OEKO-tex,GOTS
Zdroj: Pixabay.com

Co znamenají textilní certifikáty – OEKO-TEX, GOTS, Bluesign

Jedním z důležitých parametrů pro výběr kvalitní látky jsou textilní certifikáty. Každý prodejce je ze zákona povinen předložit svým zákazníkům tzv. prohlášení o shodě a případně rovněž konkrétní certifikáty, které se k jednotlivým textilním vztahují. Některé z nich jsou celosvětové, jiné jen lokální. Kromě certifikátů potvrzujících kvalitu materiálu, mohou také vyjadřovat vztah výrobce k životnímu prostředí, férovému podnikání a udržitelnosti. K nejvýznamnějším z nich patří textilní certifikáty OEKO-TEX, GOTS a Bluesign.

OEKO-TEX

OEKO-TEX (někdy je také uváděno jako ÖKO-TEX) je mezinárodní asociací nezávislých výzkumných a testovacích ústavů, která v letošním roce slaví 30 let své existence. Působí ve 40 zemích světa. Jedná se vlastně o ucelený systém testování a certifikace textilních výrobků, ale také koženého zboží, které jsou vyráběny výhradně ze zdravotně nezávadných materiálů.

Všechny partnerské ústavy či instituty, které jsou v systému zapojeny, pracují podle stejných standardů a textilní a kožené výrobky testují na přítomnost škodlivých těžkých kovů, pesticidů, karcinogenů a dalších chemických látek, které by mohly poškodit lidské zdraví. Využívají neustále aktualizovaný testovací katalog, který odráží nejnovější vědecké poznatky v tomto oboru. Testují se nejen látky a úplety, ale také veškeré další prvky na oblečení, například nitě, kterými je ušito, knoflíky, cvočky, nýty nebo zipy.

Pokud nějaký výrobek certifikát OEKO-TEX získá, může jeho výrobce po dobu jednoho roku označit speciálním štítkem, který je ale třeba vždy po 12 měsících znova obnovit. Výrobky jsou znova otestovány, aby mohlo být potvrzeno dodržování výrobních postupů potřebných pro jeho získání.

Kvůli obtížnosti získání OEKO-TEX certifikátů se jimi pyšní jen značky, které věnují velkou pozornost ochraně životního prostředí a zdraví spotřebitelů. Informace o certifikátech najdete obvykle nejen na štítcích umístěných na výrobcích, ale také na webech výrobců a prodejců daného zboží.

OEKO-TEX poskytuje výrobcům na základě důkladného testováníněkolik certifikátů, z nichž nejznámější a také nejvíce používanýje Standard 100. Ten mohou mít jen výrobky, které byly důkladně otestovány z hlediska zdraví poškozujících chemických látek (barviva, formaldehyd, pesticidy, těžké kovy atd.), které jsou pro výrobky s certifikátem OEKO-TEX Standard 100 zcela vyloučené. Podstatná je nejen výroba, ale celý transparentní dodavatelský řetězec až po prodej výrobku zákazníkovi.

Pozn.: u nás tento certifikát drží např. bavlněné látky na e-shopu Biante.cz, který disponuje i vlastní šicí dílnou, ve které připravují na míru různé druhy bytového textilu.

Výrobky certifikované OEKO-TEX Standard 100 se podle svého typu a účelu dělí do celkem 4 tříd, z nichž každá má dané specifické parametry, které získání dané třídy certifikátu podmiňují. Tyto certifikáty vyžadují obvykle ještě přísnější testování než jiné mezinárodní certifikáty. 4 třídy certifikátu OEKO-TEX 100 jsou:

1. Zboží pro děti do 3 let věku

Tato třída je testována vůbec nejpřísněji, protože malé děti mají tendenci zkoumat celý svět včetně oblečení svými ústy a dětská pokožka je velmi jemná. Proto musí být výrobky pro děti zcela nezávadné a odolné proti slinám. Nesmí tak pouštět barvy, reagovat na dotyk dětských úst ani uvolňovat jakékoli další látky či prvky. Týká se to nejen oblečení, ale také dalších textilních výrobků pro nejmenší děti (ložní povlečení, ručníky, osušky, látkové plenky, textilní hračky atd.). Výrobky označené tímto certifikátem nemohou vzbudit alergickou reakci ani u citlivějších dětí (více o zabezpečení domácnosti pro alergiky).

2. Textilní výrobky a materiály, které jsou v přímém styku s lidskou pokožkou

Do této kategorie patří například trička, košile, halenky, spodní prádlo, a to jak výrobky určené pro denní nošení, tak i specializované výrobky, například pro sportovce.

3. Textilní, případně kožené výrobky a materiály, které nejsou v přímém styku s lidskou pokožkou

Do této třídy patří například svrchní oblečení, jako jsou kabáty, bundy, ale také pásky a další.

