Nábytek z masivního dřeva si udržuje stálou oblibu a také cenu. Dřevo je přirozeným materiálem, který umí skvěle stárnout v interiéru vytváří příjemnou atmosféru. Dříve padala volba na dřevo při výrobě nábytku tak nějak samozřejmě. Moc jiných materiálů, které by zvládli lidé opracovat a hodily se na výrobu vybavení domácnostní nebylo. Nicméně i v dnešní, na materiály pestré době, kdy můžeme volit plast, kov i různé druhy dřevotřísky, často vítězí masiv. Pojďme se tedy podívat, jaké druhy dřeva jsou na výrobu nábytku vhodné.
Smrk
Z pohledu výroby nábytku patří do kategorie velmi měkkých dřev. Dobře se opracovává a na jeho zpracování nejsou zapotřebí speciálně odolné nástroje. Na našem území se také hojně těží, takže pro nábytkářský průmysl je smrkové dřevo velmi dostupné. Nízká hmotnost smrkového masivu je zároveň vykoupena nižší odolností tohoto materiálu. Asi každý, kdo někdy pořizoval novou smrkovou poličku nebo jen v prodejně prohlížel hoblované prkno zjistil, že se pouhým nehtem dá do dřeva udělat znatelný vryp. Smrkové dřevo se tedy hodí pro výrobu méně namáhaných druhů nábytku u kterých klademe důraz hlavně na cenu a ne tolik na životnost. Vyrábí se z něho police, stolky, menší komody nebo kontejnery se zásuvkami.
Borovice
Borovicové dřevo se v lecčem podobá smrku, ale má malinko hrubší strukturu. Jeho vlákna se také mohou mírně vyštípávat při opracování. Barva dřeva je mírně tmavší v porovnání se smrkem. Borovicové dřevo má oproti smrku vyšší obsah pryskyřic, takže opracování může být trochu náročnější. Opět se jedná o měkké dřevo. Používá se rovněž pro výrobu skříní a skříněk.
Modřín
Modřínové dřevo také patří spíše k těm měkčím, byť není tak měkké, jako výše zmíněné druhy. Kromě výroby nábytku se často využívá i pro výrobu obkladových palubek a fasádních prken, která jsou zamýšlená pro umístění v interiéru. Obsahuje totiž ještě větší množství pryskyřic než borovice, takže dobře odolává vlhkosti, sněhu a dalším nepříznivým podmínkám. Speciálním druhem je pak sibiřský modřín, který je známý pro své využití při stavbách teras, kdy prkna dostávají obzvlášť zabrat.
Buk
Buk už patří mezi tvrdší dřeva, které vykazují vyšší odolnost. Bukové dřevo speciálně vykazuje vysokou pevnost v ohybu. Hodí se tedy pro výrobu ohýbaného nábytku, např. slavných židlí značky Thonet, nebo další typy nábytku, kde je ohýbání zásadní. Sem tedy můžeme zařadit také křesla, která se rovněž často dělají z bukového dřeva.
Dub
Dub je synonymem vitality, síly a odolnosti. Jeho dřevo je velmi tvrdé a těžké. Nábytek z něj vyrobený je pevný a velmi trvanlivý. Dubové dřevo dobře odolává vlhkosti, takže se dříve často používalo pro výrobu prvků, které byly působení vody dlouhodobě vystavené. Například se jednalo o lávky, mostní pilíře, hamry a mlýnská kola. Za každé doby je ale dubové dřevo oblíbené v nábytkářství. Vyrábí se z něj postele a stoly. Sůl vyrobený z dubového masivu vnáší do místnosti cosi nekompromisního a majestátního.
Eben a mahagon
Tyto druhy dřev už patří do kategorie exotických a vykazují velmi vysokou tvrdost i pevnost. Jejich hlavní výhoda tak spočívá v odolnosti a nábytek z nich vyrobený vydrží po několik generací. Nicméně tato kvalita a tenčící se zásoby těchto stromů se také promítají do ceny. Můžeme se setkat s luxusními komodami, stolky i stoly vyrobenými z mahagonu. Časté je také dekorativní vykládání kousky těchto dřev nebo použití dýh. Ty dodají kusu nábytku luxusní vzhled, ale pod nimi se může skrývat dostupnější materiál.
Zdroj foto: Pixabay.com
Externí článek partnera