Jak vybrat svářečku

Jak vybrat svářečku – videonávod

Ze současné nabídky svářecích strojů je opravdu těžké vybírat. Proto přinášíme několik tipů, jak vybrat svářečku abyste investovaných peněz nemuseli litovat. I z levnějších modelů se totiž dají vybrat slušné kusy.

Podle čeho tedy svářečku vybírat?

Rozhodně se nedoporučuje koukat jen na cenu. Levná svářečka, která nefunguje se velmi brzy prodraží, protože budete muset pořídit jinou. V o malinko lepším případě sice trochu fungovat bude, ale práce s ní bude zdlouhavá a nekvalitní. Zaměřte se tedy na následující parametry:

1. Použitelný svařovací proud a zatěžovatel (výkonová udržitelnost)

Tento údaj je uvedený v seznamu jako první, protože se vyplatí dát mu největší váhu. Pokud chcete svařovat MMA zdrojem, určete si nejvyšší hodnotu průměru elektrody, kterou hodláte používat. V případě zdrojů MIG/MAG a TIG pak vycházejte z tloušťky materiálu, který chcete svářet. Tyto údaje si někam poznamenejte v milimetrech. Vynásobte je hodnotou 40 a dostanete výsledný proud, který musí svářečka stabilně dodávat při zatěžovateli o minimální hodnotě 60 %.

Příklad výpočtu možné zátěže svářečky:

  • Víte, že chcete nejčastěji používat elektrodu o průměru 2 mm. Proud dodávaný zdrojem tedy musí být minimálně 2×40 = 80 A při zatěžovateli 60 %.
  • Plánujete řádně svařovat ( a opravdu dokonale provařit) plechy o tloušťce 4 mm. V takovém případě je třeba proud 4×40 = 160 A při zatěžovateli 60 %. V obou případech se jedná o hodnotu ke které je dobré přidat ještě nějakou výkonovou rezervu, třeba pro případ občasného svařování silnějších materiálů. Nižší výsledné hodnoty by způsobovaly časté přehřívání, chlazení a vypínání stroje a v neposlední řadě také vyšší namáhání, které může způsobit závady některých součástek.

Co je výše zmiňovaný zatěžovatel?
Svařování probíhá v 10 minutových cyklech. Zatěžovatel pak určujte v procentech dobu z oněch 10 minut, který uplyne do aktivace tepelné ochrany invertoru. 10 minut času se tedy rovná 100%. Pokud je například garantovaný zatěžovatel 160 Ampér při 20 %, bude při takovémto svařovacím proudu možné pracovat 2 minuty a 8 minut se pak svářečka chladí. (Součet 2+8 minut je celkem 10 minut = 100 %) Samozřejmě stejná svářečka bude mít při nižším svařovacím proudu, dejme tomu 92 Ampér,
zatěžovatel 60 %.

Zatěžoval svářečky se podle normy EU – EN 60974-1 měří a dále uvádí při okolní teplotě 40 °C. Při nižší teplotě okolí tedy budou při praktickém použití hodnoty vycházet ještě příznivější. Tedy při nižší okolní teplotě bude možné při svařovat déle a kratší dobu chladit.

Proč nebrat v potaz maximální uváděný proud svářečky?

Jedná se o trik výrobců, rádi se tímto údajem chlubí. Nicméně je v praxi nepoužitelný, protože maximální proud je svářečka schopná dodávat po tak krátkou dobu, že jej ani v praxi nelze využít pro práci. Na štítku stroje tak může být uvedeno například:
Rozsah svařovacího proudu: 5 – 130 A
Zatěžovatel (DZ) 35% = 100 A
Zatěžovatel (DZ) 100% = 50 A
Hodnota 130 A je tedy opravdu jen teoretická a není u ni ani uveden zatěžovatel. Zdálo by se tedy, že s daným strojem byste mohli svařovat elektrodou o průměru 3,2 mm, ale skutečně to nebude použitelné. (3,2×40= 128 A). Při takovém tabulkovém výkonu bude vhodná elektroda o průměru 2 mm (2×40= 80 A)


2. Dostupnost a rozsah nabízeného servisu

Tento důležitý parametr vám navýší počet hodin, které se strojem spokojeně odsváříte. Pokud přece jenom dojde k poruše, dostupný servis bude potřeba. Poptejte tedy svářečku od dodavatele, který je zároveň autorizovaným servisem prodávané značky.

3. Recenze, možnost vyzkoušení, reference od kolegů

Nic při výběru nepředčí možnosti si zvažovaný stroj vyzkoušet, udělat pár kontrolních svárů nebo si ho na pár hodin půjčit. Uděláte si tak mnohem jasnější obrázek o tom, co svářečka umí.

4. Hmotnost, rozměry, doplňkové funkce

Pro každého může být lepší něco trochu jiného. Jestli budete svářet spíš v dílně a stroj bude stacionární, větší váha nevadí. Tady ji můžete obětovat na úkor lepších funkcí. Nicméně pokud vybíráte svářečku na montáže nebo drobné práce okolo domu, lehčí model uvítáte.

Video o Youtube kutila z kanálu Hustej vercajk

Výběr svářečky TIG

Níže ještě přikládáme videonávod pro ty, kteří chtějí svářet metodou TIG (někdy také WIG), tedy elektrodou v ochranné atmosféře interního plynu. Výběr TIG svářečky bude po shlédnutí videa zase o něco snazší:

Výběr kutilské TIG svářečky
Zdroj videa: Rendova Opravna

Prohlédnout nabídku TIG svářeček:


Zdroje: Rendova Opravna, Hustej Vercajk, www.wikipedia.cz, www.svarecky-elektrody.cz, www.svarecky-obchod.cz

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*