4. Domácí textilie

Tato třída zahrnuje ubrusy, závěsy, záclony, ložní prádlo, textilní podlahové krytiny, matrace a také textilní bytové dekorace apod. Jedná se o vysoce kvalitní výrobky vyrobené podle přísných pravidel.

Další certifikáty vydávané OEKO-TEX:
STeP – kontrola dodavatelského řetězce
ECO Passport – kontrola látek z ekologického hlediska
Made in Green – kontrola bezpečnosti, zodpovědnosti a ekologičnosti výrobního procesu
Detox to Zero – kontrola znečištění a zpracování odpadních vod

GOTS

GOTS je vlastně zkratkou pro Global Organic Textile Standard (v překladu světový organický textilní standard). Označují se tak certifikované BIO výrobky, které jsou vyrobeny s respektem nejen k ekologickým, ale k etickým pravidlům textilní produkce.
Jedná se o nejpřísnější certifikaci pro textilie vyrobené z organických textilních vláken, ale nevztahuje se na výrobky z kůže. Látky pro výrobky nesoucí označení certifikát GOTS se vyrábějí z certifikovaných přírodních vláken, která byla vypěstována bez použití pesticidů a herbicidů. Péče musí být věnována také půdě, zachování její úrodnosti a ochrany vod před znečišťováním. Nejčastěji se jedná o bavlněné látky, které nesmí obsahovat žádné alergeny, karcinogeny, formaldehydy ani jedovaté chemické zbytky. Bělidla mohou být jen na bázi kyslíku.

Důležité je, že ve všech výrobních etapách je nutné oddělit certifikované výrobky od běžné produkce a vést důkladnou evidenci používaných chemických látek. Výrobci musí mít funkční čistírny odpadních vod, což je u běžné produkce zejména v rozvojových zemích stále problém. Také obaly výrobků mají svá pravidla, nesmí obsahovat polyvinylchlorid a musí být recyklované.

Pro výrobky s certifikací GOTS je ale zásadní také etické hledisko, které určuje, že rostliny jako základní suroviny budoucího textilního produktu musí být vypěstovány jako Fair Trade. A stejná podmínka platí pro zpracování příze a tkanin. Platí tedy, že každý, kdo se na výrobě látky jakýmkoliv způsobem podílel, měl možnost pracovat v dobrých podmínkách a dostal spravedlivou odměnu.

Výrobci s certifikátem GOTS nesmí bránit kolektivnímu vyjednávání zaměstnanců, musí dodržovat pravidla bezpečnosti práce, čistoty na pracovišti a chránit své zaměstnance před diskriminací, hrubým a nehumánním zacházením, příliš dlouhou pracovní dobou a také nesmí zaměstnávat děti.

BLUESIGN

Certifikát Bluesign® standard je udělován výrobcům, kteří respektují životní prostředí a dbají na bezpečí lidí, a to jak pracovníků podílejících se na výrobě, tak i spotřebitelů. Pravidlům musí odpovídat nejen konečný výrobek, ale celý výrobní proces všech jeho součástí. Od surovin až po finální produkt je hledán nejoptimálnější způsob výroby s ohledem na spotřebu energie, vody, výběr všech surovin, ale také z hlediska vlivu výroby na životní prostředí (emise, hluk).

Vše je posuzováno nezávislými experty, kteří doporučují vhodná řešení. Jen ten výrobce, které je respektuje, může získat certifikát bluesign. Rozdíl od jiných certifikátů je tedy, že je zkoumána výroba, nikoli jen konečný produkt. I zde jsou dva typy certifikátů:

Bluesign approved fabric

V překladu se jedná o „látku osvědčenou bluesign“ a potvrzuje se tak textilní výrobek z látky vyrobené podle bluesign pravidel, přičemž v celém výrobku musí bluesign odpovídat minimálně 90 % finálního výrobku. Zbylých 10 % výrobku nesmí být na místě, které přichází do přímého kontaktu s lidskou pokožkou. Zároveň musí odpovídat také standardizovanému seznamu vhodných látek dle parametrů bluesign.

Bluesign product

Takto je označován výrobek, jehož veškeré prvky byly vyrobeny v souladu s bluesign standardy, respektive 95 % výrobku musí být zhotoveno z bluesign certifikované látky. Zbylých 5 % výrobku nesmí být v přímém kontaktu s pokožkou, být na seznamu bluesign schválených látek a projít příslušným testováním.

Tip na závěr: Pokud vás článek inspiroval k nákupu nových a zdravějších textilií, možná vás bude zajímat, jak je vybrat a jak s nimi zařídit ložnici či pokoj.

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Jak ušít zavinovačku pro miminko | Kočárkem.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*