Torické čočky nebo brýle s cylindry? Která z variant je nejlepší v případě různých situací?

Dnes si podíváme na problematiku astigmatismu a výběru v hodných kompenzačních pomůcek. Dnes je již historie doba, kdy nebylo možné pořídit si kontaktní čočky s cylindry, případně se pacienti museli spokojit s čočkami, ve kterých viděli neostře. Astigmatismus byl postrachem a prezentován jako speciální vada očí.

Dnes je tomu dávno jinak. Výrobci kontaktních čoček vzali rozum do hrsti a začali se této problematice věnovat natolik, že si dnes mohou pacienti vybírat mezi výrobci a typy kontaktních čoček. Vidět s těmito čočkami mohou již ostře a jasně. Aktuálně na trhu naleznete více než 10 různých značek astigmatických čoček, ze kterých si jistě vyberete i vy. Vybírat můžete z různých variant frekvence nošení, materiálů a hodnot až do -5,75 cylindru.

Co je astigmatismus?

Kvůli nepravidelnému tvaru oka dochází k rozmazanému vidění, které je nutné korigovat cylindrickou dioptrií, tedy cylindrem v konkrétní ose. U astigmatických čoček jsou tedy rozhodující parametry cylindr a osa. Krabičky s cylindrickými čočkami jsou označeny zkratkou „CYL“. K dostání jsou v mnoha hodnotách od -0,75 až po -2,75. Ve výjimečných případech je možné nalézt čočky s hodnotou -5,75.

Torické čočky nebo brýle s cylindrem?

Dnes se již můžete rozhodnout jakou kompenzační pomůcku, tedy kontaktní čočky nebo dioptrické brýle), budete chtít používat. V některých situacích není možné dioptrické brýle používat, poté je vhodné sáhnout právě po kontaktních čočkách. Čočky jsou vhodné používat například při sportovních aktivitách jako je plavání, míčové hry a podobně. Jsou také osoby, kterým prostě dioptrické brýle nesluší a v minulosti jinou možnost kompenzace neměli. Dnes si již můžete pohodlně vybrat. A jaké tedy zvolit kontaktní čočky? Dnes vám představíme rovnou tři varianty.

Torické čočky ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM

Tyto silikon-hydrogelové čočky vyrobeny z materiálu Senofilcon A využívají zvlhčující látku Hydraclear Plus, která zajišťuje uzamčení vlhkosti v čočce. Díky tomu je nošení čoček velmi pohodlné. Také propustnost kyslíku je u těchto čoček zcela maximální. V případě otevřených očí jsou čočky propustné až na 99%, u zavřených očí tomu je na 95%. Čočky také obsahují účinné UV filtry, které ochrání vaše oči před nežádoucími účinky UVA a UVB záření.

Pro snadnější nasazování opatřil výrobce čočky značkou. Tuto vlastnost jistě ocení především začínající nositelé kontaktních čoček. Jsou také vhodné pro lidi, kteří dlouhé hodiny tráví u obrazovky počítače, mají pocti suchého oka nebo potřebují zvlhčovat oči pomocí kapek. ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM mají 14 denní frekvenci nošení, ale díky svým skvělým vlastnostem je možné je nosit nepřetržitě po dobu jednoho týdne. Tuto variantu však vždy konzultujte se svým lékařem nebo optometristou.

Torické čočky Biotrue ONEday for Astigmatism

Další variantou vhodný čoček pro kompenzaci astigmatismu jsou právě Biotrue ONEday for Astigmatism. Tyto jednodenní čočky ocení především pacienti trpící alergiemi na konzervační látky obsažené v roztocích, nebo ti, kteří chtějí nosit jak brýle, tak čočky. Tyto čočky poskytují jasné, stabilní a ostré vidění i při zhoršených světelných podmínkách.

Biotrue ONEday for Astigmatism mají speciálně vyvinutý mechanismus, který zajišťuje 98% zvlhčení čoček až po dobu 16 hodin. Společně s dostatečným okysličením poskytují čočky nositeli maximální pocit pohodlí při jejich celodenním nošení. Tyto kontaktní čočky velmi oceňují všichni, kdo pracují u výpočetní techniky. Konstrukce čoček je navržena tak, aby minimalizovaly oslnění a vznik světelných šumů. Samozřejmostí je také ochrana před UVA a UVB zářením pomocí UV filtrů. Čočky však doporučujeme kombinovat s kvalitními slunečními brýlemi, aby bylo ochráněno celé oko i jeho okolí.

Torické čočky AquaView Toric

AquaView Toric jsou měsíční kontaktní čočky, které jsou velmi pohodlné od prvního do posledního dne. Díky technologii High Definition Vision poskytují dokonalou kvalitu vidění na různé vzdálenosti, ostrost vidění prohlubují a současně vše, co vidíte, rozjasňují. Další užitečnou vlastností čoček je jejich stabilita v oku, kterou zajišťuje Prism Ballasted Design. Čočky nerotují v oku a okamžitě se přizpůsobí oku nositele. Díky světlemodrému zabarvení, které je vidět pouze u nenasazených čoček, dochází ke snazšímu nasazování čoček.

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*