Přáli byste si mít čerstvá domácí vejce každé ráno? Pak by vás mohlo zajímat, co chov slepic obnáší. Jsou to živí tvorové a potřebují určitou péči, aby se měli dobře a snášeli očekávaná kvalitní vejce. Přečtěte si několik základních rad pro chov drůbeže.
Co je k chovu potřeba?
V první řadě je dobré zvážit, zda pro chov slepic a kuřat máte dostatek prostoru a času. Do začátku budete potřebovat kurník a dostatečně velký výběh, doplňky pro drůbež jako napáječky a krmítka, krmivo a samozřejmě slepice samotné. To stačí v případě, že jste nebo se chystáte být chovatelem s pár slepicemi na snůšky vajec. Pokud plánujete chovat slepice i na maso nebo následně na líhnutí dalších kuřat, je toho potřeba mnohem víc, například líhně, umělou kvočnu nebo škubačku peří. My se budeme nyní věnovat chovu drůbeže v domácích podmínkách za účelem domácích vajec.
Dostatečně velký a zelený výběh
Pro kvalitní vejce musí být nosné slepice spokojené. To docílíte mimo jiné tím, že pro ně připravíte zatravněný výběh a ideálně osázený stromy kvůli stínu. Doporučováno je 15 – 30 m2 výběhové plochy pro jednu slepici, aby jste jim umožnili dostatečný pohyb v prostoru. Pokud je prostor trochu menší, nevadí, ale základem je, aby byl výběh travnatý a slepice tak měly trávu od jara do zimy a měly možnost sezobnout i něco jiného, než krmení. Doporučovány jsou menší zelené výběhy, které střídáte, protože slepice se svou hrabavostí brzy udělají ze zeleného prostor hliněný. Výhoda je, že díky slepičímu “hnojení” tráva roste poměrně rychle.
Kvalitní krmivo
Slepice by měly mít stravu pestrou a protože jsou to všežravci, rozhodně jim nestačí pár zrnek pšenice nebo zbytky z chodu domácnosti. Jako lidé potřebují vitamíny, tuky a bílkoviny. Díky stravě pak mají o to kvalitnější vejce případně maso. Krmení pro nosnice by mělo obsahovat:
- Směs obilí a semínek, například proso či slunečnice, které umístíte do krmítka, kde dojde pomaleji ke znečištění.
- Dostatek čisté vody, kterou stačí obměňovat ve větší nádobě, ovšem pravidelně, aby slepice neměly vodu příliš znečištěnou. Taková voda by mohla ohrozit jejich zdraví.
- Slepice nepohrdnou ani nakrouhanou řepou či mrkví, a také žížalami ve vašich záhonech.
- Existují také krmiva pro nosnice a směsi vitamínů a minerálu, která zastupují velkou část potřebných živin.
Kurník
Nezapomínejte na kurník, který vaše nosnice chrání před nezvanými hosty – predátory. Kurníků je k dispozici celá řada, často si je chovatelé vyrábějí i sami ze staré kůlny. Nezbytností kurníku však je to, aby byl suchý, ideálně s oknem směrem na jihovýchod a možnost větrání pro letní měsíce. Slepice rády hřadují, proto by měla být i bidýlka správně umístěna a měl by být pod nimi prostor na podestýlku. V případě, že chcete mít vejce i v zimě, pomocí topení zajistěte, aby teplota v kurníku neklesala pod 10°C. Do kurníku pak můžete umístit snášková hnízda, kam nosnice snášejí vejce. Často jsou hnízda udělaná tak, aby čistá vejce putovala přímo do šuplíku, který pak snadno vyprázdníte. Užitečným vybavením mohou být automatická dvířka, která se otevírají a zavírají sama podle nastaveného času nebo podle východu a západu slunce.
Nosnice – jaké zvolit plemeno
Stejně jako u ostatních zvířat, i na plemeni nosnice záleží a odvíjí se od toho její vlastnosti. Některá plemena snášejí více, některá méně, mají různé barvy vajec od bílých až po tmavě hnědé. Od řady plemen existují i zdrobnělé formy, které na rozdíl od běžných slepic zpravidla kvokají – tedy sedí na vejcích.
Pokud je vaším hlavním požadavkem hlavně velké množství vajec, správnou volbou jsou lehčí plemena, která se nepyšní velkým podílem masa. Příkladem je Česká venkovská slepice jejíž vlastností je mimo jiné zdatné rozhrabávání terénu. Středně těžká plemena produkují dobré množství vajec a zároveň na nich najdete i dost masa. Těžká plemena většinou snášejí relativně málo vajec, ale naopak mají nejvíce masa.
Je důležité mít kohouta?
Často kladená otázka, zda mít kohouta v hejnu či ne. Někteří chovatelé se kohoutům vyhýbají a někteří na ně nedají dopustit. Podstatné je to, abyste případně vybrali kohouta s mírným charakterem. Častokrát jsou kohouti agresivní, a tak svým jednáním ovlivní i snášení vajec. Kohout v hejnu zastupuje roli vůdce, a tak přirozenou slepičí hierarchii. V případě, že kohouta nemáte, jeho roli zastoupí některá ze starších slepic, která se stane dominantní a často pak tyranizuje mladší slepice. Hejno s kohoutem je většinou klidnější, vyrovnanější a udržuje si vitalitu. Samozřejmě, pokud chováte slepice i pro kuřata, bez kohouta se neobejdete, kdy je potřeba mít jednoho kohouta na přibližně 10 slepic.
Externí článek partnera