Jakvypočítat obvod a obsah obdílníku

Jak vypočítat obsah a obvod obdélníku – online vzorce

V článku najdete návody, vzorce a také online kalkulačky pro výpočty obsahu a obvodu obdélníku. Dejte ale pozor, na zadávané jednotky.

Je nutné zadávat všechny délky ve stejných jednotkách. Pokud tedy počítáme např. obsah obdélníku a délky jeho stran známe v metrech, bude výsledek v metrech čtverečních (m2). Pokud bychom udávali délky stran v centimetrech, bude i výsledný obsah vypočtený v centimetrech čtverečních (cm2). Pro správné využití vzorců je tedy nutné mít všechny rozměry převedené na stejnou jednotku.

Výpočet obvodu obdélníku

Obvod obdélníku je součet všech čtyř stran tohoto obdélníku. Protože u obdélníku jsou vždy dvě strany stejné, vzorec je: O = 2 * (a + b)

Kdy se může výpočet obvodu obdélníku hodit?

Při pokládání podlahové lišty. Pokud víme, jaké jsou rozměry místnosti, ve které potřebujeme položit podlahové lišty, vypočítáme si její obvod. Podle toho pak můžeme lišty dokoupit.

Výpočet obsahu obdélníku

Protože obdélník má vždy dvě strany stejně dlouhé, stačí vynásobit délku strany a s délkou strany b. Vzorec pro výpočet tedy je: S = a * b

Kdy se může výpočet obsahu obdélníku hodit?

Při malování bytu. Pokud budete potřebovat natřít obdélníkovou plochu barvou a víte, že jedna ze stěn má délku 5 m a výšku 3m. Obsah, tedy malovaná plocha bude 15 m2. Kryvost barev na výmalbu se pak často udává právě v m2, takže můžeme dopočítat, kolik bude potřeba barvy na jednu zeď a jeden nátěr, případně na výmalbu celé místnosti.

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*