Jak funguje spalovací toaleta a jakou vybrat?

Spalovací toalety fungují na principu spalování lidských výkalů (včetně tekutých) za pomoci vysokých teplot, které je přemění na popel. Tyto toalety jsou ideální pro místa, kde není možné napojení na kanalizaci nebo septik, jako jsou mobilní domy, chaty, nebo karavany.

K provozu spalovací toalety je obvykle potřeba přívod elektrické energie a v některých případech také přívod plynu. Instalace toalety zahrnuje vstup pro spalovací vzduch a výfukové plyny, kterými jsou plyny ze spalování odvedeny ven. Některé modely, jako například Cinderella, jsou elektrické a spalují odpad při vysoké teplotě. Spalovací toalety jsou obecně jednoduché na instalaci, zabírají málo místa a jsou snadno obsluhovatelné i pro děti.

Vzhledem k jejich ekologičnosti a praktičnosti jsou spalovací toalety oblíbené zejména v severských zemích a v odlehlých přírodních oblastech.

Kde koupit spalovací WC?

Z několika modelů spalovacích toalet můžete vybírat na e-shopu Koupelny-sen.cz

Jak funguje spalovací záchod?

Stlačte splachovací páčku dolů a sáček spadne do spalovací komory a uvolníte páčku. Po té spustíte proces spalování stisknutím tlačítka na ovládacím panelu toalety. Pozn. proces aktivace spalování se aktivuje vždy po použití toalety, i když již právě proces spalování probíhá, protože toaletu navštívil někdo před vámi.

Jednou z výhod spalovacích toalet je, že nevyžadují chemii ani vodu. Odpad se spálí v uzavřeném prostoru a vzniklý popel je hygienicky nezávadný, dokonce se může používat jako hnojivo. Spalovací proces je velmi účinný, například u čtyřčlenné rodiny vznikne za týden pouze jeden šálek popela.

Výhody spalovacích toalet:

  • Možnost využít komfortní záchod, který nezapáchá i tam, kde není kanalizace nebo čistička.
  • Ekologický způsob nakládání s odpadem, který k fungování nepotřebuje chemii.
  • Spalovací wc působí při použití mnohem čistěji a komfortněji, než např. chemický záchod, nebo kadibudka.

Nevýhody:

  • Vysoká pořizovací cena. V době psaní článku se cena spalovací toalety pohybuje od 80 000 Kč výš. Některé modely stojí dokonce 150 000 Kč + je potřeba počítat s náklady na instalaci. Pokud ji tedy nebudete realizovat svépomocí. Taková investice už je v případě karavanů nebo malých chat značnou částí z celkového rozpočtu.
  • Neobejdete se bez elektřiny nebo plynu. U elektrických variant se stále tedy nejedná o řešení, které by umožnilo být zcela off grid, pokud nemáte nainstalované dostatečně výkonné solární panely. Nicméně je to výborná možnost pro případy, kdy není možné připojení ke kanalizaci, nebo zřízení čističky.

Zdroje: Koupelny-sen, Youtube kanál Separret AB, Youtube kanál Airstream Germany

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*