Květy chlapice
Zdroj: Adobe Stock

Tužebník jilmový neboli chlapice (Filipendula ulmaria)

Vlhké louky, břehy potoků, prameniště, rašeliniště, podmáčené paseky s chudou až bahnitou půdou vystaven přímému slunci, to je perfektní stanoviště pro tužebník. Je rozšířený v evropských horách i nížinách. Roste jako trvalka a od května do září rozkvétá žlutobílými květy. Ty malinko připomínají květenství šeříku. Hezký voní a to nejen lidem ale i hmyzu.

Využití tužebníku v přírodní medicíně

Tužebník byl jednou ze tří nejuctívanějších bylin druidů. Byl zasvěcen keltské bohyni Aine a “keltské Venuši” Gweně. Zasvěcen byl také římské bohyni Venuši. Přezdívá se jí babarbule, chlapice, vředový kořen či zimničné koření. V Anglii se dříve tužebníkem jilmovým dochucovala medovina, ale též pivo.

I v současnosti je tužebník důležitý v medicíně, protože obsahuje velmi účinnou látku – kyselinu salycilovou. Salicin je látka s protizánětlivým účinkem, který dokáže také snižovat horečku a tlumit bolest. Nejdříve se ho povedlo izolovat z vrby bílé a později právě z tužebníku. Až později byla vyvinuta i umělá forma – kyselina acetylsalicylová. Ta je obsažena v dnešních lécích jako Aspirin či Acylpiryn.

Léčivé účinky

Moderní a velmi účinnou formou využití byliny je sběr a nakládání poupat. Tímto způsobem vytvořená tinktura z tužebníku je velmi účinná právě při bolestech kloubů z důvodu zvýšeného výskytu kyseliny močové v krvi, ale také umí mírně ředit krev a působit proti zánětům.

Rostlina se tedy používá hlavně tam, kde je potřeba potlačit zánět a zvýšenou teplotu. Účinkuje velmi efektivně u bolestí kloubů, u revmatických bolestí, i u velmi nepříjemného zánětu kloubu palce nohy zvaného dna. Používá se při zánětu žaludku, při chronických průjmech, zánětech ledvin a močových cest. Je účinný při očistě a odkyselení. Bylina se připravuje jako nálev či spolu s dalšími bylinami ve směsi jako léčivý bylinný čaj. Najdeme ji třeba u českého výrobce byliny Serafin v čaji na klouby, na očistu, na odkyselení či odvodnění.

Tužebník jilmový je značně aromatická bylina. Můžeme ji používat na dekoraci a provonění domova nebo na výrobu sirupu či přírodní limonády stejně jako květy černého bezu.

Recept na tužebníkovou limonádu

Do litrové láhve s čerstvou vodou vložte 3-4 květy tužebníku, které jste předem zbavili broučků a jiného hmyzu. Přidejte pár plátků limetky a několik lístků meduňky. Nechte stát v lednici do druhého dne a pak můžete přímo konzumovat. Limonáda bude lehce nasládlá a velmi osvěžující.

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*