Obrázek plodů Klanoprašky čísnké
Zdroj: Adobe Stock

Klanopraška čínská (Schizanda chinensis)-od čeho vám tahle léčivka uleví?

Klanopraška je vcelku nenáročná popínavá rostlinka, která patří do stejnojmenné čeledi klanopraškovitých. Říká se ji také limoník, nebo magnolka čínská. Pochází z východní Asie a jedná se o střídavě olistěnou dřevitou liánu. Květy má bílé a koncem září až začátkem října dozrávají její plody – červené bobule, tvořící drobné hrozny. Liána klanoprašky je pravotočivá a pokud roste ve vhodných podmínkách, může dosáhnout 10 i více metrů. Původně se vyskytovala v oblasti Ruska a na severovýchodě Číny.

U nás se pěstuje převážně jako okrasná rostlina, ale v poslední době se dostávají do povědomí i její léčivé účinky. Ty naopak nejsou neznámé v čínské medicíně. Ta přikládá klanoprašce obrovský význam jako léčivce a Číňané s ní zažehnávají spoustu neduhů. Také ji nazývají bylinou pěti chutí – rozlišují totiž sladkou, slanou, kyselou, hořkou a pálivou.

Jaké jsou léčivé účinky klanoprašky?

Z rostliny se využívají listy, ať už čerstvé, nebo sušené. Ty slouží k přípravě čajů a nálevů. Sklizené plody se většinou přidávají do kompotů, suší, nakládají do medu nebo slouží jako základní surovina pro výrobu tinktury. Někdo z nich připravuje také domácí víno, nebo je nakládá do alkoholu. Zmíněné části rostliny obsahují relativně velké množství vitamínu A, E a C. Obsahují i důležité minerály jako železo, sodík, vápník a draslík. Proto funguje jako podzimní životabudič. Užívá se v době chřipek a nachlazení.

Účinné látky také příznivě ovlivňují funkci centrálního nervového systému i dýchání. Pokud je užívána v malých dávkách, povzbuzuje organismus a snižuje únavu. Toho se využívá při rekonvalescenci po náročném tréninku, úrazech a dokonce také při chronickém únavovém syndromu. Dokáže také zlepši pozornost a soustředění. Díky regeneračním schopnostem zajišťuje obnovu buněk, svalů a některých tkání. Například té jaterní, čeho Číňané využívají při léčbě následků hepatitidy nebo alkoholismu.

Možné vedlejší účinky schizandry

Nežádoucí účinky se mohou objevit při vyšších dávkách. Většinou se projevují pálením žáhy, nebo bolestmi žaludku. Pokud je na ni člověk alergický, může se objevit kopřivka. Pokud by se člověk předávkoval, může být nervozní, mít problémy a mít problémy s usínáním. Nedoporučuje se klanoprašku užívat epileptikům a lidem s vysokým krevním tlakem.

Jak klanoprašku pěstovat?

Jak už bylo řečeno, jedná se o liánu, která se pne po ostatních rostlinách. U nás se dá v zahradnictvích koupit třeba kultivar Sadova NO 1, který je o trochu nižší, než bývá klanopraška nešlechtěná. Dorůstá okolo 3 metrů výšky. Pro pěstování ale stejně potřebuje oporu. Vzhledem k výšce, které dorůstá můžete využít i nějaký vzrostlý strom, který už máte v zahradě a vysadit ji k němu. Nebo ji připravte vyšší oporu z tyčí, ale počítejte s tím, že ji nejspíš taková konstrukce nebude stačit. Kultivary klanoprašky, které se u nás prodávají jsou samosprašné. To tedy znamená, že nemusíte mít jinou rostlinu, abyste se dočkali plodů. Pokud jich ale vysadíte víc, bude úroda vyšší. Rostliny zpočátku plodí málo, ale nemusíte se bát: plné plodnosti dosahují mezi 4. – 6. rokem.

Jako stanoviště ji vyberte místo s úrodnou a mírně vlhkou půdou. Ale pozor na přemokření, to jí nevyhovuje. Nemusí být na plném slunci, takže ji bude stačit i stanoviště někde v polostínu pod stromem, který ji trochu zastíní a zároveň zabrání uplnému vysychání půdy. Ochranou před mrazem se neusíte trápit, v našich podmínkách je tahle liána plně mrazuvzdorná.

Zdroje: Pixabay.com, www.zahradnictvi-spomysl.cz, ireceptar.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*