Kompletní rybář – krátký dokument o rybaření v Itálii – Patagonia

Krátký dokument od firmy Patagonia, který představuje život a přístup k chytání ryb italského rybáře jménem Arturo. Od mládí loví pstruhy v řece Sesii na severu Itálie. Jeho zkušenosti obdivuje i vášnivý rybář Yvon Chounard, který se do Itálie pravidelně vrací, aby od místních něčemu přiučil.

Vlasec stále Arturo stále splétá z koňských žíní (používá žíně hřebců) a chytá s jednoduchým lískovým prutem bez navijáku. Ten připomíná japonskou metodu rybaření, tenkaru. Zručnost s prutem Arturovi umožňuje nahradit různé druhy muškařských šňůr i naviják a soustředit se na to nejpodstatnější: znalost řeky a chování ryb.

V čase 10:35 pak vysvětluje přístup k vázání mušek a poodhaluje zákonitosti používání různých druhů peří. Jak to ale u dokumentů z dílny této firmy bývá, nejde jen o rybolov samotný, ale zaznamenány jsou i sociální a ekologické aspekty dané lokality. Rybář tak zmiňuje například trend vylidňování italských vesnic. Tam, kde dříve Arturo, povoláním učitel, potkával otevřené lidi, kteří ho zvali k sobě domů, je dnes pusto. Celkově se jedná o krásný dokument, který nás nechává nahlédnout do nekomplikovaného života zkušeného rybáře, který dokonale ovládnul techniku lovu a vystačí si minimem.

Zdroj: Youtube kanál Patagonia

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*