Velká býložravá ryba -amur

Amur bílý (Ctenopharyngodon idella)

Tato ryba má dlouhé válcovité tělo, mírně plošší na bocích. Barva je jasně stříbrná s nazlátlým nádechem u ocasu. Dožívá se věku 15 – 20 let a největší jedinci v Evropě dosahují délky až 100 cm a váhy 15 – 20 kg. Ve své domovině pak dorůstají i větších rozměrů. Upřednostňuje spíše teplejší vody, proto se mu daří hlavně na Moravě. V chladnějších podmínkách nenabírá tak rychle hmotnost a také se nedokáže přirozeně vytřít. Jeho výskyt je tedy podmíněn umělým vysazováním.

Podrobné video umělém výtěru amurů
Zdroj videa: Youtube kanál Rybářský rozcestník

Amur bílý je u nás nepůvodním druhem. Původní oblastí jeho výskytu je povodí řeky Amur – tedy východ Ruska a Čína. Byl dovezen do tehdejšího Československa hlavně z jednoho důvodu – je býložravý a důležitou složkou jeho potravy je rákos. Má tedy biomeliorační schopnost, která se cíleně využívá při údržbě rybníků. Poprvé k nám byl dovezen z SSSR v roce 1961. Po válce rybáři v té době uvažovali, jak by mohli zvýšit výtěžnost plochy rybníků a zároveň dovézt druhy, které by nekonkurovaly domácím kaprům. Jako vhodné druhy pro dovoz byly vybrány tolstolobik, tolstolobec a právě amur. Dovoz těchto druhů se celkově osvědčil a ryby si získaly své místo v našich vodách. Využívají jiné zdroje potravy než kapři, takže jim skutečně nekonkurují. Amur je oblíbený také mezi sportovními rybáři. Zejména proto, že v porovnání s našimi původními druhy ryb dorůstá větších velikostí.

Amur bílý

Jak na chytání amurů

Amuři se dobře loví v létě, protože při teplotách okolo 20 – 28 °C bývají nejaktivnější. Ryby hledejte v místech, kde jsou břehy zarostlé rákosím. Také využívají úkrytů, které poskytuje členité dno, nebo ve vodě napadané stromy. Ve dnech, kdy svítí slunce můžete amury pozorovat těsně pod hladinou, jsou krásně vidět, případně vám pomůžou polarizační brýle.

Chytání amurů na mlaskačku
Zdroj videa: Youtube kanál TMKFishing

Amuři jsou známí jako velmi žravé ryby. Mají obrovský apetit, takže toho rybáři využívají a často a hodně přikrmují. Je možné je také začít krmit už den předem na místě, kde máme vypozorovaný výskyt nebo je čekáme. Nejoblíbenější návnadou na amury ke bezesporu kukuřice. Vyzkoušejte zavařovanou nebo kvašenou. K dostání jsou také různé druhy kukuřice obarvené nebo ochucené. Další možností jsou dnes hojně používané boilies.

Chutná jim také ovoce, takže může natrhat třeba špendlíky nebo mirabelky. Tady platí že čím sladší plody, tím větší je šance na pořádný záběr. Protože jsou býložraví, dají se navnadit i kusem rákosu, květem pampelišky nebo vrbovým listem. Takové návnady se hodí hlavně při chytání u hladiny.

Video z lovu amurů na osvědčené nástrahy
Zdroj videa: Youtube kanál InRybar

Zdroje: www.mrk.cz, www.wikipedia.cz, www.ngtfish.cz,

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*