Jak začít s otužováním

Otužování, tedy vystavování těla studeným podnětům obecně, má v řadě kultur dlouhou historii. I u nás jde o velmi populární činnost, kterou nejčastěji známe jako koupání ve studené vodě. Otužování přináší řadu benefitů. Jak s ním tedy začít?

Hlavně opatrně

Než s otužováním začnete, je dobré seznámit se s jeho konceptem a získat o něm co možná nejvíce informací, a to i těch ne čistě pozitivních. Odborné studie říkají, že střídání tepla a chladu má pozitivní vliv na cévní systém, metabolismus, imunitu, že zvýší energii… Zároveň jde ale o činnost, kterou zatěžujete svoje tělo a dostáváte jej za limity, na které není zvyklé. Začátečníci by tak měli pochopit, že otužování je postupný proces, nikoli náhlý skok do studené vody. Takový přístup by nadělal mnohem více škody než užitku. A to samé lze říci i o tom, kdybyste se předem neporadili se svým lékařem. Jen on je schopný posoudit váš zdravotní stav a případné kontraindikace. Požehnání od praktického lékaře by mělo být zárukou, že se nepouštíte do ničeho, co je pro vás nebezpečné.

Nejjednodušeji doma v koupelně

Návyk na každou činnost by měl být postupný, promyšlený a vyžadující určitou dávkou soustředění. Otužování určitě není výjimkou. Můžete čekat na konec léta a postupně se snižující teplotu vodu v rybnících, řekách a v koupalištích. Mnohem jednodušší a sofistikovanější cestou je však zůstat doma a využít možnosti ve vlastní koupelně.

Velmi dobré zkušenosti otužilci popisují s metodou střídání teplých a studených sprch. Začněte teplými sprchami, které postupně střídejte chladnějšími, nikoli však hned úplně studenými. Postupně snižujte teplotu chladné vody, abyste tělu umožnili přizpůsobit se postupně. Zkuste i kontrastní koupele, kdy se střídá teplá a studená voda. Vždy však sledujte reakci vašeho těla a postupujte pouze tak, jak je vám příjemné. S chladem postupujte pomalu a pozvolna.

Zajímavou metodou je i cesta od končetin po střed těla. Do studené vody nenamáčíte hned celé tělo, ale začínáte od jeho periferie. Nohy nebo ruce ponoříte do studené vody po několik sekund a postupně prodlužujete čas ponoření. Tím se posílí cévní systém a zlepší se prokrvení.

Nezapomínejte na pravidelnost

Při otužování, stejně jako při sportování, je důležitá pravidelnost. Zkoušet jej jednou za měsíc vašemu tělu nijak nepomůže. Pokud se naopak stane pravidelnou součástí vašeho životního stylu, můžete se těšit za všech jeho benefitů. Snažte se proto vytvořit si rutinu, ve které se budete otužovat každý den nebo alespoň několikrát týdně. Pokroky pak vysledujete velmi rychle.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*