Komule Davidova, latinsky Buddleja davidii je okrasný keř, který původně rostl na území jihovýchodní Číny. Tady byla rostlina objevena pro evropská zahradnictví a její semena se začala dovážet. První keř na našem území byl vysazen v roce 1911. Keř rychle zdomácněl v botanických i soukromých zahradách po celé Evropě. Šíří se i do volné přírody, kde zplaňuje.
Oblíbený je zejména kvůli svým výrazným květů, které mohou mít různé barvy: od bílé, růžové, až po modrou, fialovou nebo dokonce tmavě kaštanovou. Navíc krásně voní a kromě pozornosti lidí přitahují i hmyz. V oblibě ho mají motýli, včely i čmeláci. Odtud tedy jeho lidové jméno: motýlí keř. Někdy se mu také může říkat letní šeřík. Jeho květy totiž šeřík připomínají a navíc, jako jeden z mála keřů, kvete v létě. Ve své domovině roste v keřovitých porostech na svazích ve výšce 800 až 3000 metrů nad mořem. Keře komule dorůstají 2 – 5 metrů výšky. Letorosty jsou mírně čtyřhranné a pokryté našedlými chloupky. Rostlina má listy pilovitého tvaru, které jsou na koncích zašpičatělé.
Několik tipů na pěstování:
- Rostlinu, kterou si koupíte v zahradnictví můžete vysadit klidně na podzim, v průběhu října nebo i začátkem listopadu. Jenom si před koupí zkontrolujte, jestli má dostatečně vyvinutý kořenový systém.
- Mladý keřík na jaře obrazí. Zaschlé větve, které nevyraší můžete ostříhat.
- Motýlí keř většinou vykvete druhým rokem. Pokud jste si přinesli dvouletou sazenici, bude vám rovnou dělat radost. Odkvetlé květy můžete postupně odstřihávat. Tím podpoříte tvorbu těch dalších.
- V našich podmínkách je komule plně mrazuvzdorná. Není tedy třeba keře nijak zakrývat před zimou, pokud nebydlíte ve vyloženě chladné oblasti.
- Rostlině vyberte spíš slunné stanoviště. V mírném zastínění může růst také, ale nebude tolik kvést. Co se týče zálivky, nemusíte to přehánět. Snese spíše mírný přísušek, nežli přemokření.
- Motýlí keř není náročný ani na živiny v půdě. Lépe se mu bude dařit v propustnější půdě s dostatkem humusu, ale nemusíte si tím lámat hlavu. Pokud budete chtít podpořit kvetení, dopřejte keři hnojivo typu Cererit.
Jak stříhat motýlí keř?
Řez komule není nijak náročný, snese totiž hodně. Jenom si dejte pozor, který druh pěstujete. Komule davidova patří k nejčastěji pěstovaným druhům, tak je pravděpodobné, že budete stříhat právě tu. Pokud byste ale pěstovali komuli střídavolistou, řez bude jiný. Kvete totiž na dvouletém dřevě. Květů byste se po radikálním jarním řezu tedy nedočkali.
Pro většinu případů ale platí, že pěstovaný keř je opravdu komule davidova. Pro tu je ideální doba k řezu v době, kdy se začnou nalévat pupeny. Nebojte se do keře říznout, protože to mu zajistí velké přírůstky. Ty mohou dosáhnout i 2-3 metrů za rok. Starší větve tedy seřízněte až u země, na 2 – 3 pupeny. Dá se odhadovat, že po takovém zásahu vám z velkého keře zůstane několik dřevnatých výhonků, které trčí zhruba do výšky kolen. To je ale v pořádku, svým bujným růstem to keř v pohodě dožene.
Až vám komule vykvete, můžete se těšit na pozorování značného množství hmyzu. Z našich motýlů se objeví nejčastěji babočky: paví oko, admirál, babočka kopřivová nebo osiková. Zároveň poskytuje keř potravu čmelákům a včelám. Rostliny krásně vyniknou, pokud je pěstujete jako solitéry a dorostou větších rozměrů. Nebo je můžete využít při skupinové výsadbě do okrasného živého plotu, který bude zároveň užitečný.
Jak na množení motýlího keře řízkováním
Zdroje: Pixabay.com, Youtube kanál eChaluparka.cz