Lněné látky patří mezi nejstarší používané tkaniny a lidé len pěstují a pracovávají od pradávna. Uvádí se, že nejstarší nálezy lněných látek jsou z doby 7 000 let před naším letopočtem. Některé zdroje jejich původ umisťují do Jižní Ameriky, jiné pak na území dnešního Íránu. Jistější pak je, že první nálezy lněných látek v Evropě pocházejí z území dnešního Švýcarska a datují se do doby 3000 let před naším letopočtem. Jedná se o jednu z prvních rostlin, která byla domestikována během neolitické revoluce.
Co je len?
Len setý (Linum usitatissimum) je jednoletá bylina, což znamená, že svůj životní cyklus završí během jednoho vegetačního období. Patří do rodu Linum z čeledi Linaceae. Jedná se o významnou kulturní rostlinu a lidé ji pěstují pro vlákna, z nichž se vyrábí len a další textilní výrobky. Také pro semena, která slouží k lisování oleje, nebo na krmení hospodářských zvířat i domácích mazlíčků. Existuje několik druhů lnu: len jarní (mlatec), přadný, olejný a len olejnopřadný.
Pěstování lnu
Len je na pěstování a půdní podmínky velmi nenáročný. Snáší na živiny chudou půdu a také občasný nedostatek vláhy. I proto byl na našem území byl len tradičně pěstován hlavně v méně úrodných oblastech. K pěstování hojně využívaly neúrodné půdy pohraničních bramborářských oblastí. Takovým příkladem je například okolí Trutnova, kde se len také pěstoval. Díky jeho významu pro tyto oblasti se dostal i do erbů některých obcí. Takovou je například Jívka. Do dnešních dob se v krajině zachovaly zemědělské stavby, které sloužily pro skladování a zpracování sklizeného lnu – pazderny.
Použití lnu
Len se nejčastěji používá v textilním průmyslu k výrobě látek. Lze jej však použít i k výrobě řady dalších produktů, např: provazů, plátna nebo získávání lněného semínka a lněného oleje.
Vlastnosti a využití lněných látek
Lněné látky mají výraznou strukturu, protože lněná příze je spíše nepravidelná. Jejich dalším charakteristickým rysem je vysoká mačkavost. Lněné košile tak na dnešní poměry mohou někomu přijít až příliš ležérní. Naopak velkou výhodou je pomalé stárnutí a opotřebení vláken. Látky ze lnu mají tedy velkou trvanlivost a není neobvyklé, že vydrží i sto let. S trochou nadsázky lze tedy říct, že kvalitní lněná košile může svého majitele v pohodě přežít.
Za účelem úpravy vlastností těchto látek byly vyvinuty i lněné směsi. Běžně se len míchá s bavlnou, polyesterem nebo viskózou. Dříve se len využíval i na tkaní ubrusů a kapesníků. Ty byly postupně nahrazeny levnějšími materiály. Oblibu si však znovu získává povlečení ze lnu. Je pohodlné, nevadí u něj tolik mačkavost a v létě nás dokáže při spánku příjemně ochladit. Jako přírodní látka je len vhodný i pro alergiky a malé děti.
Lněné semínko
Dalším produktem získávaným z lnu je lněné semínko. Má žluto-hnědou nebo hnědou barvu a zploštělý vejcovitý tvar. Jedná se o bezlepkovou potravinu, takže je vhodná i pro celiaky. Obsahuje důležité minerály, jako draslík, fosfor a hořčík. Z vitamínů je pak nejvíce zastoupen vitamín C a vitamín B6. Semena mají obsah olejů až 45 %. Tento olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny Omega3 a Omega6 v takovém množství, že mezi rostlinnými zdroji těchto látek patří k těm nejvýznamnějším. Naše tělo si je samo nedokáže vytvářet a proto je získáváme ze stravy, nebo díky suplementům.
Dále lněné semínko obsahuje velké množství snadno stravitelných bílkovin: lysin, leucin, isoleucin, valin, methionin a fenylalanin. Těch se ve lněném semínku nachází 18 – 20 %.
Díky obsahu slizových látek se lněné semínko používá pro léčbu problémů se zažíváním, zejména pomáhá proti zácpě a urychluje peristaltiku střev. Sliz je tvořen polysacharidy a vytváří se hlavně při macerování. Semínko se tak může předem máčet do vody a následně užívat. Druhou možností je užití už nadrcených semen, která vytvoří slizový povlak a nabobtnají až ve střevech.
Jak užívat lněné semínko?
Pokud ho nechcete jíst samotné, což je samozřejmě také varianta, existují i další způsoby jak ho zařadit do stravy a využít tak jeho pozitivních účinků na náš organismus:
- můžete ho přidat do omáček, nebo nebo různých směsí z pánve – masových i zeleninových
- pokud rádi snídáte smoothie, kaše nebo jogurty, lněné semínko bez obav přidejte i sem
- hodí se také do pomazánek nebo jako posypka domácího pečiva
- při pečení lze mletým semínkem nahradit část mouky. Ne ale nějak značnou, mouka bude i tak potřeba. Z namočených semínek lze také upéct křupavé placky.
Externí článek partnera