Sušené maso je přirozenou potravinou, která je chutná a navíc se jedná o vynikající zdroj energie a bílkovin. Připravit si jej přitom můžete i doma a dokonce to nemusí být složité.
Sušené maso člověk vyrábí od nepaměti
Sušení masa je tradiční forma konzervace, kterou člověk využívá odedávna. V době, kdy nebyly lednice a mrazáky, se především v teplejších měsících jednalo o důležitou úpravu pro dlouhodobé využití. V současné době sice již máme výše zmíněné vymoženosti, sušené maso se ovšem začíná opět stávat velmi oblíbeným, neboť obvykle neobsahuje glutamáty, konzervanty ani barviva. Populární je přitom i domácí sušení, které sice může být poměrně pracné (minimálně časově), na druhou stranu si lze připravit maso přesně podle své jedinečné chuti.
Co budete k domácímu sušení potřebovat?
V současné době jsou nejpopulárnější dva typy sušeného masa, a to biltong (pochází z Afriky) a jerky (původně vyráběné severoamerickými indiány). Vzhledem k tomu, že první varianta je poněkud specifická (viz níže), v našem článku se zaměříme především na jerky, které je navíc u nás výrazně populárnější. Tato varianta původně nebývala vůbec ochucována, to už ovšem aktuálně neplatí. Co budete při její přípravě ale konkrétně potřebovat?
- Kvalitní maso – důležité je čerstvé maso vcelku (hovězí, drůbeží či vepřové), které musí být libové. Nemělo by tedy obsahovat žádný tuk ani šlachy. Pokud se rozhodnete pro hovězí maso, ideálně se zaměřte na kýtu, nízký roštěnec nebo vrchní šál.
- Koření – ačkoli se dříve jerky nekořenilo, aktuálně se běžně používají i různé druhy koření. Volit ho přitom můžete čistě podle své chuti a experimentovat.
- Sušička – výše zmíněné části je možné sušit v klasické troubě, aktuálně si ovšem můžete pořídit i sušičku na maso. V podstatě se ale jedná i o sušičky dalších potravin, takže je lze využít i ke konzervaci ovoce, zeleniny nebo hub.
- Další vybavení – k přípravě domácího jerky budete potřebovat i ostrý nůž, čistou krájecí plochu a mísu, v níž maso osolíte a okořeníte, případně naložíte do marinády. Nerozhodnete-li se tedy koření nepoužívat.
Jak si vyrobit domácí jerky?
Sušení dnes nepředstavuje v domácích podmínkách žádný problém. Maso vám přitom nejen déle vydrží (skladovat jej můžete při pokojové teplotě), ale zároveň výborně chutná a navíc si tímto způsobem připravíte dobře stravitelný zdroj energie a bílkovin, jenž se může hodit na turistické i cyklistické výlety. Jak si tedy jerky jako zdroj účinných látek připravit doma krok za krokem?
- Maso vcelku je nejprve nutné nakrájet na tenké plátky. Ty by měly být silné maximálně 5 milimetrů. Až se vám to podaří, následně nakrájejte cca pěticentimetrové pruhy.
- Nakrájené maso dochuťte. Použít můžete pouze sůl, ale také různé koření jako pepř, fenykl či mleté chilli. Fantazii se meze nekladou, takže si můžete připravit i originální marinádu.
- Maso stačí naskládat na drátěnou mřížku trouby, ovšem tak, aby se jednotlivé plátky vzájemně nepřekrývaly. Troubu nastavte na 50 °C a nechte při pootevřených dvířkách sušit zhruba 5 až 8 hodin.
- Pokud doma máte výše zmíněnou sušičku na maso, nastavte ji rovněž na 50 °C a obsah nechte sušit tak dlouho, až ztratí zhruba 75 % své původní váhy. Maso se totiž v průběhu sušení zbavuje vody.
Co je to biltong?
Jerky se původně připravovalo z bizoního masa, což je vzhledem k místu jeho původu pochopitelné. Africký biltong je ovšem poněkud specifičtější. Vyrábí se totiž nejen z hovězího, ale také z pštrosího masa. Navíc se vždy nakládá do marinády, jejíž součástí bývá i (ideálně jablečný) ocet. Příprava přitom bývá dosti podobná, na druhou stranu je minimálně z časového hlediska náročnější. Biltong se totiž 10 dní před sušením nechává zavěšený v nějakém chladném prostoru, který je odvětrávaný.
Externí článek partnera