsou z umělých materiálů. Pro pravidelné používá je samozřejmě ideální nosit rajtky tmavší, na kterých nebude vidět každá špína. Kvalitní rajtky vydrží léta, takže tady se opravdu vyplatí nešetřit.

V případě jezdeckých rukavic nejde jenom o vzhled. V místech kde ruka drží otěže by měly být zesílené tak, aby se i na dlouhých cestách jelo pohodlně. Nic nesmí dřít, nebo škrábat a neměly by se vám z nich dělat puchýře. I když se nezadají podstatné a občas možná vyrazíte bez nich, protože je zapomenete, vyplatí se jim věnovat pozornost.

Boty můžete opět vybírat podle materiálů. Vyrábí se z umělýcch materiálů, koženky a pravé kůže. Výhoda umělých materiál spočívá především v ceně, která bude nižší. Nemusíte jim také věnovat moc péče, na údržbu bývají nenáročné. Koženková perka naopak dá docela práce udržet ve slušném stavu, obzvlášť během podzimních plískanic a období jarního tání. Kožené boty pak budou nejodolnější, pokud se o ně dokážete správně starat. Při potřebné péči budou sloužit na stovkách krásných vyjížděk.

Externí článek partnera

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*